Filmy ekonomiczne – czy mogą nauczyć ekonomii? Przyjemna nauka do Olimpiady Wiedzy Ekonomicznej

Filmy ekonomiczne – czy mogą nauczyć ekonomii? Przyjemna nauka do Olimpiady Wiedzy Ekonomicznej

Wydawałoby się, że wiedza na tematy ekonomiczne może być przekazana wyłącznie w “nudny”, czyli lekcyjny lub wykładowy sposób. Licealiści mają z nią do czynienia podczas “podstaw przedsiębiorczości”, później, studenci, którzy wybierają kierunki ekonomiczne. Niemniej możliwa jest również przyjemniejsza droga, jaką są filmy ekonomiczne!

Zaprezentuję teraz pięć dzieł kina, które moim zdaniem idealnie służą jako przyjemna forma zaznajomienia się z podstawowymi pojęciami oraz zjawiskami, których jesteśmy świadkami, a nierzadko również uczestnikami. Pamiętajmy jednak, że filmy ekonomiczne służą głównie jako rozrywka – prezentowane tam zjawiska często mają charakter wyolbrzymiony, lub spłycony – na potrzeby fabuły.

Filmy ekonomiczne – czy są skuteczną formą przygotowania do OWE i OP?

Bądźmy również świadomi, że obejrzenie dowolnej liczby filmów o tematyce ekonomicznej nie zastąpi porządnego przygotowania z wykorzystaniem prezentacji, skryptów i zestawów zadań. Właśnie taką formułę nauki proponujemy w naszych autorskich kursach do Olimpiady Przedsiębiorczości i Olimpiady Wiedzy Ekonomicznej. Po zakończonej lekturze artykułu, zachęcamy do zajrzenia na dedykowane podstrony i dowiedzenia się szczegółów!

Filmy ekonomiczne:

1. Wall Street

Filmy ekonomiczne: Wall Street

Klasyka spod kliszy Olivera Stone’a, opowieść o bogatym i bezwzględnym finansiście Gordonie Gekko (w tej roli Michael Douglas), który wprowadza nas stopniowo w świat gry giełdowej z okresu znacznej deregulacji lat 80. Widz może zaobserwować wiele nie do końca moralnych zachowań takich jak insider trading, czy asset stripping. Możemy samemu przekonać się czy na pewno niewidzialna ręka wolnego rynku zawsze kieruje ludzki egoizm w stronę, gdzie może być ona wykorzystana w sposób efektywny dla całego społeczeństwa..

Filmy ekonomiczne:

2. Cosmopolis

Filmy ekonomiczne: Cosmopolis

Film raczej ciężki do polecenia komukolwiek, nie zyskał sobie uznania krytyki filmowej oraz szerszej publiczności, za wyjątkiem może drobnego grona wiernych fanów reżysera-legendy Davida Cronenberga. Pomijając kwestie techniczne odnośnie realizacji tego obrazu oraz gry aktorskiej, zwraca on uwagę na pewien dość niekorzystny fenomen dzisiejszej kasty superbogaczy. Mianowicie na izolację. Paniczny strach przed osobami spoza ich środowiska, uczucia alienacji w świecie w którym wiele rzeczy nie podlega wycenie, czy możliwości szybkiego upłynnienia. Dużo wątków skłaniających do refleksji nad organizacją naszego społeczno-ekonomicznego życia.

Filmy ekonomiczne:

3. Wilk z Wall Street

Filmy ekonomiczne: Wilk z Wall Street

Martin Scorsese znany jest z umiejętności wyprowadzania z równowagi członków Amerykańskiej Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej. Grona decydującego rokrocznie o przyznawaniu najbardziej prestiżowej nagrody w świecie kinematografii, czyli oczywiście Oscarów. Dokonał rzeczy wręcz niebywałej – dwa razy stworzył film, który spowodował masowe opuszczanie sali pokazowej, przez co bardziej konserwatywnych członków tego filmowego gremium. Pierwszy raz za sprawą “Kasyna” z 1995 roku, drugi raz za sprawą właśnie “Wilka z Wall Street”. A czym ten film jest w rzeczywistości? Szaloną mieszanką narkotyków, alkoholu, pieniędzy, sławy i na dodatek.. prawdziwą historią Jordana Belforta. Jeśli słyszeliście kiedyś o tym panu, to pewnie dawno już film obejrzeliście, w innym przypadku stanowczo zachęcam do nadrobienia zaległości!

Filmy ekonomiczne:

4. Big Short

Filmy ekonomiczne: Big Short

Pochodne instrumenty finansowe, luzowanie ilościowe, ekspansywna polityka monetarna, obligacje sekuratyzowane. Brzmi jak czarna magia? Po “Big Short” ze spokojem będziesz mógł porozmawiać z ekonomistą o kryzysie finansowym z 2008 roku wiedząc o co w tym wszystkim naprawdę chodziło. W dodatku ta wiedza zostanie Ci przekazana w absolutnie bezbolesny sposób. Kim jest ten pan, który leży na podłodze? Właśnie uświadomił sobie, że gospodarka USA się załamie, a sam zarobi na tym kilkaset milionów! Filmy ekonomiczne o tematyce kryzysu finansowego to jedna z największych kategorii tego gatunku kinematografii.

Filmy ekonomiczne:

5. Zakładnik z Wall Street

Filmy ekonomiczne: Zakładnik z Wall Street

Film zamykający zestawienie ponownie w tytule z najbardziej znaną giełdą świata. Powiedzenie o nim zbyt dużo popsuje fabułę, jednak mogę z czystym sumieniem powiedzieć, że mało jest tak dobrze zagranych i trzymających w napięciu thrillerów. “Zakładnik z Wall Street” niesie również cierpką refleksję na temat frustracji części społeczeństwa niesprawiedliwością, którą niesie czasem dzisiejsza ekonomia. Film jest również obrazem jak fakt ten może być wykorzystany przez osoby czy firmy o wątpliwych fundamentach moralnych.

Ten krótki przegląd wraz z omówieniem pokazuje, że filmy ekonomiczne mogą być naprawdę solidnym źródłem znajomości podstawowych pojęć i zjawisk zachodzących w gospodarce!

Warto pamiętać, że seans filmowy powinien być jedynie uzupełnieniem nauki, a nie jej główną składową. Indeks w Kieszeni od ponad 10 lat prowadzi profesjonalne przygotowania do Olimpiady Przedsiębiorczości i Olimpiady Wiedzy Ekonomicznej, dzięki którym co roku ponad połowa uczestników finału to Podopieczni IWK!

5/5 - (na podstawie 12 ocen)
IwK - logo - miniturka - kursy maturalne i olimpijskie
Indeks w Kieszeni
kontakt@indekswkieszeni.pl