Wywiad z prowadzącym kurs przygotowujący do egzaminu 8-klasisty z matematyki Damianem Artyszakiem

Dzisiaj rozmawiamy z Prowadzącym kurs przygotowujący do egzaminu 8-klasisty z matematyki, Damianem Artyszakiem.


Indeks w KieszeniCześć! Dzięki, że zgodziłeś się na wywiad 😊 Może zaczniemy od tego, jak u Ciebie zaczęła się przygoda z matematyką? Dlaczego właśnie ta dziedzina?

Damian Artyszak – To przyszło naturalnie. Nigdy nie miałem większego problemu z matematyką. W gimnazjum podjąłem decyzję, aby pójść do liceum do klasy z rozszerzoną matematyką. Potem w liceum wybrałem studia techniczne… No i tak jakoś poszło.

IwKA Ciebie co najbardziej interesuje w matematyce?

DA – To, że jest nierozłącznym składnikiem wszystkich nauk ścisłych, ekonomicznych, społecznych… Każda dziedzina nauki zawiera w sobie elementy matematyki. I bardzo dobrze, bo to właśnie matematyka dostarcza odpowiednich narzędzi do rozwiązywania różnych problemów, począwszy od bardzo skomplikowanych po rzeczy codzienne.

IwKCzy od początku miałeś konkretne plany odnośnie studiów? Wiedziałeś, na jaką uczelnię chcesz się wybrać?

DA – Jak wcześniej wspomniałem, chciałem iść na studia techniczne, więc wybrałem Politechnikę Warszawską. Jedynie wybór kierunku czekał aż do końca liceum.

IwKJak wiadomo, egzaminu ósmoklasisty nie da się nie zdać. Dla wielu osób jest to argumentem by nie przygotowywać się do niego z dużym zaangażowaniem. Dlaczego Twoim zdaniem jednak warto?

DA – Dobrze napisany egzamin ósmoklasisty jest konieczny, aby dostać się do dobrego liceum. To z kolei zwiększa szansę na lepszą edukację i wybór bardziej ambitnych kierunków studiów w przyszłości.

IwK: Co sądzisz o formule, jaką przyjął egzamin ósmoklasisty?

DA – Obecnie egzamin przypomina trochę „małą maturę”. To dobre podejście, bo zapewnia pewien przedsmak tego najważniejszego egzaminu w życiu, jak zwykło się określać egzamin maturalny.

IwKJakie błędy najczęściej popełniają osoby, które polegają wyłącznie na zajęciach szkolnych w przygotowaniu do egzaminu ósmoklasisty?

DA – Polegając wyłącznie na szkole bardzo ciężko jest uzyskać dobry wynik. Jeden nauczyciel na 25-30 uczniów po prostu nie da rady zaopiekować się każdym z osobna, a nauka przynosi najlepsze rezultaty, gdy zastosuje się podejście indywidualne. To niestety wymaga czasu i zaangażowania.

IwK: Co Twoim zdaniem zyskują podopieczni inicjatywy Indeksu w Kieszeni przygotowując się na kursie pod opieką Mentorów? 

DA – Co najważniejsze, to indywidualne podejście, które jest kluczowe przy nauce, w szczególności przy tematach, które sprawiają trudność. Ponadto Mentorzy stanowią skarbnicę wiedzy na temat tego jak skonstruowany jest egzamin ósmoklasisty, na co należy uważać i jak można uzyskać jak najlepszy wynik.

IwK: Wiele osób obawia się, że ciężko będzie im nauczyć się do egzaminu ósmoklasisty z matematyki korzystając z e-learningu. Dlaczego Twoim zdaniem jest to możliwe? 

DA – Przy obecnym stanie techniki e-learning niczym nie różni się od zajęć stacjonarnych. Kluczowe jest zaangażowanie, nie tylko ze strony ucznia, ale i nauczyciela. W Indeksie w Kieszeni o to drugie nie trzeba się martwić, jesteśmy zawsze do dyspozycji i pomożemy niezależnie od problemu (oczywiście jeżeli dotyczy matematyki).

IwK: Dzięki za wywiad!