Olimpiada Informatyczna Juniorów – co musisz wiedzieć, zanim wystartujesz?

Olimpiada Informatyczna Juniorów – co musisz wiedzieć, zanim wystartujesz?

Źródło: www.unsplash.com


Historia Olimpiady Informatycznej Juniorów


W 2006 roku Komitet Główny Olimpiady Informatycznej powołał Olimpiadę Informatyczną Gimnazjalistów, a w roku szkolnym 2006/2007 odbyła się jej pierwsza edycja.  Organizacją olimpiady w latach 2010 – 2014 zajmował się Ośrodek Edukacji Informatycznej i Zastosowań Komputerów, a w latach 2014 – 2019 Stowarzyszenie „Talent”. W roku szkolnym 2019 / 2020 olimpiada zmieniła swoją nazwę Olimpiada Informatyczna Juniorów. Od tego czasu organizacją olimpiady zajmuje się Fundacja Rozwoju Informatyki.


Olimpiada Informatyczna Juniorów – Formuła Zawodów


Zawody I stopnia

Etap składa się z 3 części.

Zawody I stopnia tura testowa

Typ: pytania otwarte i zamknięte.

Czas trwania: 100 minut.

Forma: 30 pytań, każde warte 10 punktów.

Liczba punktów do zdobycia: 300.

Zawody I stopnia tura otwarta

Typ: rozwiązywanie zadań programistycznych w domu.

Czas trwania: ok. 1 miesiąc.

Forma: 4 – 6 zadań do samodzielnego rozwiązania. Za każde zadanie można dostać od 0 do 100 punktów. Dostępne jest 25 zgłoszeń oraz 10 odsłonięć na zadanie, które pozwalają poznać wynik niemalże od razu po wysłaniu.

Liczba punktów do zdobycia: 400 – 600 w zależności od liczby zadań.

Zawody I stopnia tura ukryta

Forma: Tak samo jak w turze otwartej, z tą jedną różnicą, że nie ma dostępnych żadnych odsłonięć.

Kwalifikacja do kolejnego etapu: Wynikiem za zawody I stopnia jest suma wyników z wyżej wymienionych trzech części. Do zawodów II stopnia awansuje co najmniej 25% najlepszych uczestników zawodów I stopnia. W przypadku słabszej frekwencji kwalifikowanych jest co najmniej 150 osób.


Zawody II stopnia


Typ: rozwiązywanie zadań programistycznych w wybranych ośrodkach.

Czas trwania: 4 godziny.

Forma: Przed zawodami odbywa się sesja próbna, umożliwiająca sprawdzenie oprogramowania i sprzętu. Nie liczy się ona jednak do końcowego wyniku. Podczas sesji głównej należy się zmierzyć z dwoma, trzema lub czterema zadaniami programistycznymi. Wynik poznaje się dopiero po zakończeniu zawodów.

Kwalifikacja do kolejnego etapu: Do zawodów III stopnia awansuje pomiędzy 60 a 110 najlepszych uczestników zawodów II stopnia.


Zawody III stopnia


Typ: rozwiązywanie zadań programistycznych w jednym ośrodku.

Czas trwania: 4 godziny.

Forma: Każdy uczestnik finału otrzymuje tytuł finalisty, co pozwala na dostanie się do dowolnej szkoły średniej. Formuła samych zawodów wygląda tak samo jak na zawodach II stopnia. Po zawodach najlepsi uczestnicy otrzymują tytuł laureata.


Tematyka Olimpiady Informatycznej Juniorów


Zadania Olimpiady Informatycznej juniorów sprawdzają umiejętności programistyczne. Jednak, aby uzyskać maksymalną liczbę punktów za zadanie program musi działać nie tylko poprawnie, ale również szybko. Dlatego żeby dostać się do finału Olimpiady Informatycznej Juniorów niezbędna jest znajomość algorytmiki oraz umiejętność kreatywnego myślenia.


Olimpiada Informatyczna Juniorów – dlaczego warto?


Laureaci i finaliści Olimpiady Informatycznej Juniorów mają wolny wstęp do dowolnej szkoły średniej oraz gwarantowaną szóstkę z informatyki. Dodatkowo mają możliwość reprezentowania Polski na zawodach międzynarodowych oraz wzięcia udziału w obozach naukowych. Największą wartością są jednak zdobyte umiejętności i doświadczenie.


Jak się przygotować do Olimpiady Informatycznej Juniorów?


Aby odnieść sukces w Olimpiadzie Informatycznej Juniorów konieczny jest konsekwentny trening i przerobienie dużej liczby zadań i zagadnień.

Na naszym kursie przerabiamy wszystkie niezbędne zagadnienia, wraz z przykładami oraz zadaniami z zeszłych edycji olimpiady.

Wszyscy nasi uczniowie oprócz dopracowanych treści dydaktycznych mają również bieżący kontakt z Prowadzącym – zwycięzcą lub laureatem najwyższego miejsca licealnej Olimpiady. Odpowiada on na wszelkie pytania natury merytorycznej, jak również motywuje, wspiera podczas nauki i służy własnym doświadczeniem.

5/5 - (na podstawie 14 ocen)
IwK - logo - miniturka - kursy maturalne i olimpijskie
Indeks w Kieszeni
kontakt@indekswkieszeni.pl