12.12.2016 Zwycięstwo jest przecież dla ludzi! | Wywiad ze zwycięzcami OWE (Olimpiady Wiedzy Ekonomicznej) i OP (Olimpiady Przedsiębiorczości)
Oto pierwszy z wielu zaplanowanych wywiadów z laureatami i finalistami olimpiad! Koniecznie zajrzyjcie do pozostałych tekstów w ramach tej serii by poznać historię pozostałych olimpijczyków! Dzisiaj wywiad ze zwycięzcami OWE (Olimpiady Wiedzy Ekonomicznej) i OP (Olimpiady Przedsiębiorczości)! Podzielą się oni informacjami dotyczącymi możliwe efektywnej nauki, czyli pozyskiwania materiałów, wygospodarowywania odpowiedniej ilości czasu, czy łączenie nauki z czasem wolnym!
Wywiad ze zwycięzcami OWE i OP – wprowadzenie
W końcu kto może być lepszym źródłem motywacji i inspiracji do pracy aniżeli zwycięzcy ostatnich edycji Olimpiady Wiedzy Ekonomicznej i Olimpiady Przedsiębiorczości, którzy prywatnie są dobrymi przyjaciółmi? Zapraszamy do lektury i koniecznie zajrzyjcie do podstron dedykowanych przygotowaniom właśnie do OWE i OP!
INDEKS: Dzięki, że zgodziliście się wziąć udział w tym krótkim wywiadzie. To może bez zbędnego przedłużania zacznijcie od odpowiedzenia czegoś o sobie. Wiem, że poznaliście się w stosunkowo młodym wieku i to nie przypadek, że każdy z Was wygrał olimpiadę.
NIKODEM: Tak, znamy się na dobrą sprawę już od przedszkola. Potem nasze drogi trochę się rozdzieliły, jednak trafiliśmy na siebie znowu, niestety (śmiech), w gimnazjum.
KONRAD: Potem co prawda ja zmieniłem klasę w liceum z matematyczno-informatycznej na interdyscyplinarną, klub ekonomiczny, ale wciąż kontakt był bardzo silny.
INDEKS: A dlaczego ekonomia? Ty Konradzie znalazłeś się w klasie, która mogła Cię w tym kierunku popychać, natomiast Nikodem?
N: To, że Konrad zmienił klasę, to była chyba raczej kwestia spróbowania dwóch różnych sposobów na przygotowania. W klasie interdyscyplinarnej, do której dołączał były zajęcia z ekonomii, więc pod tym względem miał większe szanse, ale z drugiej strony więcej angażujących przedmiotów do nauki, do tej pory nie profilowych.
K: Chociaż jak się okazało oba warianty prowadziły w podobne miejsce.
N: Natomiast by pójść w stronę ekonomii to była nasza wspólna decyzja jakoś na przełomie trzeciej klasy gimnazjum i pierwszej licealnej. Ja zawsze trochę interesowałem się informatyką, Konrad bardziej matematyką, ale po drodze doszła jakaś świadomość polityczna i społeczna. Zatem najpierw „wymyśliliśmy”, że będą to olimpiady ekonomiczne, potem dopiero zapadła decyzja o tym na jaką uczelnie chcemy pójść oraz wybór olimpiad.
Wywiad ze zwycięzcami OWE i OP: Przygotowania do olimpiad ekonomicznych
INDEKS: A jak się przygotowywaliście?
N: Najbardziej chyba nam Indeks w Kieszeni, wtedy dopiero nabraliśmy wiatru w żagle i nauka poszła dużo dynamiczniej, dzięki temu, że była usystematyzowana i dokonywana pod okiem ekspertów, którzy olimpiady ekonomiczne znajdą od podszewki. Na dobrą sprawę, to współpracę z IWK zaczęliśmy już w drugiej klasie liceum i wtedy to udało nam się osiągnąć coś, co traktowaliśmy raczej w kategoriach marzenia, czyli wywalczyć indeks na SGH, gdzie od początku naszej ekonomicznej pasji chcieliśmy studiować.
INDEKS: A co zdecydowało, że Ty Nikodem zwyciężyłeś w Olimpiadzie Wiedzy Ekonomicznej, a Ty Konrad w Olimpiadzie Przedsiębiorczości?
K: Wydaje mi się, szczerze mówiąc, że to był czysty przypadek. Zawsze byliśmy z Nikodemem zdania, że to jemu bliżej do wykorzystywania ekonomii w praktyce, czyli jakkolwiek pojętej przedsiębiorczości, a mi do teorii ekonomicznych. Może to była bardziej kwestia tego jak testy są ułożone, chyba ciężko wyjaśnić dlaczego tak to się rozłożyło..
INDEKS: A jaki jest Wasz przepis na zwycięzcę?
N: Moim zdaniem kluczowa jest systematyczna, codzienna nauka. Jakkolwiek by to nie zabrzmiało, trzeba poświęcić sporą część czasu wolnego, jednak trzeba mieć jakiś balans, by się nie wypalić. Za dużo nauki działa raczej na dłuższą metą antyefektywnie. To jest do zrobienia, wystarczy wyrobić sobie odpowiednią rutynę i lubić to co się robi! Zwycięstwo jest przecież dla ludzi!
INDEKS: A Ty Konrad?
K: Myślę że u mnie było to kwestią podłapania zainteresowania oraz fakt, że nauka ekonomii po prostu sprawiała od samego początku przyjemność, więc zrezygnowanie z godziny książki czy serialu na rzecz przygotowań nie było okupione aż takim cierpieniem. No i bez przesady, mieliśmy obaj sporo szczęścia, to nie jest tak, że tylko nauką można wygrać olimpiadę.
Wywiad ze zwycięzcami OWE i OP: Czas wolny i plany na przyszłość
INDEKS: A co możecie powiedzieć o Waszych ulubionych książkach ekonomicznych?
N: Dla mnie na pewno będzie to „Ekonomia w jednej lekcji” Hazlitta. Zmieniła moje postrzegania ekonomii oraz sprawiła, że znalazłem „swoją” szkołę, czyli Austriaków.
K: Ja nie wiem, czy mam ulubioną, staram się z każdej wybierać to co najlepsze. Bardzo miło wspominam „Dlaczego narody przegrywają” autorstwa D. Acemoglu.
INDEKS: Macie już jakieś plany na przyszłość?
K: Na pewno chcemy zdobyć jak najwięcej wiedzy na studiach. Marzy nam się praca merytoryczna, gdzie będzie można z tej wiedzy skorzystać, najlepiej na rzecz innych ludzi.
N: Tak, działania bardzo merytoryczne połączone z teamworkiem.
INDEKS: To może w formie podsumowania naszej rozmowy powiedzcie jakie są Wasze hobby, co robicie w czasie wolnym?
N: Ja od paru lat uprawiam biegi długodystansowe. Oprócz tego jestem wielkim fanem seriali, ostatnio obejrzałem wszystkie sezony „Suits”.
K: Ja jak mam chwilę wolną to siedzę w książkach i oglądam filmy. Interesuję się również klasyczną modą męską i debatami.
N: Nie można zapomnieć, że teraz próbujemy swoich sił, jak to się mówi, po drugiej stronie barykady jeśli chodzi o olimpiady ekonomiczne. Realizujemy się od początku roku akademickiego w Indeksie w Kieszeni pomagając w przygotowaniach kolejnym rocznikom uczniów.
INDEKS: Dzięki za rozmowę chłopaki i powodzenia na studiach.
K, N: My również dziękujemy.
Mamy nadzieję, że lektura tego artykułu była dla Was motywująca i sprawi, że sami spróbujecie swoich sił w olimpiadach ekonomicznych! Wywiad ze zwycięzcami OWE i OP to jeden z wielu podobnych, zajrzyjcie do odpowiedniej kategorii na naszym blogu by zapoznać się z pozostałymi!
Jeśli podejmiecie decyzję o starcie, z przyjemnością pomożemy Wam uczynić przygotowania możliwie efektywnymi. Zajrzyjcie do zakładek, w których opisaliśmy naszą unikatową metodę nauki do Olimpiady Wiedzy Ekonomicznej i Olimpiady Przedsiębiorczości.
Grupa odnośnie Przygotowań do Olimpiady Wiedzy Ekonomicznej
Chcesz być ze wszystkim na bieżąco? Dołącz do grupy na Facebooku!