Czasem filozofię określa się mianem niezbyt przydatnej wiedzy dla wiedzy – na szczęście w rzeczywistości sytuacja nie wygląda aż tak źle! Osiągnięcie wysokiego wyniku na egzaminie maturalnym z filozofii okazuje się bardzo przydatne, w przypadku, gdy ktoś planuje pójść na kierunek studiów związany z dziedzinami humanistyczną lub społeczną, taki jak: socjologia, psychologia, prawo – i oczywiście sama filozofia.
Materiał, który należy opanować, nie jest zbyt szeroki, a w porównaniu z tym, ile potrzeba pracy, aby przygotować się do popularniejszych matur, to postawienie na filozofię może okazać się strzałem w dziesiątkę. Oczywiście do opanowania mamy ponad 2500 lat europejskiej tradycji filozoficznej, ale gwarantuję, że jest to zadanie o wiele mniej przytłaczające niż mogłoby się to na pierwszy rzut oka wydawać. Jeśli potrzebujesz pewności siebie przed maturą z filozofii, serdecznie zapraszamy do skorzystania z przygotowań oferowanych przez Indeks w Kieszeni!
Twórcy matury są ograniczeni zakresem podstawy programowej, poza którą nie mogą dowolnie wykraczać. W związku z tym można wskazać limitowaną pulę tekstów i koncepcji filozoficznych, które mogą zostać wykorzystane w poleceniach. Po przeanalizowaniu kilkunastu matur da się bez trudu dostrzec, że wiele z tematów czy nawet samych źródeł powtarza się albo występuje w bardzo podobnej formie. Tak więc szykując się do matury możemy przewidzieć z dużą dozą prawdopodobieństwa, jakie tematy pojawią się na niej i dzięki temu poznać zawczasu odpowiednie teorie i pojęcia.
Znacznie ułatwia także znajomość typów zadań. Dzięki niej po rzucie okiem na arkusz wiemy, że dane polecenie będzie dotyczyć np. sprawdzenia tautologiczności danej formuły logicznej. Wtedy zaczynamy pracować nad nim od razu we właściwy sposób. Jeżeli chcesz dowiedzieć się, jak rozwiązywać zadania egzaminacyjne, zapraszamy na naszą podstronę. Przygotowanie do matury z filozofii z Indeksem w Kieszeni to czysta przyjemność, podczas której opanujesz wszystkie niezbędne zagadnienia i podstawy rozwiązywania arkusza.
Egzamin maturalny z filozofii jest dosyć schematyczny i co do zasady uczeń wie, czego się spodziewać. Składa się on z dwóch zasadniczych części: testu hybrydowego i dłuższej pracy pisemnej. Całość egzaminu maturalnego z filozofii trwa 180 minut, a łącznie można uzyskać 60 punktów.
Za rozwiązanie zadań w ramach testu uczeń może uzyskać maksymalnie 30 punktów. Sam test składa się z następujących rodzajów poleceń:
Zadania odnoszące się do tekstu filozoficznego sprawdzają przede wszystkim umiejętność analizy fragmentów dzieł napisanych przez wybitnych filozofów, którzy zostali uwzględnieni w podstawie programowej.
Zadania niepowiązane wspólnym tekstem mają sprawdzać wiedzę i umiejętności z zakresu trzech grup zagadnień: kultury logicznej, elementów historii filozofii oraz wybranych problemów filozofii. Tego rodzaju zadania mogą być bezpośrednim pytaniem lub opierać się na materiale źródłowym w postaci cytatu lub ilustracji. Warto pamiętać, że co najmniej trzy zadania w każdym arkuszu maturalnym są zadaniami z zakresu logiki.
Zadania odnoszące się do tekstu niefilozoficznego stanowią zadania oparte na tekście, który nie jest tekstem stricte filozoficznym. Najczęściej będą to teksty literackie, naukowe lub publicystyczne. Tego rodzaju zadania mają sprawdzić umiejętności ucznia w zakresie rozpoznawania związków między filozofią a innymi dziedzinami kultury np. nauką, sztuką, religią.
Kluczem do szybkiego i skutecznego rozprawienia się z częścią hybrydową jest:
Wypracowanie to druga część egzaminu maturalnego z filozofii, która stanowi zadanie o charakterze argumentacyjnym. Uczeń ma za zadanie napisać tekst liczący co najmniej 400 wyrazów, w którym będzie rozważać i argumentować wybrane zagadnienie lub stanowisko. Maksymalna liczba punktów, jaką można uzyskać za to zadanie, wynosi 30.
Na egzaminie uczeń będzie miał możliwość wyboru jednego z dwóch tematów. Tematy będą różniły się problematyką i charakterem:
Oceniając pracę, egzaminatorzy będą korzystać z czterech głównych kryteriów:
Przygotowanie do egzaminu maturalnego z filozofii wymaga nie tylko wiedzy filozoficznej, ale także umiejętności tworzenia klarownych i argumentacyjnych wypracowań. Odpowiednie przygotowanie i praktyka w pisaniu wypracowań mogą znacząco wpłynąć na uzyskanie wysokiego wyniku na egzaminie.
Średnie wyniki matury z filozofii na poziomie podstawowym od 2020 roku wykazują pewną zmienność. W 2020 roku średni wynik wyniósł 37%, w 2021 roku spadł do 29%, a w 2022 roku wzrósł do 39%. Rok 2023 przyniósł znaczący wzrost do 46%, natomiast w 2024 roku średni wynik spadł do 30%.
Nie zostało zatem nic innego jak rozpocząć przygotowania do matury z filozofii, w której z chęcią pomoże Wam nasza doświadczona kadra. Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą kursów dedykowanych dla egzaminu maturalnego z filozofii!
Strona przygotowana przez Zyskowni.pl