Blog

Zasada Fermata na pierwszy rzut oka może wydawać się nieco skomplikowana. Jednak warto poświęcić chwilę na powtórkę tego zagadnienia – w końcu jest pożytecznym narzędziem do rozwiązywania zadań z optyki na Olimpiadzie Fizycznej. Najłatwiej zrozumiesz ją dzięki rozwiązaniu zadania przygotowanego przez Indeks w Kieszeni. Działanie zasady Fermata nie będzie Ci już dłużej straszne!

I i II prawo Gossena to jedno z podstawowych zagadnień teorii konsumenta, które często możesz spotkać na Olimpiadzie Wiedzy Ekonomicznej. Jeżeli chcesz zrozumieć jak działa prawo malejącej użyteczności krańcowej i wiele innych zagadnień ekonomicznych, to dobrze trafiłeś. Indeks w Kieszeni przychodzi z pomocą i wyjaśnia o czym mówią prawa Gossena.

5 sił Portera to model stworzony przez Michaela E. Portera – znanego ekonomistę, doradcę i badacza. Pozwala on ocenić występujące zagrożenia i szanse firmy w danym sektorze. Co innego również warto o nim wiedzieć? Indeks w Kieszeni pomoże Ci zrozumieć jego założenia i odpowiednio przygotować się do Olimpiady Przedsiębiorczości!

Ucho to narząd, który odpowiada za percepcję słuchu i równowagi. Z uwagi na pełnienie ważnych funkcji, jego budowa jest nieco skomplikowana. Chcesz poznać tajniki działania jego poszczególnych elementów, takich jak ucho wewnętrzne i być odpowiednio przygotowany do Olimpiady Biologicznej? Koniecznie sprawdź co na ten temat przygotował dla Ciebie Indeks w Kieszeni!

Siła dośrodkowa to jedno z podstawowych zagadnień maturalnych na fizyce już od wielu lat. Zastanawiasz się jak działa i gdzie możesz ją spotkać? Poznaj odpowiedzi na te pytania i wiele innych związanych z fizyką. Zrozum podstawowe zależności działania siły dośrodkowej i bądź przygotowany na każde pytanie. Indeks w Kieszeni zadba o to, by matura z fizyki poszła gładko!

Jedno z wymaganych zagadnień na tegorocznej Olimpiadzie Filozoficznej dotyczy szkoły lwowsko-warszawskiej. W ramach tego modułu należy zapoznać się z podstawowymi dokonaniami trzech przedstawicieli tej szkoły. Chodzi o wybrane idee stworzone przez Kazimierza Twardowskiego, Kazimierza Ajdukiewicza oraz Tadeusza Kotarbińskiego, którego dotyczy właśnie ten artykuł.

Nauka do Olimpiady nie musi być nudna i mozolna. Aby jednak uczynić ją efektywną i zarazem interesującą, należy polegać na sprawdzonych metodach i wystrzegać się błędów, które mogą być demotywujące. Czego więc należy unikać, aby uczyć się do Olimpiady możliwie najefektywniej i osiągnąć upragniony sukces?…

Wiosna Ludów to zbiorcza nazwa na ogólnoeuropejskie wystąpienia rewolucyjne, które miały miejsce w latach 1848 – 1849. Należy przy tym pamiętać, że trudno wyznaczyć w tym przypadku dokładne ramy czasowe. Pierwsze pomruki rewolucyjne miały miejsce jeszcze w latach 1845 – 1846. Dogasające walki podziemne natomiast będą trwały jeszcze długie miesiące po 1849 roku. Sprawdź, co jeszcze musisz wiedzieć na maturze z historii!

Układ z Schengen to umowa międzynarodowa podpisana w 1985 roku. Przewidywał zniesienie kontroli granicznych pomiędzy państwami-stronami traktatu. Początkowo dotyczył państw Beneluksu, Niemiec i Francji, ale w następnych latach przystępowały do Schengen kolejne państwa. Sprawdź, co musisz wiedzieć na maturze z wosu!