2. Formuła zawodów Olimpiady Chemicznej
Chemia jest tak rozległą i różnorodną nauką, że nie sposób w ramach trzech etapów zmagań nawiązać do wszystkich jej aspektów. Właśnie dlatego Olimpiada co roku wybiera zagadnienia wokół których będą powstawały zadania w danej edycji. Przygotować się do tych wybranych pomaga Folder z zadaniami Wstępnymi, który jest właśnie zestawem wskazówek od Komitetu Głównego odnośnie typów zadań jakich można spodziewać się podczas zmagań.
Folder podzielony jest na część A i B. Pierwsza z nich dotyczy zagadnień na „etap zerowy” i etap szkolny, zaś część B koncentruje się na dalszych etapach Olimpiady Chemicznej.
Na etapach 0-3 ilość zadań teoretycznych jest zawsze taka sama, zaś schemat i tematyka ich jest taka sama w każdej edycji:
- Zadanie pierwsze – to chemia roztworów wodnych,
- Zadanie drugie – chemia nieorganiczna,
- Zadanie trzecie – chemia fizyczna,
- Zadanie czwarte i piąte – chemia organiczna, z tym, że w zadaniu piątym Olimpiada Chemiczna zdecydowanie stawia na połączenie chemii z biologią, więc zastosowanie najnowszych doniesień naukowych w organizmach żywych!
Etap zerowy Olimpiady Chemicznej
Samodzielne rozwiązanie zadań w domu. Czas na to jest od czerwca, gdy Olimpiada Chemiczna przedstawia zagadnienia na nowy rok szkolny, do około końca października. Prace oceniane są przez nauczycieli.
Etap pierwszy Olimpiady Chemicznej
Etap okręgowy ma miejsce na uniwersytecie, przeważnie uczestniczy w nim około 1000 osób (w ostatnich latach +/- 5%). Składa się z 5 zadań otwartych, każde zaś z nich odpowiada schematowi wymienionemu powyżej.
- Tematyka zadań jest zbliżona do części A etapu wstępnego.
- Za każde zadanie przewidziane jest 20 pkt. Więc sumarycznie do zdobycia jest 100 punktów!
- Do kolejnego etapu przechodzi co najwyżej 350 osób, przy czym liczba punktów do przejścia dalej nie może być mniejsza niż 50%. W ostatnich latach próg wynosi 55-60%.
- Czas trwania: 5 godzin zegarowych
Etap drugi Olimpiady Chemicznej
Podobnie jak etap pierwszy, ma miejsce na tym samym uniwersytecie, jednak są to zawody dwudniowe.
Część teoretyczna
- Liczba zadań teoretycznych: 5, każde po 20 punktów.
- Czas trwania: 5 godzin zegarowych
Etap laboratoryjny
Jest to niezwykle ciekawe doświadczenie, polegające na analizie chemicznej przedstawionych przez Komitet Główny mieszanin substancji w probówkach (mogą być to zarówno substancje w postaci stałej bądź roztwory wodne). Na podstawie opisu planu analizy, właściwego rozróżnienia substancji, Olimpiada Chemiczna przyznaje punkty, przy czym w ostatnich latach etap laboratoryjny jest wart maksymalnie 30 punktów. Czas trwania: 3-4 godziny zegarowe.
Sumarycznie do zdobycia jest 130 punktów.
Do etapu finałowego przechodzi maksymalnie 90 uczniów, jednak próg nie może być mniejszy niż 50% (65 punktów).
Etap trzeci Olimpiady Chemicznej
Zawody finałowe, podobnie jak II etap, są dwudniowe oraz odbywają się w Warszawie na Politechnice Warszawskiej i Uniwersytecie Warszawskim.
Etap teoretyczny
- Składa się niezmiennie z 5 zadań, za które każde z nich można otrzymać 20 punktów.
- Czas trwania: 5 godzin zegarowych
Etap laboratoryjny
- Składa się z dwóch zadań, z czego jedno jest z analizy ilościowej, zaś drugie analizy jakościowej. Maksymalna liczba punktów za obydwa te zadania to 60.
- Liczba punktów do zdobycia: 160.
- Czas trwania: 5 godzin zegarowych
Najlepsze 30 osób z tego etapu otrzymuje tytuł laureata, zaś zwycięzca Olimpiady Chemicznej ma zagwarantowane miejsce w Międzynarodowej Olimpiadzie Chemicznej (IChO).