Indeks w Kieszeni

Olimpiada Chemiczna – informacje

Wszystkie najważniejsze informacje, które musisz znać podchodząc do tegorocznej edycji Olimpiady Chemicznej!

1. Historia Olimpiady Chemicznej

Olimpiada Chemiczna istnieje już od 1954 roku. Rokrocznie utrzymująca się wysoka liczba uczestników i poziom merytoryczny pozwala plasować ją wśród najważniejszych ogólnopolskich konkursów dla szkół średnich. Tradycyjnie finał odbywa się na dwóch czołowych polskich uczelniach:
– etap teoretyczny na Uniwersytecie Warszawskim na Wydziale Chemii,
– etap laboratoryjny na Politechnice Warszawskiej.

Etapy okręgowe mieszczą się natomiast na terenie placówek oświatowych o największej renomie w nauczaniu chemii, na terenie danego województwa.

2. Formuła zawodów Olimpiady Chemicznej

Chemia jest tak rozległą i różnorodną nauką, że nie sposób w ramach trzech etapów zmagań nawiązać do wszystkich jej aspektów. Właśnie dlatego Olimpiada co roku wybiera zagadnienia wokół których będą powstawały zadania w danej edycji. Przygotować się do tych wybranych pomaga Folder z zadaniami Wstępnymi, który jest właśnie zestawem wskazówek od Komitetu Głównego odnośnie typów zadań jakich można spodziewać się podczas zmagań.

Folder podzielony jest na część A i B. Pierwsza z nich dotyczy zagadnień na „etap zerowy” i etap szkolny, zaś część B koncentruje się na dalszych etapach Olimpiady Chemicznej.

Na etapach 0-3 ilość zadań teoretycznych jest zawsze taka sama, zaś schemat i tematyka ich jest taka sama w każdej edycji:

  • Zadanie pierwsze – to chemia roztworów wodnych,
  • Zadanie drugie – chemia nieorganiczna,
  • Zadanie trzecie – chemia fizyczna,
  • Zadanie czwarte i piąte – chemia organiczna, z tym, że w zadaniu piątym Olimpiada Chemiczna zdecydowanie stawia na połączenie chemii z biologią, więc zastosowanie najnowszych doniesień naukowych w organizmach żywych!

Etap zerowy Olimpiady Chemicznej

Samodzielne rozwiązanie zadań w domu. Czas na to jest od czerwca, gdy Olimpiada Chemiczna przedstawia zagadnienia na nowy rok szkolny, do około końca października. Prace oceniane są przez nauczycieli.

Etap pierwszy Olimpiady Chemicznej

Etap okręgowy ma miejsce na uniwersytecie, przeważnie uczestniczy w nim około 1000 osób (w ostatnich latach +/- 5%). Składa się z 5 zadań otwartych, każde zaś z nich odpowiada schematowi wymienionemu powyżej.

  • Tematyka zadań jest zbliżona do części A etapu wstępnego.
  • Za każde zadanie przewidziane jest 20 pkt. Więc sumarycznie do zdobycia jest 100 punktów!
  • Do kolejnego etapu przechodzi co najwyżej 350 osób, przy czym liczba punktów do przejścia dalej nie może być mniejsza niż 50%. W ostatnich latach próg wynosi 55-60%.
  • Czas trwania: 5 godzin zegarowych

Etap drugi Olimpiady Chemicznej

Podobnie jak etap pierwszy, ma miejsce na tym samym uniwersytecie, jednak są to zawody dwudniowe.

Część teoretyczna

  • Liczba zadań teoretycznych: 5, każde po 20 punktów.
  • Czas trwania: 5 godzin zegarowych

Etap laboratoryjny

Jest to niezwykle ciekawe doświadczenie, polegające na analizie chemicznej przedstawionych przez Komitet Główny mieszanin substancji w probówkach (mogą być to zarówno substancje w postaci stałej bądź roztwory wodne). Na podstawie opisu planu analizy, właściwego rozróżnienia substancji, Olimpiada Chemiczna przyznaje punkty, przy czym w ostatnich latach etap laboratoryjny jest wart maksymalnie 30 punktów. Czas trwania: 3-4 godziny zegarowe.

Sumarycznie do zdobycia jest 130 punktów.

Do etapu finałowego przechodzi maksymalnie 90 uczniów, jednak próg nie może być mniejszy niż 50% (65 punktów).

Etap trzeci Olimpiady Chemicznej

Zawody finałowe, podobnie jak II etap, są dwudniowe oraz odbywają się w Warszawie na Politechnice Warszawskiej i Uniwersytecie Warszawskim.

Część teoretyczna

  • Składa się niezmiennie z 5 zadań, za które każde z nich można otrzymać 20 punktów.
  • Czas trwania: 5 godzin zegarowych

Etap laboratoryjny

  • Składa się z dwóch zadań, z czego jedno jest z analizy ilościowej, zaś drugie analizy jakościowej. Maksymalna liczba punktów za obydwa te zadania to 60.
  • Liczba punktów do zdobycia: 160.
  • Czas trwania: 5 godzin zegarowych

Najlepsze 30 osób z tego etapu otrzymuje tytuł laureata, zaś zwycięzca Olimpiady Chemicznej ma zagwarantowane miejsce w Międzynarodowej Olimpiadzie Chemicznej (IChO).

3. Nagrody i ułatwienia w rekrutacji

Tytuł finalisty i tym samym 100% z matury z chemii otrzymują wszyscy uczestnicy, którzy przystąpią do etapu centralnego, niezależnie od otrzymanego na nim wyniku.

Dla laureatów, Olimpiada Chemiczna przewidziała także nagrody rzeczowe, których wartość zmienia się w zależności od zajętego miejsca. Dla najlepszych chemików są to laptopy, telefony i tablety marki Apple, Asus, Samsung itd.

Ułatwienia w procesie rekrutacji:

  • Warszawski Uniwersytet Medyczny – wolny wstęp na kierunek lekarski dla laureatów
  • Uniwersytet Warszawski – wolny wstęp m.in. na biotechnologię, chemię, biologię dla finalistów
  • Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu – wolny wstęp na kierunek lekarski dla laureatów
  • Gdański Uniwersytet Medyczny – wolny wstęp na kierunek lekarski dla finalistów
  • Uniwersytet Jagielloński w Krakowie – wolny wstęp na kierunek lekarski dla laureatów
  • 100% z matury rozszerzonej z chemii

4. Jak się przygotować do Olimpiady Chemicznej?

Dla wielu uczniów brak stałego dostępu do laboratorium uniemożliwia odpowiednie przygotowanie się, do tej niezwykle istotnej części Olimpiady. Podczas naszych zajęć stacjonarnych oraz warsztatów, które organizujemy dla uczniów e-learningowych dbamy o to, by nasi podopieczni byli obyci z podstawową aparaturą oraz zadaniami, które w ramach wykonywania doświadczeń postawi przed nimi Komitet Główny!

Mając wieloletnie doświadczenie w przygotowaniu do Olimpiady Chemicznej jesteśmy w stanie zauważyć pewne prawidłowości w „typach” zadań, które pojawiają się podczas kolejnych etapów. Dzięki temu przekazujemy podopiecznym ważne rady co do tego jak się przygotować, na co być gotowym i przede wszystkim opowiadam o tym jak nie wpaść w zastawione przez autorów zadania pułapki. Dobrze uczyć się na błędach ale lepiej na cudzych, niż na swoich!

Wszystkie te elementy, zawarte są w kursie przygotowującym do Olimpiady Chemicznej, tworzonym jest przez zespół chemików, którzy w ostatnich latach „zjedli zęby” przygotowując siebie i innych do poszczególnych etapów. Na zajęcia możesz zapisać się w dowolnej chwili  czy to stacjonarnie na terenie Warszawy czy na e-learning. Napisz do nas na fanpage!

Olimpiada Chemiczna – grupa na Facebooku

Koniecznie dołącz do grupy na facebooku zrzeszającej byłych i obecnych uczestników Olimpiady! Znajdziesz tam informacje o warsztatach powtórkowych, najnowsze artykuły wyjaśniające zagadnienia olimpijskie i wiele więcej! Udział w Olimpiadzie to nie tylko nauka ale również przynależność do szerszej społeczności! Poznaj innych ambitnych młodych ludzi, którzy podzielają Twoje zainteresowania.

Kliknij i dodaj się do grupy już dziś!

Zapisz się do naszego newslettera, aby być na bieżąco z nowościami
i wydarzeniami.
Subskrybując, zgadzasz się z naszą Polityką Prywatności i wyrażasz zgodę na otrzymywanie aktualizacji od naszej firmy.
© 2024 Indeks w Kieszeni. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Strona przygotowana przez Zyskowni.pl