Indeks w Kieszeni

Olimpiada Filozoficzna – informacje

Wszystkie najważniejsze informacje, które musisz znać podchodząc do tegorocznej edycji Olimpiady Filozoficznej!

1. Historia Olimpiady Filozoficznej

Olimpiada Filozoficzna to jedna z najstarszych tego typu inicjatyw w Polsce. Prowadzona konsekwentnie przez Polskie Towarzystwo Filozoficzne ma na celu zachęcić coraz to nowe pokolenia młodych Polaków do zapoznania się z dziedzictwem nie tylko polskiej, ale i całej zachodniej filozofii.

2. Formuła zawodów Olimpiady Filozoficznej

Umiejętności uczestników Olimpiady Filozoficznej zostaną wystawione na próbę w trzech kolejnych etapach: szkolnym, okręgowym i centralnym.

Etap szkolny Olimpiady Filozoficznej

Forma: polega na samodzielnym napisaniu obszernej pracy na jeden z tematów zaproponowanych przez Komitet Olimpiady Filozoficznej.

Czas trwania: Uczeń na napisanie pracy ma trzy miesiące — od początku września do końca listopada.

Opis: Napisanie zrozumiałej, spójnej i dobrze zaplanowanej pracy jest kluczowe, gdyż jej obrona stanowi główną część finałowego etapu; toteż przygotowując się uczeń na początku powinien poświęcić szczególną uwagę na  odpowiedni dobór źródeł, dogłębne poznanie samej istoty problemu, którego dotyka temat pracy i krytyczną edycję tekstu, oczywiście pod okiem prowadzącego. Dlatego na tym w pierwszej kolejności będziemy skupiać się na kursie.

Liczba punktów do zdobycia: 30

Aby dostać się do kolejnego etapu należy zdobyć nie mniej niż 20 punktów na 30 możliwych.

Etap okręgowy Olimpiady Filozoficznej

Drugi etap składa się z dwóch części.

Pierwsza część

Polega ona na napisaniu eseju na podstawie cytatu wybranego spośród trzech podanych przez Komitet; cytaty różnią się tematyką i okresem, w których były wygłaszane, co pozwala na pewną ograniczoną specjalizację — jednak każdy może znaleźć coś dla siebie.

Na tę część przeznaczone jest 150 minut.

Z eseju można uzyskać maksymalnie 50 punktów.

Druga część

Jest to test z historii filozofii, który sprawdza wiedzę wyszczególnioną w programie. Test składa się zarówno z zadań zamkniętych, jak i otwartych, wymagających takich zdolności jak powiązanie danych koncepcji z konkretnym myślicielem, wykazaniem relacji: różnic i podobieństw pomiędzy różnymi myślami, znajomości terminów itd.

Uczestnicy na wypełnienie testu mają 90 minut.
Maksymalnie uzyskują 50 punktów.

Aby uczestnik mógł zostać zarekomendowany przez Komitet Okręgowy do etapu centralnego, musi uzyskać łącznie nie mniej niż 60 pkt. z obu części oraz nie mniej niż 20 pkt. z każdej z nich.

Etap finałowy Olimpiady Filozoficznej

Trzeci etap również składa się z dwóch części.

Pierwsza część

Jest to obrona swojej pracy przed odpowiednią komisją; uczestnik musi zreferować swoją pracę, ująć szczegółowo linię argumentacyjną oraz odpowiedzieć na pytania komisji. Dlatego szczególnie ważne, by zadbać, by praca była jak najbardziej spójna i nie zawierała w sobie za dużo odchyleń od głównych myśli, gdyż — zapewniam — każda niejasność będzie bezlitośnie wykorzystana, by zadać finaliście pytanie, które wprowadzi w niemałe zakłopotanie.

Za tę część uzyskać można 60 pkt.

Druga część

Następnie uczestnik stanie przed zadaniem analizy krótkiego fragmentu filozoficznego, czym sprawdzone będą kompetencje wymagane już na drugim etapie; fragmenty są dobierane na podstawie lektur wyszczególnionych w programie.

Liczba punktów do zdobycia: 40pkt.

Finalistą zostaje się w przypadku łącznego spełnienia poniższych warunków:

  • Otrzymania co najmniej 60 pkt. w zawodach II stopnia,
  • Pozytywna opinia Komisji, która kwalifikuje do udziału w finale
  • Przystąpienie do egzaminu na zawodach III stopani

Tytuł laureata, w zależności od edycji, otrzymuje od 10% do 30% najlepszych uczestników finału

3. Nagrody i ułatwienia w rekrutacji

  • 100% z matury z filozofii (zarówno dla finalistów, jak i laureatów)!
  • Nagrody finansowe oraz rzeczowe dla laureatów najwyższych miejsc.

Ulgi w postępowaniu rekrutacyjnym:

  • Uniwersytet Warszawski:
    • Filozofia, Kognitywistyka, Socjologia – dla finalistów
    • Prawo, Matematyka, Ekonomia, Indywidualne studia międzyobszarowe w obszarach nauk humanistycznych i nauk społecznych (MISH), Indywidualne studia międzyobszarowe w obszarach nauk ścisłych, nauk przyrodniczych, nauk społecznych i nauk humanistycznych (MISMaP) – dla lauretów
  • Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu
    • Studia Śródziemnomorskie, Pedagogika – dla finalistów
    • MISHiS, Filozofia, Socjologia – dla laureatów
  • Uniwersytet Wrocławski:
    • Filologia polska, Filozofia, Socjologia, Judaistyka – dla finalistów i laureatów
  • Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu: wszystkie kierunki, zarówno ścisłe, jak i humanistyczne – dla finalistów i laureatów
  • Politechnika Warszawska: wszystkie kierunki oprócz architektury – dla laureatów

4. Jak się przygotować do Olimpiady Filozoficznej?

Mimo że na samym początku sama ilość materiału może przytłaczać, nie należy się załamywać! Właśnie dlatego w ramach kursu Indeksu w Kieszeni dokonaliśmy sumiennej selekcji materiału tak, by uczeń przed danym etapem przyswajał wyłącznie to, co jest mu najbardziej potrzebne do przejścia na kolejny poziom zmagań!

Wielu uczniów polskich szkół średnich dopiero na olimpiadzie napotyka polecenie napisania eseju naukowego. Właśnie dlatego w ramach kursu przekazujemy wiele cennych wskazówek dotyczących zachowania wymogów formalnych, jak i pomagamy w doborze źródeł.

Wiedza z historii filozofii – to głównie kwestia skojarzeń. W naszym kursie zawarliśmy liczne skrypty, które przekażą i uzupełnią wiedzę z najważniejszych pojęć, cytatów i powiązań nurt-myśliciel!

Nasz cały kurs jest pomyślany w taki sposób, by efektywnie pracować nad rozwijaniem kompetencji wyszczególnionych powyżej. Zapewniamy stały dostęp do doświadczonych weteranów Olimpiady Filozoficznej, którzy będą do waszej dyspozycji, gotowi, by odpowiedzieć na nurtujące Was pytania. Skupiamy się właśnie na tych kompetencjach, które wyszczególnialiśmy powyżej, by zapewnić Wam szczegółowe rozumienie historii filozofii jako całości, co jest kluczowe w osiągnięciu sukcesu w Olimpiadzie, a dodatkowo niezwykle poszerza myślowy horyzont, co, gwarantujemy, zostanie z Wami jeszcze dłużej, niż olimpijskie emocje i pomoże zupełnie inaczej spojrzeć na inne dziedziny życia: naukę, religię czy sztukę.

Zapisać możesz się w dowolnej chwili – zarówno zajęcia grupowe (webinarowe dla uczniów z całej Polski oraz stacjonarne odbywające się na terenie Warszawy), jak i e-learning. Po więcej szczegółów napisz na nasz fanpage!

Zapisz się do naszego newslettera, aby być na bieżąco z nowościami
i wydarzeniami.
Subskrybując, zgadzasz się z naszą Polityką Prywatności i wyrażasz zgodę na otrzymywanie aktualizacji od naszej firmy.
© 2024 Indeks w Kieszeni. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Strona przygotowana przez Zyskowni.pl