Wszystkie najważniejsze informacje, które musisz znać podchodząc do tegorocznej edycji Olimpiady Fizycznej!
1. Historia Olimpiady Fizycznej
Olimpiada Fizyczna jest jedną z najstarszych olimpiad przedmiotowych, jej pierwsza edycja odbyła się w roku szkolnym 1951/52. Warto wspomnieć, że Polska była inicjatorem powstania Międzynarodowej Olimpiady Fizycznej, pierwsze takie zawody miały miejsce w Warszawie w roku 1967. Wielu byłych laureatów i zwycięzców olimpiady jest obecnie cenionymi naukowcami, z tego grona wywodzą się także organizatorzy aktualnych edycji.
2. Formuła zawodów Olimpiady Fizycznej
Jak większość olimpiad, Olimpiada Fizyczna podzielona jest na 3 etapy zmagań.
Etap szkolny Olimpiady Fizycznej
Typ: Zadania do samodzielnego rozwiązania w domu
Czas trwania: 3 miesiące
Forma: Dwie serie zadań są publikowane jeszcze przed początkiem września. Pierwsza z nich składa się z 15 krótkich problemów (po 4 pkt. każdy), rozwiązania należy przesłać do połowy października. W drugiej serii należy wybrać 3 z 4 zadań teoretycznych (po 20 pkt.) i 2 z 3 zadań doświadczalnych (po 40 pkt.) i rozwiązania przesłać do połowy listopada.
Liczba punktów do zdobycia: 200
Kwalifikacja do kolejnego etapu: Próg przejścia do kolejnego etapu wynosi zwykle około 70-100 punktów, kwalifikowanych jest około 500 uczestników.
Etap okręgowy Olimpiady Fizycznej
Drugi etap składa się z dwóch części.
Część teoretyczna
Odbywa się w połowie stycznia. Uczestnicy mają 4.5 godziny na rozwiązanie 3 zadań, z których każde warte jest 20 pkt. Zadania są wstępnie sprawdzane przez komitety okręgowe i na podstawie ich wyników odbywa się kwalifikacja do części doświadczalnej (próg zwykle wynosi 15-25 pkt.)
Część doświadczalna
W połowie lutego zakwalifikowani uczestnicy przystępują do części doświadczalnej. Tym razem w ciągu 4.5 godziny należy rozwiązać jedno zadanie warte 40 pkt.
Kwalifikacja do finału odbywa się po sprawdzeniu wszystkich prac przez Komitet Główny na podstawie sumy wyników uzyskanych w części teoretycznej i doświadczalnej. Do finału kwalifikowanych jest około 70-80 osób.
Etap finałowy Olimpiady Fizycznej
Formuła tego etapu jest podobna do formuły etapu okręgowego. Tym razem część doświadczalna i teoretyczna następują po sobie dzień po dniu, wszyscy uczestnicy finału biorą udział w obu częściach. Tytuł finalisty otrzymują wszyscy uczestnicy finału, tytuły laureata przyznawane są na podstawie sumy wyników z obu części zawodów finałowych (max 60 pkt. za teorię + 40 pkt. za doświadczenie). Pięciu najlepszych uczestników zostaje zaproszonych do udziału w zawodach międzynarodowych, poprzedzonych obozem przygotowawczym.
Międzynarodowa Olimpiada Fizyczna odbywa się w lipcu, co rok w innym kraju. To wydarzenie gromadzi obecnie około 400 uczestników z 90 różnych państw. Najlepsi zawodnicy nagradzani są medalami.
3. Nagrody i ułatwienia w rekrutacji
Nagrody rzeczowe i finansowe:
- Laureaci Olimpiady Fizycznej otrzymują nagrody pieniężne, których wysokość zależy od zajętego miejsca. Pieniądze nie są przekazywane bezpośrednio, laureat może kupić dowolnie wybraną przez siebie nagrodę nie przekraczając ustalonej kwoty, a następnie otrzymać zwrot pieniędzy po przesłaniu faktury do Komitetu Głównego. W poprzednich latach kwoty dla najwyższych miejsc sięgały nawet 3000zł!
- Finaliści otrzymują nagrody książkowe oraz mają zagwarantowane 100% z matury.
- Warto dodać, że wiele uczelni wypłaca finalistom i laureatom specjalne stypendia.
Ułatwienia w procesie rekrutacji:
- Uniwersytet Warszawski – indeks dla wszystkich finalistów na większość kierunków na wydziale fizyki
- Politechnika Warszawska – indeks dla wszystkich finalistów na wszystkie kierunki oprócz architektury
- Politechnika Wrocławska – indeks na wiele wydziałów i kierunków dla wszystkich finalistów
- Uniwersytet we Wrocławiu – fizyka, informatyka, matematyka – indeks dla wszystkich finalistów
- Politechnika Poznańska – indeks na prawie wszystkie kierunki dla finalistów
- Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu – fizyka, informatyka, matematyka – indeks dla wszystkich finalistów
4. Jak się przygotować do Olimpiady Fizycznej?
Olimpiada Fizyczna i nauka do niej w niczym nie przypomina typowego dla matur z przedmiotów ścisłych „liczenia zadań”. Tutaj większą rolę odgrywa kreatywność w znajdowaniu rozwiązań, umiejętność ich testowania oraz odpowiednie przygotowanie psychiczne, by sprostać presji czasu!
Właśnie dlatego w ramach kursu oprócz tłumaczenia zagadnień teoretycznych i przekazania „trików” pomocnych często w rozwiązywaniu olimpijskich łamigłówek, zawarliśmy również szereg rozwiązań „step-by-step”. Jest to zestaw wskazówek, które nie rozwiążą zadania za ucznia, jednak pomogą mu ruszyć dalej podczas pracy nad jakimś problemem, co zbliża go do rozwiązania, które pozostaje wciąż w znakomitej większości jego samodzielną pracą!
W kursie znajdziesz również skrypty i poradniki dotyczące części doświadczalnej, do której nasi uczniowie przygotowują się również podczas zajęć stacjonarnych i warsztatów dla uczniów e-learningowych wykonując proste doświadczenia!
Powyższe rady i wiele innych gotowych rozwiązań zawarliśmy w naszym kursie przygotowującym kompleksowo do Olimpiady Fizycznej. Jest on prowadzony przez zespół laureatów z poprzednich edycji. Zapisać możesz się w dowolnej chwili – zarówno na zajęcia stacjonarne odbywające się na terenie Warszawy, jak i e-learning. Po więcej szczegółów napisz na nasz fanpage!