Wszystkie najważniejsze informacje, które musisz znać podchodząc do tegorocznej edycji Olimpiady Historycznej!
Pierwsza edycja Olimpiady Historycznej odbyła się w 1974 roku. Dzisiaj jest to jedna z olimpiad o najdłuższej tradycji. Organizowana pod patronatem Polskiego Towarzystwa Historycznego (którego korzenie sięgają aż 1886r.), posiada również wielu partnerów instytucjonalnych, takich jak chociażby Instytut Pamięci Narodowej czy Sejm Rzeczypospolitej Polskiej.
Jak większość olimpiad, Olimpiada Historyczna podzielona jest na 3 etapy zmagań.
Dzieli się na dwie części.
Pracę przygotowuje się (w domu) na jeden z siedmiu tematów (jeden dla każdej specjalizacji – starożytność, średniowiecze, nowożytność, XIX w., XX w., historia parlamentaryzmu, historia regionu) ogłoszonych przez Komitet Główny Olimpiady na początku września. Praca jest sprawdzana przez nauczycieli szkolnych.
Składa się z trzech pytań: pierwsze – dotyczy wybranej specjalizacji, drugie – tematyki jednej z trzech wybranych ze strony olimpiady lektur, trzecie zadawane jest z zakresu podstawy programowej.
Czas trwania: zależny od komisji szkolnej, zazwyczaj do 20 minut
Kwalifikacja do kolejnego etapu: do zawodów okręgowych potrzebne jest uzyskanie co najmniej oceny dobrej plus z części pisemnej jak również z części ustnej.
Dzieli się na dwie części.
Praca na jeden spośród sześciu ujawnionych na miejscu tematów (jeden dla każdej specjalizacji), w czasie 3 godzin. Aby dostać się do części ustnej konieczne jest uzyskanie co najmniej oceny dobrej.
Odbywa się tydzień/dwa tygodnie po części pisemnej. Polega na odpowiedzi na trzy pytania tak jak w etapie szkolnym (jedyną różnicą jest 5 zamiast 3 lektur)
Czas trwania: zależny od komisji, zazwyczaj do 20 minut
Kwalifikacja do kolejnego etapu: Trzy najlepsze osoby z okręgu kwalifikują się automatycznie. Komitet Główny po analizie wyników ogólnopolskich ustala liczbę punktów, która umożliwi zakwalifikowanie się dodatkowym kandydatom. Żeby mieć na to szanse trzeba łącznie uzyskać co najmniej 80 pkt (oceny przeliczane są na punkty: 6 daje 50 pkt, 5 daje 45 pkt, 4+ daje 40 pkt, 4 daje 35 pkt)
(wszystkie jego części odbywają się w ciągu jednego weekendu)
Dzieli się na trzy części.
Przeprowadzana jest analogicznie jak w etapie okręgowym
Odpowiedź na trzy pytania, tym razem dwa zadawane są z wybranej specjalizacji, a trzecie dotyczy tematyki jednej spośród 8 lektur wybranych z listy.
Czas trwania: zależny od komisji, zazwyczaj do 20 minut
Odpowiedź pisemna na krótkie pytania odnoszące się do podanego fragmentu tekstu źródłowego z wybranej epoki-specjalizacji. Czas konkurencji wynosi 1 godzinę.
Wyniki: Każdy uczestnik przystępuje do każdej z trzech konkuencji. Liczy się wyłącznie wynik sumaryczny. Laureatem zostaje każdy kto uzyskał co najmniej 74 pkt; do zdobycia tytułu finalisty wystarcza jedna ocena pozytywna. Dla części ustnej i pisemnej stosuje się przeliczniki: 6 daje 40 pkt, 5 daje 36 pkt, 4+ daje 32 pkt, 4 daje 28 pkt, 3+ daje 24 pkt, 3 daje 20 pkt. Dla analizu tekstu źródłowego stosuje się przeliczniki: 6 daje 20 pkt, 5 daje 17 pkt, 4+ daje 13 pkt, 4 daje 10 pkt, 3+ daje 7 pkt, 3 daje 5 pkt.
Ponadto Komitet Główny na podstawie wyników ustala ranking laureatów i przydziela im miejsca.
Komitet Główny Olimpiady Historycznej co roku proponuje zestaw literatury, z której uczestnicy wybierają określone pozycje, które posłużą im do przygotowań podczas danej edycji. Do etapu szkolnego wybierane są 3 monografie, w przypadku etapu okręgowego jest to już 5 pozycji, gdy chodzi o finał – liczba wzrasta do 8.
Jednakże w przypadku etapu drugiego i trzeciego Organizatorzy przewidzieli możliwość włączenia do wykazu źródeł wiedzy książki zaproponowane przez uczestnika, oczywiście po uprzedniej weryfikacji. Na etapie okręgowym uczestnik może wybrać zatem 2 książki spoza wykazu lektur, w etapie finałowym są do 3 książki.
Nagrody rzeczowe i finansowe:
Ułatwienia w procesie rekrutacji:
Podczas przygotowań musisz zwrócić uwagę na kilka rzeczy:
Powyższe rady i wiele innych gotowych rozwiązań zawarliśmy w naszym kursie przygotowującym kompleksowo do Olimpiady Historycznej. Jest on prowadzony przez podwójnego laureata minionych edycji. Zapisać możesz się w dowolnej chwili – zarówno zajęcia grupowe (webinarowe dla uczniów z całej Polski oraz stacjonarne odbywające się na terenie Warszawy), jak i e-learning. Po więcej szczegółów napisz na nasz fanpage!
Strona przygotowana przez Zyskowni.pl