Olimpiada Informatyczna – informacje

Wszystkie najważniejsze informacje, które musisz znać podchodząc do tegorocznej edycji Olimpiady Informatycznej!

 

1. Historia Olimpiady Informatycznej

 

Olimpiada Informatyczna organizowana jest od 1993r. Została powołana przez Instytut Informatyki Uniwersytetu Wrocławskiego. Cieszy się wysoką popularnością i znana jest z bardzo dobrej organizacji. Jest olimpiadą przedmiotową adresowaną do uczniów szkół średnich, przeprowadzaną corocznie pod egidą Ministerstwa Edukacji Narodowej. 

 

Celem Olimpiady jest umożliwianie uczniom uzdolnionym informatycznie rozwijania ich talentów i pogłębiania wiedzy informatycznej. Uczestnicy Olimpiady muszą wykazać się umiejętnościami analizowania problemów algorytmicznych, ich specyfikowania, układania wydajnych algorytmów i implementowania ich w języku programowania wysokiego poziomu, doboru stosownych struktur danych, testowania programów, pracy w środowisku programistycznym. Po prostu muszą być prawdziwymi informatykami. Cenną lekturą dla uczestników są wydawane rokrocznie „Niebieskie Książeczki” dostępne do pobrania z witryny konkursu.

 

2. Formuła zawodów Olimpiady Informatycznej

 

Jak większość olimpiad, Olimpiada Informatyczna podzielona jest na 3 etapy zmagań.

 

Etap szkolny Olimpiady Informatycznej

 

Czas trwania: 4 tygodnie

Forma: najczęściej 5 zadań programistyczno-algorytmicznych do zrobienia przez 4 tygodnie, rozwiązania w formie kodu programu wysyła się zdalnie za pomocą witryny sio2 lub pocztowo (chociaż jest to skrajnie niepopularne rozwiązanie). Wyniki punktowe oraz próg pojawiają się w ciągu tygodnia po zakończeniu zawodów.

Liczba punktów do zdobycia: najczęściej 500

Kwalifikacja do kolejnego etapu: do II etapu dostaje się około 400 najlepszych uczniów z całego kraju

 


Etap okręgowy Olimpiady Informatycznej

 

Czas trwania: 3 dni w tym jeden próbny

Forma: najczęściej 4 zadania programistyczno-algorytmicznych

Czas trwania: od 4 do 5 godzin zegarowych czasu oraz 2 zadania w ciągu każdego z dwóch dni zawodów

Liczba punktów do zdobycia: 100 * liczba zadań, najczęściej 400

Kwalifikacja do kolejnego etapu: około 80 najlepszych uczniów, często więcej

 


 

Etap finałowy Olimpiady Informatycznej

 

Czas trwania: 3 dni w tym jeden próbny

Forma: najczęściej 6 zadań programistyczno-algorytmicznych

Czas trwania: dwa dni zawodów właściwych w komitecie głównym, 5 godzin zegarowych czasu oraz 3 zadania każdego dnia

Liczba punktów do zdobycia: 100 * liczba zadań, najczęściej 600

 

Wszyscy uczestnicy finału otrzymują tytuł finalisty. Około 5% najlepszych zawodników otrzymuje tytuł laureata I miejsca, kolejne 10% otrzymuje tytuł laureata II miejsca oraz kolejne 15% otrzymuje tytuł laureata III miejsca, oraz kolejne 20% otrzymuje tytuł finalisty z wyróżnieniem.

3. Olimpiady Międzynarodowe

 

Bałtycka Olimpiada Informatyczna

 

Opis: W zawodach biorą udział uczestnicy z 10 państw – Szwecji, Finlandii, Norwegii, Danii, Islandii, Niemiec, Polski, Litwy, Łotwy, Estonii. Edycja odbywająca się w roku 2015 była organizowana przez Polskę!

Sposób kwalifikacji: jedzie na nią czwórka najlepszych zawodników z finału nie będących w tym roku w klasie maturalnej.

Czas trwania: Olimpiada organizowana najczęściej na przełomie kwietnia i maja.

 

Olimpiada Informatyczna Krajów Środkowej Europy

 

Opis: Udział w niej biorą drużyny ośmiu krajów – Chorwacji, Czech, Niemiec, Węgrów, Polski, Rumunii, Słowacji i Słowenii. Oprócz tego zapraszane są inne kraje, które również wystawiają swoją drużynę. Kraj goszczący ma możliwość zgłoszenia dwóch ekip.

Sposób kwalifikacji: na tą olimpiadę jedzie najlepsza czwórka finału Olimpiady Informatycznej.

Czas trwania: Olimpiada organizowana najczęściej w sierpniu.

 

Międzynarodowa Olimpiada Informatyczna

 

Opis: Olimpiada organizowana jest od 1989 roku, w Polsce odbyła się w 2005r. w Nowym Sączu. Warto nadmienić, że w rankingu „wszechczasów” Polak, Filip Wolski, zajmuje 2. Miejsce zdobywając 4-krotnie złoty medal w latach: 2003, 2004, 2005 i 2006!
Sposób kwalifikacji: na tą olimpiadę organizowaną we wrześniu również jedzie najlepsza czwórka finału Olimpiady Informatycznej.

Czas trwania: Olimpiada organizowana jest najczęściej w sierpniu bądź lipcu.

4. Nagrody i ułatwienia w rekrutacji

 

Nagrody rzeczowe i finansowe:

 

  • Laureaci Olimpiady Informatycznej otrzymują nagrody zależne od sponsorów. Zmieniają się one z roku na rok, czasem są to nagrody finansowe, czasem atrakcyjny sprzęt elektroniczny.
  • Finaliści otrzymują drobne upominki oraz nagrody książkowe.

 

Ułatwienia w procesie rekrutacji:

 

  • Uniwersytet Warszawski – indeks na matematykę, informatykę oraz wiele innych kierunków dla wszystkich finalistów
  • Politechnika Warszawska – indeks dla finalistów na wszystkie kierunki oprócz architektury
  • Politechnika Wrocławska – indeks na wiele wydziałów i kierunków dla finalistów
  • Uniwersytet Wrocławski – informatyka, matematyka oraz wiele innych kierunków dla finalistów
  • Uniwersytet Jagielloński – indeks na Informatykę, matematykę oraz wiele innych kierunków dla finalistów

 

Co więcej, od niektórych uczelni otrzymuje się oficjalne zaproszenie od prodziekana lub prezydenta miasta!

5. Jak się przygotować do Olimpiady Informatycznej?

 

W ramach kursu IWK rozwijamy wszystkie trzy kompetencje, najważniejsze z punktu widzenia startu w Olimpiadzie informatycznej, jest to Wiedza, Programowanie i Analityczne myślenie. Warto nadmienić, że nauka prowadzona jest na kilku poziomach zaawansowania! Do kursu może dołączyć zarówno osoba, która jeszcze w Olimpiadzie nie startowała, jak i finalista chcący powalczyć o tytuł laureata!

 

Wiedza – w oferowanym przez IWK kursie teoria jest w bardzo łatwy sposób dostępna przez stronę internetową. Opracowania bogate są w przykłady i szczegółowe opisy tak, że niezależnie od tego, czy dopiero zaczynasz swoją przygodę z informatyką, czy stawiasz w niej już solidne kroki – wyniesiesz coś dla siebie!

 

Programowanie – w ramach przygotowań z nami otrzymasz dostęp do obszernej bazy zadań, które poddaliśmy rzetelnej selekcji tak, by ich rozwiązywanie było najbardziej przydatne pod kątem kolejnych etapów!

 

Analityczne myślenie – czyli tak naprawdę pokonywanie łamigłówek, problemów logicznych. Co jednak jest problemem dla olimpijczyków przygotowujących się samodzielnie? Zły dobór wyzwań intelektualnych! Bywa, że często rozwiązują oni zadania zbyt proste, bądź stanowczo zbyt trudne co prowadzi do stagnacji bądź zniechęcenia. Taką selekcję zadań w naszym kursie dokonaliśmy za Ciebie! Jedyne co musisz zrobić to zacząć je rozwiązywać i słuchać wskazówek prowadzącego!

 

Zapisać możesz się w dowolnej chwili – zarówno na zajęcia stacjonarne odbywające się na terenie Warszawy, jak i e-learning. Po więcej szczegółów napisz na nasz fanpage!

Olimpiada Informatyczna – grupa na Facebooku

Koniecznie dołącz do grupy na facebooku zrzeszającej byłych i obecnych uczestników Olimpiady! Znajdziesz tam informacje o warsztatach powtórkowych, najnowsze artykuły wyjaśniające zagadnienia olimpijskie i wiele więcej! Udział w Olimpiadzie to nie tylko nauka ale również przynależność do szerszej społeczności! Poznaj innych ambitnych młodych ludzi, którzy podzielają Twoje zainteresowania.

 

Kliknij i dodaj się do grupy już dziś!

5/5 - (na podstawie 58 ocen)