Indeks w Kieszeni

Olimpiada Matematyczna – informacje

Wszystkie najważniejsze informacje, które musisz znać podchodząc do tegorocznej edycji Olimpiady Matematycznej!

1. Historia Olimpiady Matematycznej

Olimpiada Matematyczna jest jedną z najstarszych olimpiad przedmiotowych w Polsce – jej pierwsza edycja odbyła się w roku szkolnym 1949/1950. Organizowana jest do dziś z pomocą czynnego udziału PTM – Polskiego Towarzystwa Matematycznego. Olimpiada jest również wspierana przez różnego rodzaju organizacje. Wśród firm, które ją wsparły znajdują się m.in. Google, Microsoft i Deutsche Bank.

2. Formuła zawodów Olimpiady Matematycznej

Olimpiada Matematyczna, jak większość olimpiad podzielona jest na 3 etapy.

Etap korespondencyjny Olimpiady Matematycznej

Czas trwania: 3 miesiące

Forma: 12 zadań podzielonych na 3 serie po 4 zadania. Rozwiązania zadań wysyła się pocztą. Termin na wysłanie pierwszej serii upływa z końcem września, drugiej z końcem października, a trzeciej listopada. Za rozwiązanie każdego zadania można uzyskać 0, 2, 5 lub 6 punktów. 0 punktów oznacza zadanie nierozwiązane, bądź rozwiązane błędnie, 2 punkty przyznawane są za rozwiązanie niepełne tzn. takie, w którym poczyniono istotny postęp na drodze do rozwiązania zadania, jednak wciąż zawiera ono poważne braki. 5 punktów przyznaje się za zadanie rozwiązane, jednak z drobnymi lukami których nie da się w oczywisty sposób naprawić. 6 punktów to zadanie rozwiązane poprawnie lub z drobnymi usterkami. Przy rozwiązywaniu zadań można korzystać ze źródeł takich jak książki/internet, zabronione jest jednak konsultowanie zadań z innymi. Zadania powinny być spisane na osobnych kartkach zapisanych jednostronnie.

Liczba punktów do zdobycia: 72

Kwalifikacja do kolejnego etapu: do zawodów okręgowych dostaje się około 600 uczestników, progi punktowe są wyznaczane osobno dla każdego okręgu tak, by w każdym znalazła się podobna ilość osób (w jednych regionach jest ich mniej, w innych więcej – limit zależy także od tego, jak duży jest okręg i jak dobrze poradzili sobie pochodzący z niego uczestnicy).

Etap okręgowy Olimpiady Matematycznej

II etap jest dwudniowy, schemat obu dni zawodów jest dokładnie taki sam:

  • Każdego dnia uczestnik otrzymuje 3 zadania, na rozwiązanie których ma łącznie 300 minut (5 godzin). Rozwiązanie każdego zadania powinny być spisane na przeznaczonych do tego kartkach od komisji (zasoby zarówno czystopisów, jak i brudnopisów na Olimpiadzie są praktycznie nieograniczone).
  • Punktacja jest dokładnie taka sama jak w przypadku zawodów I stopnia.
  • Zawody odbywają się w warunkach kontrolowanych – obowiązuje zakaz korzystania z wszelkich pomocy naukowych. Każdemu uczestnikowi udostępniane są jednak tablice maturalne.

Łącznie do zdobycia podczas etapu okręgowego Olimpiady Matematycznej jest 6*6=36pkt. Do etapu finałowego dostaje się około 100 osób z najlepszymi wynikami (od wyniku można się również odwołać, zatem najpierw pojawia się wstępna lista uczestników, dopiero potem ostateczna).

Etap finałowy Olimpiady Matematycznej

Plan zawodów jest identyczny z planem zawodów II stopnia, różni je jedynie trudność zadań. Ponownie mamy zatem dwa dni zmagań po trzy zadania dziennie, punktacja, czas trwania a nawet godzina rozpoczęcia i zakończenia (9:00-14:00) są dokładnie takie same.

Łączna liczba punktów do zdobycia za zawody finałowe: 36

3. Nagrody i ułatwienia w rekrutacji

Nagrody rzeczowe i finansowe:

  • Laureaci Olimpiady Matematycznej co roku otrzymują nagrody pieniężnie oraz sprzęt elektroniczny i nagrody książkowe. Laureaci dzieleni są na ogół na cztery stopnie w zależności od liczby uzyskanych punktów – od tego stopnia zależy wysokość nagród.
  • Finaliści otrzymują drobne upominki oraz koszulki z logiem Olimpiady.

Ułatwienia w procesie rekrutacji:

  • Uniwersytet Warszawski, Wydział Matematyki, Informatyki i Mechaniki – wszyscy finaliści przyjmowani są na I rok studiów licencjackich z pominięciem postępowania rekrutacyjnego.
  • Uniwersytet Jagielloński w Krakowie, Wydział Matematyki i Informatyki – wszyscy finaliści przyjmowani są na I rok studiów licencjackich z pominięciem postępowania rekrutacyjnego.
  • Uniwersytet Wrocławski, Wydział Matematyki i Informatyki – wszyscy finaliści przyjmowani są na I rok studiów licencjackich z pominięciem postępowania rekrutacyjnego.
  • Politechnika Warszawska, Wydział Matematyki i Nauk Informacyjnych – wszyscy finaliści przyjmowani są na I rok studiów licencjackich z pominięciem postępowania rekrutacyjnego.
  • Uniwersytet Warszawski, Wydział Nauk Ekonomicznych – wszyscy finaliści przyjmowani są na I rok studiów licencjackich z pominięciem postępowania rekrutacyjnego.

4. Jak się przygotować do Olimpiady Matematycznej?

Oprócz dobrego zaplecza teoretycznego i znacznej ilości rozwiązanych zadań ważna jest umiejętność dobrego rozplanowania czasu oraz zastosowanie odpowiedniej strategii rozwiązywania zadań.  Może wydawać się, że trzy zadania na pięć godzin to  czasu, ale prawda jest taka, że tego czasu niejednokrotnie brakuje. Na ogół, bardzo niewielu uczestnikom udaje się zrobić danego dnia wszystkie trzy zadania, dlatego niezbędna jest umiejętność rozplanowania swoich zmagań w czasie, a kiedy tego brakuje, podjęcie kluczowej decyzji, nad którymi zadaniami pracować, a które sobie odpuścić.

Powyższe rady i wiele innych gotowych rozwiązań zawarliśmy w naszym kursie przygotowującym kompleksowo do Olimpiady Matematycznej. Zapisać możesz się w dowolnej chwili – zarówno zajęcia grupowe (webinarowe dla uczniów z całej Polski oraz stacjonarne odbywające się na terenie Warszawy), jak i e-learning. Po więcej szczegółów napisz na nasz fanpage!

Zapisz się do naszego newslettera, aby być na bieżąco z nowościami
i wydarzeniami.
Subskrybując, zgadzasz się z naszą Polityką Prywatności i wyrażasz zgodę na otrzymywanie aktualizacji od naszej firmy.
© 2024 Indeks w Kieszeni. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Strona przygotowana przez Zyskowni.pl