Wszystkie najważniejsze informacje, które musisz znać podchodząc do tegorocznej edycji Olimpiady Wiedzy o Państwie i Prawie!
Mamy za sobą dopiero kilka edycji tej olimpiady, a mimo to szybko zdobyła ona uznanie uczniów. Każdego roku w olimpijskie szranki staje kilka tysięcy licealistów walczących o indeksy na najlepsze wydziały prawa w Polsce. Olimpiada organizowana jest pod honorowym patronatem Ministra Sprawiedliwości.
Jak większość olimpiad, Olimpiada Wiedzy o Prawie składa się z 3 etapów.
Typ: test jednokrotnego wyboru, ABC (trzy warianty odpowiedzi)
Czas trwania: 60 minut
Forma: jeden punkt za każdą prawidłową odpowiedź, brak punktów ujemnych
Liczba punktów do zdobycia: 50
Kwalifikacja do kolejnego etapu: do II etapu przechodzi każdy, kto uzyskał w I etapie co najmniej 30 punktów
Składa się z dwóch części, które uczestnicy rozwiązują jednocześnie.
Podobnie jak na I etapie – test jednokrotnego wyboru, ABC (trzy warianty odpowiedzi), 50 pytań, wyższy poziom trudności niż na etapie szkolnym.
6 pytań problemowych (za każde maksymalnie do zdobycia 5 punktów) – pytania te mają charakter opisowy, są dosyć szczegółowe, wymagają dobrej znajomości wielu dziedzin prawa
Czas trwania (łączny dla dwóch części): 120 minut (na obie części)
Liczba punktów do zdobycia: 80 (50+30)
Kwalifikacja do finału: do finału kwalifikuje się do 30 najlepszych uczestników eliminacji okręgowych
Składa się z dwóch części – testowej oraz ustnej.
Składa się z 50 pytań testowych wielokrotnego wyboru, czas: 60min (każde pytanie za 1 punkt). Do tej części przystępują wszyscy uczestnicy zakwalifikowani do finału.
Do tej części kwalifikuje się 10 uczestników, którzy najlepiej napisali część testową.
Forma: uczestnik losuje zestaw 3 pytań, ma około 5 minut na przygotowanie się, po czym odpowiada na nie ustnie przed Komisją w czasie 10 minut. Za odpowiedź na każde pytanie można otrzymać maksymalnie 10 punktów
Wyniki: tytuł laureata olimpiady otrzymuje 5 najlepszych uczestników etapu centralnego – części ustnej, pozostali to finaliści (o ile otrzymali minimum 20 punktów)
Komitet Główny co roku publikuje pewne zagadnienia, z którymi zaleca się zapoznać. Jest to element przypominający znane z innych olimpiad „tematy przewodnie”. Z tych zagadnień należy się szczególnie dobrze przygotować, jednak trzeba się oprócz tego spodziewać pytań z niemal każdej innej dziedziny.
Laureaci i finaliści Olimpiady Wiedzy o Państwie i Prawie rokrocznie otrzymują nagrody i indeksy na wiele uczelni.
Ułatwienia w procesie rekrutacji:
Powyższe rady i wiele innych gotowych rozwiązań (jak chociażby bardzo wartościowe próbne olimpiady) zawarliśmy w naszym kursie przygotowującym kompleksowo do Olimpiady Wiedzy o Państwie i Prawie. Jest on prowadzony przez laureata i finalistę olimpiad prawniczych. Zapisać możesz się w dowolnej chwili. Po więcej szczegółów napisz na nasz fanpage!
Strona przygotowana przez Zyskowni.pl