Indeks w Kieszeni

Olimpiada Wiedzy o Polsce i Świecie Współczesnym – informacje

Wszystkie najważniejsze informacje, które musisz znać podchodząc do tegorocznej edycji Olimpiady Wiedzy o Polsce i Świecie Współczesnym!

1. Historia Olimpiady Wiedzy o Polsce i Świecie Współczesnym

Olimpiada Wiedzy o Polsce i Świecie Współczesnym to jedna z najstarszych olimpiad przedmiotowych – jej pierwsza edycja odbyła się w 1959 roku. Olimpiada jest organizowana przez Uniwersytet Warszawski, odbywa się pod honorowy patronatem Prezydenta RP Andrzeja Dudy.

2. Formuła zawodów Olimpiady Wiedzy o Polsce i Świecie Współczesnym

Jak większość olimpiad, Olimpiada Wiedzy o Polsce i Świecie Współczesnym podzielona jest na 3 etapy zmagań.

Etap szkolny Olimpiady Wiedzy o Polsce i Świecie Współczesnym

Typ: zadania zamknięte (typu ABCD, typu prawda/fałsz), zadania otwarte (np. dopisanie nazwiska opisywanego polityka); obejmuje wyłącznie zagadnienia z bloku stałego (głównie poszerzone zagadnienia z podstawy programowej z wiedzy o społeczeństwie)

Czas trwania: 60 minut

Liczba punktów do zdobycia: 50

Kwalifikacja do kolejnego etapu: Warunkiem przejścia do etapu okręgowego jest zdobycie co najmniej 25 punktów, przy czym z jednej szkoły może przejść maksymalnie 20 osób.

Etap okręgowy Olimpiady Wiedzy o Polsce i Świecie Współczesnym

Dzieli się na dwie części, odbywające się jednego dnia: pisemną i ustną. Obejmuje zagadnienia z bloku stałego i bloku zmiennego.

Część pisemna

Typ: forma podobna do etapu szkolnego, ale zadania dotyczą bloku stałego i zmiennego

Czas trwania: 60 minut

Liczba punktów do zdobycia: 50

Kwalifikacja do kolejnego etapu: Warunkiem przejścia do części ustnej jest zdobycie co najmniej 25 punktów, jednak w danym okręgu może się do niej dostać maksymalnie 20% uczestników części pisemnej etapu okręgowego.

Część ustna

Typ: dwa pytania losowane przez uczestnika: jedno z bloku stałego, jedno z bloku zmiennego

Czas trwania: na przygotowanie się do odpowiedzi uczestnik ma 10 minut oraz po 10 minut na odpowiedź na każde z pytań

Liczba punktów do zdobycia: komisja wystawia ocenę za odpowiedź na każde z pytań, a następnie ocenę uśrednioną za odpowiedź na oba pytania, w skali 2, 3, 3+, 4, 4+, 5; oceny przeliczane są na punkty: 0, 30, 35, 40, 45, 50. Ocena niedostateczna za odpowiedź na jedno z pytań skutkuje oceną niedostateczną za odpowiedź za cały zestaw

Kwalifikacja do kolejnego etapu: Punkty z części ustnej i pisemnej sumuje się (zatem maksymalnie do zdobycia jest 100 punktów). Do finału przechodzą najlepsi uczestnicy z danego okręgu – każdy okręg ma wyznaczoną wcześniej liczbę miejsc w finale.

Etap finałowy Olimpiady Wiedzy o Polsce i Świecie Współczesnym

Ponownie składa się z części pisemnej i ustnej, a ponadto dziewięciu najlepszych laureatów bierze udział w części quizowej.

Część pisemna

Typ: analogiczna do etapu okręgowego, ale jest pisana na komputerach, nie na papierze

Czas trwania: 60 minut

Liczba punktów do zdobycia: 50

Kwalifikacja do kolejnego etapu: Do części ustnej przechodzi 60% zawodników, którzy uzyskali największą liczbę punktów. Zawodnicy ci uzyskują tytuły finalistów i zwolnienie z matury rozszerzonej z wiedzy o społeczeństwie.

Część ustna

Typ: analogiczna jak w etapie okręgowym, zarówno jeśli chodzi o rodzaj pytań, liczbę punktów do zdobycia jak i jeśli chodzi o czas trwania

Kwalifikacja do kolejnego etapu: Punkty uzyskane w części ustnej i pisemnej sumują się, tytuł laureata uzyskuje trzydziestu zawodników o największej liczbie punktów. Dziewięciu najlepszych kolejnego dnia zmagań bierze udział w quizie.

Quiz

I część: Zawodnicy odpowiadają po kolei na pytania dwuczłonowe – w pierwszej turze z bloku stałego, w drugiej z bloku zmiennego. Udzielenie prawidłowej odpowiedzi po usłyszeniu pierwszego członu pytania wiąże się ze zdobyciem dwóch punktów, po usłyszeniu obu członów – ze zdobyciem jednego punktu.

II część: Zawodnicy odpowiadają na trzy tury pytań jednoczłonowych – w pierwszej turze dotyczą one bloku stałego, w pozostałych dwóch dotyczą bloku zmiennego.

Rezultat: Punkty z obu części quizu sumują się i decydują o ostatecznym miejscu zajętym przez zawodnika – nie są doliczane do punktu zdobytych w czasie dwóch poprzednich części finału.

3. Temat przewodni Olimpiady Wiedzy o Polsce i Świecie Współczesnym

Część zadań w etapie okręgowym i finałowym dotyczy zmiennego bloku tematycznego. Temat zmienny co roku jest inny, w edycji 2020/21 brzmi on „Polonia i emigracja polska w XX wieku”.

4. Nagrody i ułatwienia w rekrutacji

Nagrody rzeczowe i finansowe:

  • Laureaci Olimpiady Wiedzy o Polsce i Świecie Współczesnym otrzymują nagrody pieniężne (od kilkuset do kilku tysięcy złotych, w zależności od zajętego miejsca), nagrody rzeczowe (powerbanki, gadżety, kosmetyki) oraz nagrody książkowe. Ponadto uzyskują 100% punktów na maturze rozszerzonej z wiedzy o społeczeństwie.
  • Wszyscy uczestnicy finału otrzymują czytniki e-booków.

Ułatwienia w procesie rekrutacji:

  • Uniwersytet Warszawski – laureaci są przyjmowani z pominięciem postępowania rekrutacyjnego na liczne kierunki humanistyczne i społeczne (w tym na prawo)
  • Szkoła Główna Handlowa w Warszawie – laureaci przyjmowani są z pominięciem postępowania rekrutacyjnego, finaliści otrzymują maksymalną ilość punktów z przedmiotów maturalnych – przystępują wyłącznie do testu z wiedzy o przedsiębiorczości
  • Uniwersytet Jagielloński – laureaci przyjmowani są z pominięciem postępowania rekrutacyjnego na liczne kierunki humanistyczne i społeczne (w tym na prawo), finaliści zwolnieni są z konieczności zdawania części przedmiotów maturalnych
  • Uniwersytet Wrocławski – laureaci i finaliści są przyjmowani z pominięciem postępowania rekrutacyjnego na liczne kierunki humanistyczne i społeczne (w tym na prawo)

5. Jak się przygotować do Olimpiady Wiedzy o Polsce i Świecie Współczesnym?

Podczas przygotowań musisz zwrócić uwagę na kilka rzeczy:

  • Do awansu do finału oraz do uzyskania tytułu laureata kluczowy jest dobry wynik w części ustnej. Konieczne jest nie tylko dobre opanowanie materiału, ale też umiejętność odpowiedniego zaprezentowania go przed komisją.
  • Bardzo istotne jest, żeby odpowiedź ustna miała przemyślaną, spójną formę. Należy mówić płynnie, spokojnie i wyczerpująco, by wykorzystać przewidziany przez organizatorów czas.
  • W Olimpiadzie Wiedzy o Polsce i Świecie Współczesnym ważne jest nie tylko opisywanie faktów, ale również umiejętne prezentowanie własnych opinii i odnoszenie się do bieżących wydarzeń politycznych. Jako laureaci poprzednich edycji wiemy co zrobić, żeby wywrzeć jak najlepsze wrażenie na komisji.

Powyższe rady i wiele innych gotowych rozwiązań zawarliśmy w naszym kursie przygotowującym kompleksowo do Olimpiady Wiedzy o Polsce i Świecie Współczesnym. Jest on prowadzony przez zespół laureatów poprzednich edycji. Zapisać możesz się w dowolnej chwili – zarówno na zajęcia stacjonarne odbywające się na terenie Warszawy, jak i e-learning. Po więcej szczegółów napisz na nasz fanpage!

Olimpiada Wiedzy o Polsce i Świecie Współczesnym – grupa na Facebooku

Koniecznie dołącz do grupy na facebooku zrzeszającej byłych i obecnych uczestników Olimpiady! Znajdziesz tam informacje o warsztatach powtórkowych, najnowsze artykuły wyjaśniające zagadnienia olimpijskie i wiele więcej! Udział w Olimpiadzie to nie tylko nauka ale również przynależność do szerszej społeczności! Poznaj innych ambitnych młodych ludzi, którzy podzielają Twoje zainteresowania.

Kliknij i dodaj się do grupy już dziś!

Zapisz się do naszego newslettera, aby być na bieżąco z nowościami
i wydarzeniami.
Subskrybując, zgadzasz się z naszą Polityką Prywatności i wyrażasz zgodę na otrzymywanie aktualizacji od naszej firmy.
© 2024 Indeks w Kieszeni. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Strona przygotowana przez Zyskowni.pl