fbpx

Olimpiada Wiedzy o Prawie – informacje

Wszystkie najważniejsze informacje, które musisz znać podchodząc do tegorocznej edycji Olimpiady Wiedzy o Prawie!

 

1. Historia Olimpiady Wiedzy o Prawie

 

Mamy za sobą już ponad 20 edycji tej olimpiady, która z konkursu prawniczego o niewielkim zasięgu stała się ogólnopolską i popularną olimpiadą, wspieraną przez wiele uczelni oraz Ministra Edukacji Narodowej. Rokrocznie startują w niej tysiące uczniów, walczących o wartościowe nagrody i indeksy na najlepsze wydziały prawa w Polsce.

2. Formuła zawodów Olimpiady Wiedzy o Prawie

 

Jak większość olimpiad, Olimpiada Wiedzy o Prawie składa się z 3 etapów.

 

Etap szkolny Olimpiady Wiedzy o Prawie

 

Typ: głównie zadania zamknięte typu ABCD, zadania typu prawda/fałsz, zadania polegające na wpisaniu określonego pojęcia do tabelki, uzupełnianie luk, rozwijanie definicji
Czas trwania: 45 minut
Forma: zróżnicowana punktacja, od zadań za 1pkt, po zadania za 2,3,4 a czasem i 5,6 pkt. Nie ma punktów ujemnych.
Liczba punktów do zdobycia: 30
Kwalifikacja do kolejnego etapu: zdobycie minimum 25 punktów, jednak z jednej szkoły nie mogą wyjść do etapu okręgowego więcej niż 4 osoby, niezależnie od spełnienia wymogu 25pkt – kiedy więcej niż 4 osoby mają 25 pkt, wychodzą 4 najlepsze.

 


Etap okręgowy Olimpiady Wiedzy o Prawie

 

Dzieli się na dwie części odbywające się tego samego dnia.

 

Część testowa

 

Przystępują do niej wszystkie osoby zakwalifikowane do etapu okręgowego, forma testu zbliżona do etapu szkolnego, z zadaniami o wyższym poziomie trudności

 

Czas trwania: 45 minut
Liczba punktów do zdobycia: 30

 

Część z wypracowaniem

 

Kwalifikuje się do niej maksymalnie 12 osób, które najlepiej napisały część testową (i zdobyły w niej co najmniej 20 punktów)

 

Czas trwania: 90 minut
Forma: wypracowanie na jeden podany przez Komitet Główny temat (dowiadujemy się o nim dopiero w momencie rozpoczęcia wypracowania)
Liczba punktów do zdobycia: 20

 

Suma punktów za część testową i wypracowanie (razem max. 50pkt) daje nam nasz wynik z II etapu. Z okręgu może wyjść maksymalnie 10 lub 11 osób, z wynikiem nie niższym niż 35 punktów.

 

UWAGA! Wyjście z okręgu nie daje awansu do finału.

 

Kwalifikacja do finału: do finału kwalifikuje się do 50 najlepszych uczestników eliminacji okręgowych.

 


 

Etap finałowy Olimpiady Wiedzy o Prawie

 

Typ: cały finał to eliminacje ustne
Czas trwania: 10-15 minut
Forma: uczestnik losuje zestaw 3 pytań, ma ok. 10 minut na przygotowanie się, po czym odpowiada na nie ustnie przed Komisją w czasie ok. 10 minut. Za odpowiedź na każde pytanie można otrzymać maksymalnie 15 punktów
Liczba punktów do zdobycia: 45

 

Wyniki: tytuł laureata olimpiady otrzymuje 50% najlepszych uczestników etapu centralnego, pozostali to finaliści (o ile otrzymali w sumie minimum 15 punktów)

3. Nagrody i ułatwienia w rekrutacji

 

 • Laureaci Olimpiady Wiedzy o Prawie rokrocznie nagradzani są atrakcyjnym sprzętem elektronicznym (jak laptopy, aparaty itp.).
 • Finaliści otrzymują drobne upominki oraz nagrody książkowe.

 

Ułatwienia w procesie rekrutacji:

 

 • Uniwersytet Jagielloński – Wydział Prawa i Administracji – laureaci zostają przyjęci z pominięciem postępowania rekrutacyjnego, finaliści otrzymują 70/100 punktów w procesie rekrutacji (pozostaje im zdawać jeszcze język obcy)
 • Uniwersytet w Białymstoku – laureaci i finaliści zostają przyjęci z pominięciem postępowania rekrutacyjnego (kierunki: prawo, administracja, europeistyka)
 • Uniwersytet Śląski – laureaci i finaliści zostają przyjęci z pominięciem postępowania rekrutacyjnego (kierunki: prawo, administracja, historia, pedagogika, przedsiębiorczość i inne)
 • Uniwersytet Warmińsko-Mazurski – laureaci i finaliści zostają przyjęci z pominięciem postępowania rekrutacyjnego (kierunki: prawo, administracja, politologia i inne)
 • Katolicki Uniwersytet Lubelski – laureaci i finaliści zostają przyjęci z pominięciem postępowania rekrutacyjnego (kierunki: prawo, administracja, dziennikarstwo, europeistyka i inne)
 • Pozostałe uczelnie przyznające ulgi w rekrutacji:
  • Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu
  • Wyższa Szkoła Ekonomii i Prawa w Kielcach
  • Uniwersytet Łódzki
  • Uniwersytet Zielonogórski
  • Gdański Uniwersytet Medyczny

4. Jak się przygotować do Olimpiady Wiedzy o Prawie?

 

 • Olimpiada Wiedzy o Prawie oferuje nam szeroki wachlarz form sprawdzania wiedzy. Każdy etap to inna forma, inna specyfika, do której trzeba się przygotować. Od testów i zadań otwartych, przez wypracowanie, po wypowiedzi ustne.
 • Aby przejść bezpiecznie przez I etap, a następnie test na II etapie i napisać solidne wypracowanie gwarantujące awans do finału należy mieć szczegółową wiedzę, gdyż przede wszystkim na wypracowaniu wymagana jest znajomość bardzo drobiazgowych zagadnień.
 • Finał ma formę ustną, która wymaga nie tylko dobrego przygotowania merytorycznego, ale i psychicznego. Należy być pewnym siebie, zdecydowanym i odpowiednio poprowadzić swoją odpowiedź – używać prawniczego języka, istotnych pojęć i szczegółowo charakteryzować wymagane zagadnienia. Finał to etap, na którym o ostatecznym wyniku decydują detale.
 • Analizując Olimpiadę Wiedzy o Prawie od kilku lat zauważamy, że niekiedy pytania cechują się pewną schematycznością i powtarzalnością, na każdym etapie. Mamy zgromadzoną obfitą ich bazę, udostępniamy ją naszym podopiecznym by zminimalizować szanse, że któreś z zagadnień będzie dla nich zaskoczeniem.

 

Powyższe rady i wiele innych gotowych rozwiązań (jak chociażby bardzo wartościowe próbne olimpiady) zawarliśmy w naszym kursie przygotowującym kompleksowo do Olimpiady Wiedzy o Prawie. Jest on prowadzony przez laureata II miejsca tej Olimpiady. Zapisać możesz się w dowolnej chwili. Po więcej szczegółów napisz na nasz fanpage!

Olimpiada Wiedzy o Prawie – grupa na Facebooku

Koniecznie dołącz do grupy na facebooku zrzeszającej byłych i obecnych uczestników Olimpiady! Znajdziesz tam informacje o warsztatach powtórkowych, najnowsze artykuły wyjaśniające zagadnienia olimpijskie i wiele więcej! Udział w Olimpiadzie to nie tylko nauka ale również przynależność do szerszej społeczności! Poznaj innych ambitnych młodych ludzi, którzy podzielają Twoje zainteresowania.

 

Kliknij i dodaj się do grupy już dziś!

4.9/5 - (na podstawie 51 ocen)