Czy potrzebne mi jakiekolwiek przygotowanie do matury z języka angielskiego? Przecież ona jest taka prosta! – takie podejście już niejednemu maturzyście wyraźnie obniżyło wynik, a w efekcie uniemożliwiło dostanie się na wymarzone studia. W świecie, gdzie znajomość angielskiego coraz częściej jest warunkiem zasadniczym pozwalającym w ogóle myśleć o dobrej karierze, warto potraktować przygotowania do matury z angielskiego na poważnie i spróbować osiągnąć wynik możliwie jak najbliżej stu procent.
Egzamin maturalny z języka angielskiego na poziomie podstawowym najczęściej przeprowadzany jest trzeciego dnia trwania matur, zaraz po języku polskim i matematyce. Choć wiele osób (błędnie!) myśli, że egzamin ten jest na maturze obowiązkowy, to w rzeczywistości jego zdawanie nie jest wymagane.
W przeciwieństwie do wspomnianych polskiego i matematyki, angielski może zostać zastąpiony przez inny język nowożytny, taki jak niemiecki, francuski czy hiszpański. Niemniej jednak maturzyści niezbyt często rezygnują z przystępowania do matury z języka angielskiego.
Na poziomie rozszerzonym sytuacja jest już odrobinę inna. Egzamin ten jest dość trudny, a różnice między wynikami najlepszych osób relatywnie dość niewielkie. Właśnie dlatego wystrzeganie się błędów jest kluczowym elementem prowadzącym do sukcesu na egzaminie maturalnym na poziomie rozszerzonym. Nauczymy Cię tego – wystarczy, że wybierzesz przygotowanie do matury z języka angielskiego z Indeksem w Kieszeni!
Na co warto więc zwrócić uwagę, planując przygotowanie do egzaminu? Przede wszystkim trzeba zapoznać się z podstawą programową, która powinna zostać zrealizowana w ramach zajęć w szkole. Czasami nauczyciele za mało skupiają się na niektórych zagadnieniach, a za bardzo na innych, warto więc zwrócić na to uwagę. Jeśli chodzi o gramatykę, tu kluczowe jest przyswojenie zasad. Angielska gramatyka jest zdecydowanie łatwiejsza od gramatyki polskiej. Do jej opanowania wystarczy wyuczenie się, a następnie przećwiczenie najważniejszych struktur. To jednak może zająć dłuższą chwilkę.
Jeśli chodzi o przygotowanie do matury z angielskiego pod kątem słownictwa, to warto o nie zadbać dużo wcześniej. Angielski ma od dwóch do trzech razy więcej słów niż polski. Z tego względu należy przeznaczyć znacznie więcej czasu na naukę leksyki. Tutaj przydatne mogą być narzędzia internetowe do tworzenia fiszek, takie jak popularny Quizlet lub mniej popularne Anki.
Warto też mieć z tyłu głowy fakt, że słowa w języku angielskim mają przeciętnie więcej znaczeń niż słowa polskie. Wiele z nich przyjmuje różne znaczenia w zależności od części mowy, w jakiej występują, co w języku polskim ma miejsce bardzo rzadko. Przykładowo słowo play ma kilka znaczeń jako rzeczownik (m.in. „sztuka teatralna” czy „zabawa”), ale funkcjonuje też jako czasownik, który, oprócz oczywistych znaczeń „grać” i „bawić się”, może też w niektórych kontekstach być tłumaczony jako „odtwarzać” lub „udawać”.
Wreszcie najbardziej zaniedbywane w szkole kompetencje, czyli pisanie i mówienie, także wymagają komentarza. W ramach pierwszego z nich warto zwrócić uwagę na kilka istotnie różnych cech pomiędzy polskim a angielskim. Między innymi należy zauważyć stałą strukturę zdania w angielskim i jej dość ruchomy odpowiednik w polskim.
Warto też nie nadużywać konstrukcji „of”, gdyż nie jest ona tak często używana w angielskim jak mogłoby się nam wydawać. Przykładowo zamiast problems of ageing, bardziej naturalną będzie opcja ageing problems.
Podobnie sytuacja ma się ze słowem which, które po angielsku lepiej zastąpić imiesłowem, np. They’ve come up with a solution, which makes it work dobrze byłoby zamienić na: They’ve come up with a solution, making it work. Oczywiście używanie of i which nie jest błędem, ale warto starać się je ograniczać w ramach pisania po angielsku.
Natomiast w przypadku mówienia, warto zwrócić uwagę na poprawną wymowę, która często w szkole jest pomijana. Nieubezdźwięcznianie końcówek słów czy redukowanie samogłosek jest czymś, co odróżnia native speakerów od obcokrajowców uczących się angielskiego. Wszystkie wymienione kwestie są brane pod uwagę na naszym kursie, wystarczy tylko, że wybierzesz przygotowanie do matury z języka angielskiego z Indeksem w Kieszeni!
Jeśli chodzi o wyniki matury z angielskiego na obu poziomach, to żadnym zaskoczeniem nie będzie fakt, że na poziomie podstawowym wyniki są przeciętnie wyższe. Dla porównania, w 2023 roku średni wynik na podstawie to 69%, a na rozszerzeniu 85%. W obu przypadkach przeciętne wyniki są w efekcie dużo wyższe niż np. te uzyskane z polskiego czy matematyki. Jako że różnice między wynikami maturzystów są mniej znaczące, więc tym bardziej na znaczeniu zyskuje właściwe przygotowanie do matury z języka angielskiego, o którym możesz dowiedzieć się więcej na dedykowanej tej maturze podstronie.
Najlepsze przygotowanie do matury z angielskiego pod kątem mówienia i pisania to ćwiczenie, ćwiczenie i jeszcze raz ćwiczenie. Dlatego właśnie oferowane przez nas kursy pomagają nie tylko utrwalić gramatykę i poszerzyć zasób słownictwa. Umożliwiają one też pracę nad tworzeniem wypowiedzi pisemnych poprzez rozległy feedback do każdej pracy napisanej przez kursanta, a także za sprawą dodatkowych materiałów dotyczących mówienia, w tym wymowy. Zapewniamy też stały kontakt z prowadzącymi tak, by na bieżąco i jak najszybciej rozwiewać wszelkie wątpliwości i udzielać odpowiedzi na nurtujące uczniów pytania. Na naszym kursie dowiesz się wszystkiego, co niezbędne do osiągnięcia wysokiego wyniku na maturze z języka angielskiego.
Źródło: www.flaticon.com
Nie zostało nic innego jak brać się do systematycznej pracy, w której z chęcią pomoże Wam nasza kadra. Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą kursów przygotowujących do matury z języka angielskiego!
Strona przygotowana przez Zyskowni.pl