Indeks w Kieszeni

Olimpiada Literatury i Języka Polskiego 2025

Błyszcz w Olimpiadzie Literatury i Języka Polskiego!

Olimpiada Literatury i Języka Polskiego

podstawowe informacje

Olimpiada Literatury i Języka Polskiego może pochwalić się już 50-letnią historią! Jeśli masz lekkie pióro, marzy Ci się kariera na wzór profesora Miodka, albo zwyczajnie lubisz sięgać po ambitne książki, to Olimpiada Literatury i Języka Polskiego jest właśnie dla Ciebie!

Olimpiada Literatury i Języka Polskiego od lat pozwala rozwijać polonistyczne zainteresowania licealistom z całej Polski!

Indywidualny kurs e-learningowy
Olimpiada Literatury i Języka Polskiego

Nauka pod okiem laureatów najwyższych miejsc Olimpiady Literatury i Języka Polskiego

Materiały podzielone na moduły, a w każdym z nich: prezentacje, testy, kartkówki, skrypty, karty pracy

Indywidualne podejście – nauka odbywa się na specjalnie do tego celu założonej grupie – jesteś tam TYLKO Ty oraz Prowadzący, dodatkowo otrzymujesz dostęp do naszej dedykowanej platformy edukacyjnej z pomocami naukowymi

Materiały video – do kursu dołączone są nagrania video, na których członkowie zespołu merytorycznego IWK tłumaczą najtrudniejsze, lub najbardziej prawdopodobne w wystąpieniu na olimpiadzie zagadnienia

Regularnie sprawdzane postępy

Ciągła możliwość kontaktu – weterani Olimpiady Literatury i Języka Polskiego czekają na Twoje pytania

Kompleksowa pomoc w przygotowaniach również do części doświadczalnej 

Autorski zbiór zadań o wartości 129 zł GRATIS – sprawdź szczegóły TUTAJ

Olimpiada Literatury i Języka Polskiego
2024/25
Kurs od zaraz
PROMOCJA DO 20.01!
cena regularna 2799 zł
1699 zł
Rozłóż płatność na raty
Olimpiada Literatury i Języka Polskiego
2025/26
Kurs od zaraz + 1 rok
PROMOCJA DO 20.01!
cena regularna 3499 zł
2499 zł
Rozłóż płatność na raty

Rozpocznij profesjonalne przygotowania!
Skorzystaj z niższych cen przed aktualizacją cennika!

Olimpiada Literatury i Języka Polskiego
2024/2025
Kurs od zaraz
PROMOCJA DO 01.08
cena regularna 2999 zł
2599 zł
Rozłóż płatność na raty
Olimpiada Literatury i Języka Polskiego
2024/2025
Kurs od 1 września
PROMOCJA DO 01.08
cena regularna 2599 zł
2399 zł
Wymagany zadatek 500 zł

Rozpocznij profesjonalne przygotowania!
Skorzystaj z niższych cen przed aktualizacją cennika!

Dzięki nowoczesnej formie nauki docieramy z naszymi kursami do osób z całej Polski – już dziś możesz dołączyć do grona zadowolonych uczniów, którzy osiągnęli z nami sukces! Skontaktuj się z nami i nie czekaj – Olimpiada Literatury i Języka Polskiego jest w zasięgu Twojej ręki!

OLIMPIADA 2025

Ułatwienia rekrutacyjne dzięki Olimpiadzie z Literatury i Języka Polskiego

Uniwersytet Warszawski

Laureaci uzyskują wstęp na wiele prestiżowych kierunków, niezwiązanych nawet wprost z tematyką zawodów: filologię polską, administrację, ekonomię, prawo, dziennikarstwo itp. uzyskując automatycznie maksymalną możliwą liczbę punktów w rekrutacji.

Uniwersytet Jagielloński

Laureaci uzyskują pierwsze miejsce na liście rankingowej na wszystkie kierunki powiązane z językiem polskim.

Uniwersytet Śląski

Laureaci są przyjmowani z pominięciem postępowania rekrutacyjnego na atrakcyjne kierunki takie jak: administracja, dziennikarstwo, filologia polska, kulturoznawstwo, prawo, psychologia. Istotne uprawnienia przysługują również finalistom.

Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu

Zdobycie tytułu laureata lub finalisty jest równoznaczne z uzyskaniem maksymalnej liczby punktów w postępowaniu rekrutacyjnym.

Uniwersytet Wrocławski

Zarówno laureaci, jak i finaliści uzyskują wstęp wolny na szereg atrakcyjnych kierunków, np. dziennikarstwo, kulturoznawstwo, filozofię i wszystkie studia filologiczne.

Uniwersytet Łódzki

Zarówno laureaci, jak i finaliści uzyskują wolny wstęp na pierwszy rok studiów na wielu atrakcyjnych kierunkach z pominięciem postępowania rekrutacyjnego.

Poznaj naszą kadrę

Krzysztof Andrulonis

Opinie naszych klientów

Mateusz Stachowicz
22.07.2024
Martyna Cieślik
22.07.2024
JanBoniński
22.07.2024
Piotr Górski
20.07.2024
Natalia Gdula
12.06.2024

Ogólna ocena 4.7/5, na podstawie 135 opinii

Co wyróżnia nasze kursy?

Platforma edukacyjna

Wszystkie materiały wykorzystywane podczas kursu w każdej chwili dostępne są na Twoim osobistym koncie na platformie.

Regularna nauka

Moduły z prezentacjami, skryptami, testami i kartkówkami do pracy w dowolnym miejscu.

Ciągły kontakt

Możliwość zadawania pytań 24/7 na grupie z prowadzącymi, którzy zawsze pomogą.

Kontrola postępów

Regularne kartkówki, testy i sprawdziany z dokładnym kluczem odpowiedzi.

Indywidualne podejście

Kurs dopasowany do Twojego obecnego poziomu wiedzy oraz oczekiwań odnośnie wyniku na olimpiadzie.

Próbne olimpiady

W trakcie kursu rozwiążesz przynajmniej kilka próbnych arkuszy, dzięki czemu sprawdzisz swój poziom wiedzy.

Formuła Olimpiady z Literatury i Języka Polskiego

Etap I

Zawody szkolne
  • praca pisemna na 1 z wybranych tematów podanych do wiadomości przez Komitet Olimpiady Literatury i Języka Polskiego

Etap II

Zawody okręgowe
  • część pisemna: praca pisemna na wybrany temat (1 z kilku podanych)
  • część ustna: obrona pracy pisemnej z I etapy prze komisją

Etap III

Zawody centralne
  • część pisemna: napisanie rozprawki lub interpretacji porównawczej
  • część ustna: omówienie 2 tematów z zakresu wiedzy o języku i/lub historyczno- i teoretycznoliterackich

Olimpiada Literatury i Języka Polskiego – FAQ

W tym celu musisz dowiedzieć się, kto z polonistów pracujących w Twojej szkole jest opiekunem uczniów przygotowujących się do Olimpiady. Takiemu nauczycielowi musisz w wyznaczonym terminie dostarczyć pracę na etap szkolny, którą przekaże on do komitetu okręgowego. Pamiętaj też, że w odpowiednim momencie, zwykle już po oddaniu pracy na etap szkolny, należy się zarejestrować w systemie elektronicznym na stronie OLiJP.

Olimpiada Literatury i Języka Polskiego składa się z trzech etapów: szkolnego, okręgowego i finału (etap centralny), który odbywa się na terenie Konstancina-Jeziorny oraz w Instytucie Badań Literackich w Warszawie.

Pracę pisemną przygotowywaną w ramach etapu szkolnego należy złożyć najpóźniej w pierwszych dniach grudnia, zmagania okręgowe odbywają się w lutym lub na początku marca, z kolei finał w pierwszej połowie kwietnia.

Olimpiada Literatury i Języka Polskiego podzielona jest na trzy etapy. Pierwszy z nich, szkolny, polega na napisaniu rozprawy, liczącej sobie od 10 do 15 stron, na jeden spośród tematów zmiennych. Drugi etap, okręgowy, składa się z części pisemnej, w której trzeba napisać rozprawkę lub interpretację utworu poetyckiego, a także rozwiązać test językowy, oraz ustnej, w której broni się tez postawionych w pracy pisanej na poprzedni etap, a ponadto rozmawia się z komisją o literaturze i języku. Na trzecim etapie także należy stworzyć rozprawkę lub interpretację (tym razem porównawczą), a ponadto odpowiedzieć przed komisją z przygotowanych wcześniej zagadnień.

Udział w finale Olimpiady Literatury i Języka Polskiego pozwala na osiągnięcie tytułu finalisty lub laureata. Wiążą się z tym liczne nagrody rzeczowe, w tym wiele wyróżnień specjalnych. Dodatkowo OLiJP gwarantuje zwolnienie lub ułatwienie procesu rekrutacyjnego na wiele uczelni oraz uzyskanie oceny celującej z języka polskiego.

Na pierwszym etapie co roku uczniowie mierzą się z innymi tematami prac pisemnych do przygotowania w domu, w późniejszych etapach zakres wymagań jest stały.

Olimpiada Literatury i Języka Polskiego uwzględnia na etapie okręgowym ustną obronę przed komisją olimpijską pracy pisemnej przygotowanej w ramach etapu szkolnego, z kolei w ramach finału uczeń odpowiada z dwóch wybranych uprzednio i opracowanych samodzielnie tematów. W każdym przypadku do części ustnej trafiają olimpijczycy, którzy uprzednio uzyskali wystarczającą ilość punktów za pracę pisemną.

Pula tematów jest tak naprawdę niewyczerpana i obejmuje literaturę powszechną od starożytności aż po dzień dzisiejszy oraz literaturę polską od jej zarania w średniowieczu aż po dziś dzień. Istnieje też możliwość wyboru specjalizacji teatrologicznej. Na etapie szkolnym co roku obowiązuje inny zestaw zagadnień, które nigdy się nie powtarzają w tej samej formie. Podobnie tematy wypracowań na etapach okręgowym i centralnym są w każdym roku inne. Niemniej praktycznie zawsze występuje co najmniej po jednym temacie związanym z następującymi epokami lub grupami epok: staropolska i oświecenie; romantyzm; pozytywizm i Młoda Polska; dwudziestolecie międzywojenne i okupacja; współczesność.

Najważniejsze jest szczegółowe opanowanie lektur, na których oparłeś swoją pracę na pierwszy etap, bo możesz z nich skorzystać na kolejnych etapach, a ponadto będziesz musiał mówić o nich na części ustnej drugiego etapu. Lista lektur stałych, widniejąca na stronie OLiJP, wynosi ponad sto pozycji, jednak w praktyce znajomość ich wszystkich nie jest sprawdzana. Z pewnością jednak należy wyspecjalizować się w co najmniej jednej epoce literackiej i znać wszystkie sztandarowe dla niej utwory. Nie trzeba też dodawać, że czym wyższy poziom oczytania, tym łatwiej przychodzi napisanie interesującej pracy.

Część pisemna na etapie okręgowym Olimpiady Literatury i Języka Polskiego trwa 240 minut (praca pisemna) i 90 minut (test językowy). Część pisemna finału trwa 300 minut. Czas trwania odpowiedzi ustnych na etapach okręgowym i centralnym nie jest precyzyjnie określony, zazwyczaj wynosi od 30 do 40 minut.

Na pierwszym etapie należy napisać w ramach pracy własnej czy ze wsparciem opiekuna merytorycznego rozprawę, która będzie odnosić się do jednego z zagadnień zaproponowanych w danym roku przez komitet olimpijski. Powinna ona ściśle stosować się do wytycznych, być napisana stylem naukowym, wykorzystywać niezbędne pozycje z literatury podmiotu oraz przedmiotu i prezentować spójną wizję danego problemu. Na etapie okręgowym od ucznia wymaga się, aby napisał rozprawkę na jeden z zadanych tematów, co wymaga dobrego warsztatu, jak również znajomości różnorodnych tekstów literackich i kontekstów, które pozwolą na wystarczające omówienie problemu. Niezbędna jest również wiedza o języku na poziomie umożliwiającym ukończenie szkoły średniej z oceną celującą. Wymagania na finale są dosyć podobne, choć oczywiście poziom zaawansowania tematów prac pisemnych jest odpowiednio wyższy.

Dobre przygotowanie do Olimpiady Literatury i Języka Polskiego wymaga znajomości sporej ilości lektur oraz licznych kontekstów o charakterze historycznym, kulturowym czy filozoficznym. Istotna jest również umiejętność sprawnego konstruowania wypowiedzi pisemnych. Wszystkie te kompetencje kształcimy w ramach kursu oferowanego przez IWK!

Na stronie OLiJP można znaleźć archiwalne tematy wypracowań oraz testy językowe z ubiegłych lat. W przypadku zagadnień na pierwszy etap w dyspozycjach podane są też lektury, do których warto się odwołać. Cała reszta natomiast zależy od preferencji ucznia oraz jego możliwości czasowych i intelektualnych. Najskuteczniejszą metodą na uzyskanie dostępu do odpowiednio przygotowanych materiałów przygotowujących do OLiJP jest z pewnością zapisanie się na kurs Indeksu w Kieszeni!

W tym przypadku praktyka czyni mistrza – oczywiście należy też posiadać pewien zasób wiedzy teoretycznej, jednak najwięcej możesz nauczyć się poprzez ćwiczenia praktyczne. W ramach kursu IWK otrzymasz dostęp do wielu zadań sprawdzających twoją wiedzę w tym zakresie.

Finaliści Olimpiady Literatury i Języka Polskiego uzyskują wstęp na studia z pominięciem lub znacznym ułatwieniem postępowania rekrutacyjnego. Pełen wykaz uprawnień w tym zakresie znajduje się w odpowiedniej zakładce w „Bazie wiedzy”.

Oprócz uprawnień wynikających z tytułu finalisty, laureaci dodatkowo otrzymują atrakcyjne nagrody rzeczowe. Z reguły są to cenne książki humanistyczne. Laureaci uzyskują również znaczne udogodnienia w procesie rekrutacji bądź też są z niej całkowicie zwolnieni i otrzymują indeks wyłącznie na podstawie złożenia niezbędnych dokumentów.

Tak, Olimpiada Literatury i Języka Polskiego zwalnia z egzaminu maturalnego z języka polskiego na poziomie podstawowym i rozszerzonym oraz części ustnej. We wszystkich przypadkach olimpijczyk otrzymuje automatycznie 100% punktów.

Tak, Olimpiada Literatury i Języka Polskiego zwalnia z egzaminu maturalnego z języka polskiego na poziomie podstawowym i rozszerzonym oraz części ustnej. We wszystkich przypadkach olimpijczyk otrzymuje automatycznie 100% punktów.

Olimpiada Literatury i Języka Polskiego wymaga od uczestników zarówno szerokiej wiedzy merytorycznej, jak i wysokiego poziomu kompetencji w zakresie konstruowania wypowiedzi pisemnych i ustnych. Z drugiej strony, pozwala na wysoki poziom indywidualizacji zagadnień opracowywanych w czasie przygotowań. Aby nie tracić czasu na zajmowanie się zbędnymi zagadnieniami, wielce pomocna okazuje się pomoc doświadczonego laureata jednej z wcześniejszych edycji Olimpiady, co oferuje Indeks w Kieszeni.

Olimpiada Literatury i Języka Polskiego wyłania od 30 do 40 laureatów na podstawie łącznej liczby punktów uzyskanych w zawodach finałowych (zarówno w części pisemnej, jak i ustnej).

Zarówno laureaci, jak i finaliści uzyskują zwolnienie z egzaminu maturalnego z języka polskiego, co oznacza przyznanie stuprocentowych wyników z egzaminów pisemnych podstawowego i rozszerzonego, a także ustnego. Uzyskanie sukcesu na Olimpiadzie gwarantuje także znaczne ułatwienia w rekrutacji na prestiżowe polskie uczelnie, takie jak choćby Uniwersytet Warszawski, Uniwersytet Jagielloński, Uniwersytet Śląski czy Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu. Laureaci zmagań mogą często liczyć wręcz na wolny wstęp na uczelnię, dzięki czemu nie muszą się już niczym przejmować.

Nie, Olimpiada Literatury i Języka Polskiego nie posiada odpowiednika międzynarodowego. W zmaganiach olimpijskich biorą za to udział na specjalnych zasadach uczniowie z zagranicy, zwłaszcza z Litwy i Ukrainy.

Olimpiada Literatury i Języka Polskiego ma za sobą długą tradycję – w aktualnej formie odbywa się od ponad pół wieku, natomiast wcześniej podobne zawody urządzano jeszcze w dwudziestoleciu międzywojennym. Zmagania te wymagają wszechstronnej wiedzy oraz rozlicznych kompetencji praktycznych, a więc przystąpienie do niej wiąże się z dużą dozą wysiłku, lecz jednocześnie odniesienie sukcesu przynosi wielką satysfakcję. Co istotne, kompetencje nabyte w czasie przygotowań mają swój istotny wymiar praktyczny i przydadzą się praktycznie w każdej dziedzinie życia!

Masz pytania? Chcesz się zapisać? Napisz do nas!

Zapisz się do naszego newslettera, aby być na bieżąco z nowościami
i wydarzeniami.
Subskrybując, zgadzasz się z naszą Polityką Prywatności i wyrażasz zgodę na otrzymywanie aktualizacji od naszej firmy.
© 2024 Indeks w Kieszeni. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Strona przygotowana przez Zyskowni.pl

Platforma oraz grupa na Facebooku

1. Początek kursu.

Platforma oraz grupa na Facebooku.

Zakładamy Ci konto na naszej platformie e-learningowej, na której znajdują się materiały, artykuły popularnonaukowe, czy nagrania video! Dodatkowo otrzymujesz dostęp do indywidualnej grupy na facebooku, na której utrzymujesz bieżący kontakt ze swoim Opiekunem.

Olimpiada Biologiczna - kurs e-learningowy

2. Regularna nauka.

Dopracowane moduły.

Na platformie otrzymujesz moduły - paczki materiałów z prezentacjami, skryptami, testami, kartkówkami. Z nimi pracujesz w dowolnym miejscu - w domu, w podróży, w bibliotece.

Olimpiada Biologiczna - ciągły kontakt z prowadzącym kurs

3. Ciągły kontakt.

Prowadzący do Twojej dyspozycji.

Na grupie, gdzie odbywa się kurs możesz zadawać pytania 24h na dobę 7 dni w tygodniu - Prowadzący są tam po to by zawsze Ci pomóc i rozwiać Twoje wątpliwości.

Olimpiada Biologiczna - kontrola postępu w czasie kursu

4. Kontrola postępów.

Sprawdziany, kartkówki i testy.

Twój progres w nauce jest kontrolowany wraz z każdym kolejnym modułem - służą temu wszelkie kartkówki, testy i sprawdziany które rozwiązane odsyłasz Prowadzącym do sprawdzenia.

Matura z filozofii - materiał dopasowany do Twoich potrzeb

5. Dopasowany materiał.

Do Twoich potrzeb i możliwości.

Rok temu otarłeś się o finał Olimpiady? A może dopiero zaczynasz swoją przygodę? Nieważne - nasz kurs (tempo pracy i materiały oraz pomoc Prowadzących) jest zawsze dopasowany do aktualnego stanu Twoich umiejętności i oczekiwań.

Warsztaty przed etapem okręgowym

6. Warsztaty weekendowe.

Przed etapem okręgowym.

Kilkanaście godzin zajęć w małej grupie osób w ciągu jednego weekendu na krótko przed etapem okręgowym - idealna forma powtórki najważniejszych zagadnień wraz z PRÓBNĄ OLIMPIADĄ!

O mnie

Literatura i język polski już od kilku lat stanowią dla mnie źródło niewyczerpanej fascynacji. Moje zainteresowania realizuję zarówno na uniwersytecie, jako student filologii polskiej i filozofii w ramach Międzydziedzinowych Indywidualnych Studiów Humanistycznych i Społecznych na Uniwersytecie Warszawskim, jak i w szeroko pojętym życiu naukowym, biorąc udział w konferencjach i pisząc artykuły naukowe. Zajmuję się w nich zróżnicowaną tematyką, natomiast do moich zasadniczych zainteresowań należy literatura pozytywistyczna i modernistyczna oraz dawna i współczesna aksjologia i antropologia filozoficzna. Nauczanie należy do moich pasji, mam w tym już spore doświadczenie, osiągnięte w pracy z uczniami na różnych poziomach edukacyjnych oraz zróżnicowanymi pod względem poziomu posiadanej wiedzy. Moja przygoda z olimpiadami w liceum zaowocowała tytułem laureata Olimpiady Literatury i Języka Polskiego oraz licznych innych konkursów o tematyce polonistycznej, ale również laureatem dwóch innych Olimpiad – Filozoficznej oraz Wiedzy o Polsce i Świecie Współczesnym.

Na moim kursie

Język polski może stanowić fascynującą przygodę, pozwalającą zagłębić się w realia minionych czasów, odległych nieraz tekstów i dzięki temu lepiej zrozumieć niegdysiejszych ludzi, a przez to i nas samych, ponieważ bez wątpienia wyrastamy z dorobku przeszłości. W ramach prowadzonych przeze mnie zajęć kładę nacisk na osadzenie omawianych lektur w szerokim kontekście społecznym, filozoficznym i historycznym, jednocześnie zaś dążę do uczynienia ich jak najbardziej zrozumiałymi dla olimpijczyków. Kładę spory nacisk na indywidualność każdego z uczestników, przez co staram się dostosowywać materiały kursowe do potrzeb poszczególnych kursantów. Równie istotne jest kształtowanie umiejętności praktycznych, co znajduje swój wyraz w licznych ćwiczeniach dotyczących konstruowania wypowiedzi pisemnych pojawiających się na poszczególnych etapach zmagań olimpijskich.