Olimpiada Historyczna Juniorów – podstawowe informacje
Olimpiada Historyczna Juniorów – dlaczego warto brać udział?
Olimpiada Historyczna Juniorów to istniejąca od niedawna podstawówkowa odsłona jednej z najciekawszych olimpiad licealnych o prawie 50-letniej tradycji. Jej formuła obejmuje korzystanie z różnorodnych umiejętności i pozwala sprawdzić się na wielu polach historycznej wiedzy.
- Cenne nagrody rzeczowe (tablety, laptopy, czytniki e-booków)
- Możliwość przygotowania do licealnej Olimpiady Historycznej, która gwarantuje ułatwioną rekrutację na najbardziej prestiżowe uczelnie i kierunki prawnicze w Polsce
- Zdobycie przydatnej wiedzy i umiejętności, jak również rozwinięcie myślenia analitycznego, które przyda się podczas dalszej edukacji
Egzamin ósmoklasisty biologia 2022 - przygotowania, nauka, testy
Przygotowanie do Olimpiady Historycznej Juniorów możesz realizować w dwóch formach!
E-learning
Chcesz kompleksowo przygotować się do Olimpiady Historycznej Juniorów? Weź udział w dopracowanym kursie e-learningowym, w ramach którego przygotowania dostosujemy specjalnie do Twoich oczekiwań i możliwości!
- Każdemu kursantowi przydzielamy indywidualnego mentora, zwycięzcę lub laureata jednego z najwyższych miejsc poprzednich edycji olimpiady oraz zakładamy dedykowaną grupę na Facebooku
- Uczeń regularnie otrzymuje moduły, które razem tworzą komplet materiałów – każdy z nich porusza konkretny tematyczny blok zagadnień i zawiera: prezentacje, testy, kartkówki i przykładowe arkusze, próbne olimpiady oraz konkretne wytyczne co do pracy z materiałami
- Twoje postępy sprawdzane są regularnie w formie sprawdzianów i testów kontrolnych
- Ciągły kontakt z prowadzącym – możesz zadawać dowolną liczbę pytań w dogodnej dla Ciebie chwili!
- Indeks w Kieszeni jest ogólnopolskim liderem nauczania zdalnego – kursy w formie e-learningu prowadzimy niemalże od 10 lat – zaufaj naszemu doświadczeniu!
Koszt kursu – Olimpiada Historyczna Juniorów – edycja 2023/24
- Cena bazowa kursu od 1 sierpnia:
1599 zł1449 zł - Cena bazowa kursu od zaraz:
1899 zł1599 zł - Dopytaj o dodatkowe rabaty przy zapisie!
- 50% zniżki na zajęcia grupowe (opcjonalne)
Kurs stacjonarny / webinarowy
Zajęcia grupowe przygotowujące do Olimpiady Historycznej Juniorów przeprowadzane raz w tygodniu po 2 godziny zegarowe. Lubisz naukę wspólnie z równieśnikami? Zapisz się na zajęcia już DZIŚ i wspólnie z nami zostań Olimpijczykiem!
- Grupy liczące maksymalnie kilkanaście osób, dzięki temu nauczyciel jest w stanie dostosować tempo pracy do potrzeb każdego kursanta
- Po zajęciach uczeń otrzymuje wszystkie materiały w formie cyfrowej, umożliwia to pełne skupienie podczas zajęć na części wykładowej, bez konieczności przepisywania każdego zdania do zeszytu. Dodatkowo uczeń ma możliwość łatwego nadrobienia zaległości w razie nieobecności na zajęciach
- Możliwość bieżącego kontaktu z Prowadzącymi na grupie na Facebooku, staje się ona miejscem komunikacji również poza zajęciami. Nauczyciel podsyła tam dodatkowe materiały, zadania domowe, przypomina o zajęciach, jak również odpowiada na wszelkie pytania dotyczące materiału
Koszt kursu – Olimpiada Historyczna Juniorów – edycja 2023/24
- Pakiet 4 zajęć (8h) 349 zł
- Pakiet 8 zajęć (16h) 599 zł
- Dołącz do grupy i skorzystaj z rabatu!
Olimpiady dla szkół podstawowych to wybór dla ambitnych uczniów, którzy chcą realizować swoje pasje w wymiarze wykraczającym poza podstawę programową.
Warto zadbać o to, by nauka dzięki wsparciu doświadczonego Olimpijczyka była możliwie efektywna. Dzięki IWK uczeń ma możliwość zrealizowania pełni swojego potencjału!
Poznaj naszą młodą i doświadczoną kadrę!

Jan Podraza
Podstawowe informacje
- Laureat XLV Olimpiady Historycznej – 2018/19 (5 miejsce)
- Liczne sukcesy w konkursach i debatach o tematyce historycznej
- Ugruntowana wieloletnim doświadczeniem umiejętność przemawiania
O mnie
Historia stała się jednym z moich głównych zainteresowań jeszcze przed rozpoczęciem edukacji w szkole. Przez następne lata nauki miałem okazję rozwijać swoją wiedzę i umiejętności odnosząc sukcesy w konkursach przedmiotowych. W I klasie liceum zająłem 5 miejsce na XLV Olimpiadzie Historycznej, jako najmłodszy laureat. Jednocześnie stawiałem na rozwój umiejętności przemawiania biorąc udział w licznych turniejach debat oksfordzkich. Obecnie łączę naukę z aktywną działalnością na innych polach, takich jak grupa kreatywna zajmującą się fantastyką i grami czy praca jako tłumacz. Moimi zainteresowaniami są gry fabularne oraz tenis ziemny.
ETAP I zawody szkolne
- Test składający się z pytań zamkniętych i z zadań otwartych krótkiej odpowiedzi oraz jednego zadania dłuższej wypowiedzi.
- Zawartość testu składa się z wymagań ogólnych oraz szczegółowych, które obejmują naukę historii na poziomie szkoły podstawowej.
ETAP II zawody okręgowe
- Podział etapu na dwie części – pisemną i ustną.
- Część pisemna to test składający się z różnorodnych zadań otwartych, a także zamkniętych. Część ustna, do której przechodzi 20% uczestników części pisemnej (nie więcej niż 30), obejmuje rozmowę z komisją polegającą na prezentacji wybranego zagadnienia z puli dostępnych, odpowiedzi na pytania dotyczące powyższego, a także jednej z lektur.
ETAP III zawody centralne
- Część pisemna – składająca się ze zróżnicowanych zadań zamkniętych i otwartych obejmujących treści związane z tematem przewodnim eliminacji centralnych.
- Część ustna – obejmująca dwa pytania dotyczące wiadomości i umiejętności z zakresu podstawy programowej oraz na temat zgłoszonych przez uczestnika 3 lektur
Olimpiada Historyczna Juniorów – FAQ
Olimpiada Historyczna Juniorów składa się z trzech etapów: szkolnego, okręgowego i finału (etap centralny), który w ostatniej edycji odbył się w Poznaniu.
Eliminacje szkolne z reguły odbywają się w październiku, zmagania okręgowe na przełomie listopada i grudnia, z kolei finał w pierwszej połowie marca.
Olimpiada Historyczna Juniorów pozwala rozwinąć zarówno swoje umiejętności ogólne jak np. pisanie dłuższych prac czy wypowiedź ustna, jak i znacząco poszerzyć wiedzę historyczną, co może okazać się bardzo pomocne w nauce w liceum. Oprócz tego sukces w olimpiadzie wiąże się z licznymi nagrodami, stypendiami, ułatwieniami rekrutacyjnymi do szkoły średniej oraz ocenie celującej z historii.
Tak, pojawia się on na etapie centralnym i to właśnie wokół niego w dużej mierze obracają się końcowe eliminacje.
Tak, pojawia się ona zarówno w czasie etapu okręgowego, jak i centralnego. W pierwszym przypadku polega ona na rozmowie z komisją opierającej się na prezentacji wybranego zagadnienia z puli dostępnych, odpowiedzi na pytania dotyczące powyższego, a także jednej z lektur. Na etapie centralnym część ustna to dwa pytania dotyczące wiadomości i umiejętności z zakresu podstawy programowej oraz na temat zgłoszonych przez uczestnika 3 lektur.
Eliminacje pisemne w zależności od etapu trwają od 60 do 90 minut. Część ustna nie ma odgórnie ustalonego czasu trwania.
Przede wszystkim trzeba mieć motywację i ciekawość poznawanego materiału. Przygotowania opierają się na szerokim zapoznawaniu z treściami dotyczącymi historii, a więc głównie podręczników, w tym najlepiej takich wykraczających ponad poziom podstawowy (czyli np. licealnych) oraz wybranych lektur z wykazu ze strony olimpiady. Warto poszerzać wiedzę poprzez zdobywanie specjalistycznej wiedzy dzięki czytaniu artykułów naukowych czy oglądaniu filmów dokumentalnych.
Laureaci przyjmowani się w rekrutacji licealnej w pierwszej kolejności, dodatkowo otrzymują atrakcyjne nagrody rzeczowe.
Nie stanowi ona wyzwania ponad możliwości. Należy pamiętać, że materiału jest bardzo dużo i trzeba być gotowym na poświęcenie na jego przyswajanie sporo czasu oraz energii. Jednak jeśli jest się już zmotywowanym i gotowym do pracy, to przygotowania mogą okazać się przyjemniejsze niż wydawały się na początku. Nauka do olimpiady to bardzo rozwojowa sprawa, więc daje sporo satysfakcji.
W czasie etapu centralnego należy z części pisemnej i ustnej uzyskać łącznie co najmniej 75 punktów (z obu części można uzyskać maksymalnie po 50 punktów).