Egzamin ósmoklasisty z języka angielskiego – jak się skutecznie przygotować?

Egzamin ósmoklasisty z języka angielskiego – jak się skutecznie przygotować?

Początek nowego roku szkolnego już dawno za nami. Nauczyciele coraz częściej straszą egzaminami, które nadchodzą wielkimi krokami. Wiele osób to stresuje i niepokoi. Jeśli Ciebie również czeka w tym roku egzamin ósmoklasisty, nie musisz się już martwić! Do każdego sprawdzianu da się odpowiednio przygotować, jeśli wie się, jaką strategię przyjąć. W tym pomoże Ci Indeks w Kieszeni!


Jak przygotować się na egzamin ósmoklasisty z języka angielskiego?

Źródło: www.unsplash.com


Od egzaminów ósmoklasisty w dużej mierze zależy, do jakiej szkoły średniej się dostaniesz, co może mieć wpływ na całe Twoje życie. Dlatego warto się postarać, aby osiągnąć w nich jak najlepszy rezultat. Ponadto posługiwanie się językiem angielskim jest w dzisiejszym świecie po prostu niezbędne. Jego znajomość pomoże Ci porozumieć się w trakcie podróży, znaleźć dobrą pracę, poznać nowych ludzi… To tylko kilka powodów, dla których warto zacząć pracować nad swoim angielskim i przygotowywać się do egzaminu już teraz!


Egzamin ósmoklasisty z języka angielskiego – podstawowe informacje


Z egzaminem ósmoklasisty w tym roku szkolnym zmierzysz się 26 maja. Będzie trwał 90 minut i sprawdzał twoje kompetencje językowe na poziomie A2+. Kategoria A2 oznacza, że znasz angielski na poziomie podstawowym i potrafisz brać udział w zwykłej rozmowie na znane Ci tematy.

Część testowa arkusza egzaminacyjnego składa się z czterech grup zadań:

Rozumienie ze słuchu – składa się z 3 – 4 zadań, których podstawę stanowią krótkie teksty, odtwarzane dwukrotnie;

– Znajomość funkcji językowych – również zawiera 3 – 4 zadania. Są one oparte na tekstach, rysunkach lub fotografiach;

– Rozumienie tekstów pisanych – zadania w tym segmencie testu opierają się na tekstach o łącznej długości 850 wyrazów, a niektórym z nich mogą towarzyszyć rysunki lub fotografie;

– Znajomość środków językowych – polecenia są również oparte na krótkich tekstach.


W arkuszu natkniesz się na zadania zamknięte, takie jak wybór wielokrotny, dobieranie i prawda-fałsz, oraz zadania otwarte – zadania z luką, odpowiedzi na pytania, parafrazy, tłumaczenie fragmentów zdań i układanie fragmentów zdań.

Drugą część arkusza stanowi wypowiedź pisemna. Nie istnieje w tym przypadku możliwość wyboru tematu. Polecenia wymaga napisania tekstu liczącego 50 – 120 wyrazów. Podany jest początek wypowiedzi oraz trzy podpunkty, które będziesz musiał rozwinąć. Rodzaje tekstów, jakie możesz spotkać, to: notatka, ogłoszenie, zaproszenie, e-mail oraz wpis na blogu.


Metody efektywnego przygotowania się


Nie wierzysz, że sobie poradzisz? Egzamin ósmoklasisty z języka angielskiego to z pewnością duże wyzwanie, ale przy odpowiednim przygotowaniu na pewno dasz radę. Najważniejsze jest efektywne rozplanowanie pracy, aby nie marnować czasu na rzeczy, które Ci się nie przydadzą. Oto niezbędne rady, które Ci w tym pomogą.


Zaplanuj pracę


Do egzaminów pozostało jeszcze sporo czasu, ale trzeba go dobrze wykorzystać. Jeśli nie będziesz miał planu, który powie ci, kiedy i ile powinieneś się uczyć, to zanim się obejrzysz nadejdzie maj, a wtedy już będzie za późno.


Pracuj sumiennie


Co z tego, że siedzisz nad książkami, jeśli w międzyczasie oglądasz coś na telefonie czy rozmawiasz ze znajomymi? Postaraj się wyeliminować bodźce, które cię rozpraszają, i jak najbardziej skup się na nauce. Ucz się intensywnie w przeznaczonym na to czasie.


Zadawaj pytania


Na pewno będziesz z siebie dumny, gdy po trzech godzinach zastanawiania się zrozumiesz dane zagadnienie, ale o wiele szybciej jest poprosić kogoś o pomoc i iść dalej z materiałem.


Nie nauczysz się języka z samych podręczników


Staraj się mieć jak najwięcej kontaktu z angielskim. Czytaj książki, oglądaj filmy, słuchaj audiobooków czy muzyki. Nie przejmuj się, jeśli czegoś nie rozumiesz – to przyjdzie z czasem. Stały kontakt z językiem pozwoli nabrać płynności w posługiwaniu się nim, pomoże w nauce prawidłowej wymowy i nauczy rzeczy, których brakuje w podręcznikach, na przykład w jakich kontekstach dane słowo „pasuje”.


Dbaj o swoje zdrowie


Wysiłek fizyczny i odpowiednie odżywianie się pomogą Ci w nauce. Pamiętaj również, żeby kłaść się spać o rozsądnej godzinie. Niedobór snu skutkuje zmęczeniem, pogorszeniem koncentracji i umiejętności zapamiętywania.


Sprawdzaj się


Warto robić jak najwięcej zadań i arkuszy z poprzednich lat, aby nabyć wprawy w ich rozwiązywaniu.


Powtarzaj, powtarzaj, powtarzaj


Nie wystarczy raz przeczytać partii materiału. Trzeba do niej wracać i rozwiązać jak najwięcej ćwiczeń, aby mieć pewność, że się ją opanowało.


Egzamin ósmoklasisty z języka angielskiego – kilka słów na koniec

Pisanie egzaminu z języka angielskiego nie musi być dla ciebie źródłem stresu i zmartwienia. Może stanowić świetną okazję, żeby rozwinąć swoje umiejętności posługiwania się językiem obcym, który niewątpliwie przyda Ci się w życiu. Ale jeśli chcesz, aby Twoja praca przyniosła oczekiwane efekty, musisz ją wykonywać mądrze. W tym, jak właściwie zaplanować pracę i efektywnie przygotować się do egzaminu ósmoklasisty, pomogą Ci prowadzący kursy w Indeksie w Kieszeni, dysponujący na tym polu wieloletnim doświadczeniem. Dzięki kursowi przygotowującemu do egzaminu ósmoklasisty z języka angielskiego masz realną szansę znacznie poprawić swój wynik i dzięki temu dostać się do wymarzonego liceum!

5/5 - (na podstawie 11 ocen)
IwK - logo - miniturka - kursy maturalne i olimpijskie
Indeks w Kieszeni
kontakt@indekswkieszeni.pl