Nowy rok szkolny już nadszedł, a w nim ambitni uczniowie po raz kolejny staną w szranki olimpijskich pojedynków. To dobry moment, aby odświeżyć sobie wszystkie istotne informacje dotyczące pierwszej części Olimpiady Wiedzy o Prawie, czyli etapu szkolnego.
Etap szkolny Olimpiady Wiedzy o Prawie odbywa się zazwyczaj w okolicach trzeciego tygodnia listopada. Dokładny termin poznamy wraz z opublikowaniem na stronie Olimpiady Regulaminu, co ma nastąpić około 1 września 2022 roku. Zachęcam do śledzenia strony olimpiady.
Wszyscy uczniowie zgłoszeni do Olimpiady przystępują do rozwiązywania arkusza w tym samym czasie, w szkole, do której uczęszczają. Czas na rozwiązanie pierwszego etapu Olimpiady wynosi 45 minut, a arkusz ma zazwyczaj od dwóch do trzech stron. Z perspektywy praktycznej można śmiało stwierdzić, że jest to czas wystarczający na spokojne rozwiązanie Olimpiady i dokładne sprawdzenie wszystkich odpowiedzi.
Typy zadań, jakie możemy spotkać na pierwszym etapie, to zazwyczaj:
– klasycznie pytania testowe jednokrotnego wyboru (uwaga! czasem zdarzają się pytania wielokrotnego wyboru, jednak zazwyczaj wskazuje na to treść polecenia i można zauważyć, że pytanie jest np. za dwa punkty, a nie jeden);
– zadania typu prawda / fałsz;
– zadania polegające na uzupełnianiu luk w tekście;
– zadania otwarte polegające na wypisaniu kilku zagadnień, np. cechy jakiegoś aktu prawnego, kto może wydawać określony akt prawny, jakie wymagania musi spełnić kandydat na ławnika w sądzie powszechnym itp.;
– łacińskie sentencje prawnicze – zazwyczaj zadania te wymagają przetłumaczenia ich z łaciny na polski;
– pytania o kadencje różnych organów oraz osoby sprawujące najwyższe funkcje w Polsce i na świecie;
– definiowanie pojęć – typ zadań spędzający sen z powiek wielu olimpijczykom, faktycznie najmniej przyjemny, bo wymagający kompleksowej wiedzy i szczegółowego definiowania. Tutaj należy być najdokładniejszym, bo najłatwiej stracić w tym przypadku punkty.
Tu wielki plus – wyniki poznajemy niemal od razu. W sumie głównie zależy to od motywacji nauczyciela sprawdzającego. Jeśli ma jej wystarczające pokłady, to może Ci sprawdzić pracę w zasadzie od razu po zakończeniu pierwszego etapu, ponieważ klucz jest udostępniany od razu po jego zakończeniu. Standardowy czas oczekiwania na wyniki w szkołach nie przekracza zazwyczaj dwóch – trzech dni.
Aby przejść do II etapu Olimpiady Wiedzy o Prawie (etapu okręgowego) należy łącznie spełnić dwa warunki:
– uzyskać minimum 25 punktów na 30 możliwych do zdobycia;
– znaleźć się w gronie czterech osób z najlepszymi wynikami w szkole (tylko one przechodzą dalej).
Jak widać, czai się tutaj na nas kilka pułapek. Po pierwsze: margines błędu jest naprawdę niewielki – można stracić jedynie pięć punktów na pierwszym etapie, aby móc w ogóle myśleć o kolejnym, co jest dość wyśrubowanym progiem – szczególnie kiedy pojawiają się zadania za trzy lub cztery punkty.
Po drugie: co szczególnie istotne dla osób ze szkół, w których startuje więcej uczniów, z jednej placówki mogą wyjść maksymalnie cztery osoby z najlepszymi wynikami, co oznacza, że spełnienie wymogu 25 punktów może nie wystarczyć, kiedy szkolna konkurencja Cię wyprzedzi.
To w zasadzie najistotniejszy punkt tego artykułu. Wyposażywszy się w poniższą wiedzę podejdziesz z zupełnie innym nastawieniem do olimpijskich przygotowań. Oto najważniejsze błędy, jakich zalecam unikać przygotowując się do Olimpiady, w szczególności do pierwszego etapu:
1. Brak pokory w podejściu do pierwszego etapu – wiele osób podchodzi do niego z dość luźnym nastawieniem zakładając, że to dopiero etap szkolny, więc przejście go powinno być niemalże formalnością. Być może rzeczywiście wiele Olimpiad nie stawia wysokich wymogów na pierwszym etapie, ale z powodów opisanych w poprzednim akapicie zalecam potraktowanie poważnie tej części zmagań w przypadku Olimpiady Wiedzy o Prawie;
2. Niedostateczne przygotowanie merytoryczne – większość osób przygotowując się do Olimpiady Wiedzy o Prawie bazuje jedynie na podręcznikach z wiedzy o społeczeństwie, co z jednej strony jest zrozumiałe, z drugiej niestety często nie wystarcza. Jest to olimpiada prawnicza, w związku z czym często wymaga bardziej specjalistycznej wiedzy niż ta „szkolna”. Wystarczy zresztą spojrzeć, jak obszerna jest baza literatury prawniczej podana w Regulaminie Olimpiady. Oczywiście nie twierdzimy, że nagle trzeba czytać każdy z podanych tam podręczników, ale na pewno warto zrobić coś więcej niż tylko szkolne podstawy z WOS-u;
3. Brak znajomości specyfiki Olimpiady – problem dotyczy przede wszystkim osób startujących w Olimpiadzie po raz pierwszy, ale nie tylko. Olimpiada Wiedzy o Prawie jest bardzo specyficzna, warto przed przystąpieniem do pierwszego etapu szczegółowo przeanalizować arkusze z poprzednich edycji oraz spróbować wyczuć klimat zadań, jakie zwykły pojawiać się regularnie. Analiza potencjalnych zadań, jakie mogą pojawić się na Olimpiadzie, to jeden z kluczowych aspektów od strony praktycznej, nad którym pracujemy w ramach przygotowań do Olimpiady w Indeksie w Kieszeni;
4. Brak przygotowania do poszczególnych typów zadań – jak wspomniałem wyżej, występują pewne specyficzne typy zadań, które spotykamy na Olimpiadzie regularnie, warto mieć je z tyłu głowy już na etapie wczesnych przygotowań;
5. Niedokładne czytanie poleceń – proza życia, niby to oczywista rzecz, ale niech pierwszy rzuci kamieniem, kto nigdy nie stracił punktu przez niedoczytanie / złe przeczytanie polecenia. Czasu na pierwszym etapie jest naprawdę sporo, więc warto się przyłożyć i skrupulatnie czytać każde polecenie oraz wszystkie warianty odpowiedzi. W IwK staramy się wyeliminować ryzyko takich sytuacji przed pierwszym etapem, wystawiając naszych uczniów na starcie z kilkudziesięcioma próbnymi olimpiadami, bo lepiej, żeby popełniali błędy w czasie trwania naszych przygotowań niż w trakcie Olimpiady.
Mamy nadzieję, że ten wpis pomógł Ci poznać specyfikę I etapu Olimpiady Wiedzy o Prawie, zarówno od strony formalnej, jak i praktycznej. W razie pytań zachęcam do kontaktu z nami, a osoby zainteresowane wspólnymi przygotowaniami zapraszam na kurs.
Powodzenia na Olimpiadzie! ☺
Zapraszamy na kurs przygotowujący do Olimpiady Wiedzy o Prawie z Indeksem w Kieszeni!
Strona przygotowana przez Zyskowni.pl