Etap okręgowy Olimpiady Chemicznej Juniorów – co musisz o nim wiedzieć?

Etap okręgowy Olimpiady Chemicznej Juniorów – co musisz o nim wiedzieć?

Co musisz wiedzieć o etapie okręgowym Olimpiady Wiedzy Chemicznej Juniorów?

Źródło: www.pixabay.com


Ukończenie pierwszego etapu Olimpiady Chemicznej dla Szkół Podstawowych jest nie lada sukcesem, jednak na tym przygoda z chemią nie może się skończyć! W przygotowaniu się do kolejnej części zmagań może skutecznie pomóc Ci Indeks w Kieszeni i kompleksowe kursy zawierające wszystkie niezbędne zagadnienia na konkurs. Etap okręgowy Olimpiady Chemicznej Juniorów prócz zagadnień poruszanych w poprzedniej części zmagań rozszerza wymagany materiał o dodatkowe punkty. Należą do nich:

nazewnictwo węglowodorów – alkany, alkeny, alkiny, węglowodory cykliczne, areny;

– właściwości chemiczne i fizyczne alkanów, alkenów i alkinów, fluorowcopochodnych;

– ogniwo galwaniczne, konwencja sztokholmska, SEM, reakcje elektrodowe zachodzących podczas pracy ogniwa, elektroliza stopionych tlenków, wodorotlenków, soli.

Tematy te nie wchodzą w skład podstawy programowej dla szkół podstawowych i próżno szukać o nich informacji w większości stosowanych przez uczniów podręczników. W szczególności dotyczy to zagadnień elektrochemicznych, które poruszają tematy fizyczne – tak trudne do zrozumienia przez uczniów szkół podstawowych. Pomocą mogą okazać się podręczniki do liceów, które zawierają opracowanie tematów ogniw i elektrochemii wraz ze stosownymi zadaniami. 

Dodatkową trudnością może być zwiększony poziom trudności zadań i ich szczegółowość. Na tym etapie mogą pojawić się również wielostopniowe zadania, w których rozwiązanie każdego podpunktu wymaga zastosowania wiedzy z odrębnych działów.


Od czego zacząć przygotowania na etap okręgowy Olimpiady Chemicznej Juniorów?


Kluczowe jest w pierwszej kolejności powtórzenie zagadnień wymaganych do etapu poprzedniego. Ich pełne opanowanie jest niezbędne do „zagłębiania się” w kolejne tematy. Do zagadnień najważniejszych należą:

– budowa atomu;

– stechiometria i ilościowy opis reakcji;

– chemia roztworów wodnych.


Chemia organiczna na drugim etapie Olimpiady Chemicznej dla Szkół Podstawowych


Jak Indeks w Kieszeni pomoże Ci przygotować się do Olimpiady Wiedzy Chemicznej Juniorów?

Źródło: www.pixabay.com


Najważniejszym zagadnieniem, które wprowadza drugi etap, a które okaże się kluczowe na etapie trzecim, są podstawy chemii organicznej. Ten pokaźnej wielkości dział w pierwszej kolejności odstrasza znaczną różnorodnością reakcji chemicznych. Na pocieszenie można jednak powiedzieć, że znaczna większość z nich jest do zapamiętania. 

Dodatkowo chemia organiczna różni się od chemii nieorganicznej rodzajami zadań, z których mniejsza część będzie zadaniami obliczeniowymi, a główny trzon sposobu sprawdzania wiedzy ucznia opiera się na znajomości reakcji, przemian i wybranych charakterystycznych związków. 


Dlaczego Olimpiada Chemiczna dla Szkół Podstawowych z Indeksem w Kieszeni?


Zespół Indeksu w Kieszeni złożony jest z doświadczonych nauczycieli, którzy przygotowują materiały edukacyjne specjalnie dostosowane do Olimpiady. Dzięki temu każdy z uczniów ma zapewniony pełen pakiet materiałów teoretycznych i arkuszy sprawdzających wiedzę. Forma naszych zadań odpowiada formie olimpijskiej. 

Nie bez znaczenia jest również indywidualne podejście nauczycieli do każdego z uczniów. Dzięki temu zostają oni przeprowadzeni przez wszystkie etapy konkursu aż do wielkiego finału. Sprawdź kompleksowe kursy Indeksu w Kieszeni już teraz!

5/5 - (na podstawie 16 ocen)
IwK - logo - miniturka - kursy maturalne i olimpijskie
Indeks w Kieszeni
kontakt@indekswkieszeni.pl