Etap okręgowy Olimpiady Informatycznej – co musisz o nim wiedzieć?

Etap okręgowy Olimpiady Informatycznej – co musisz o nim wiedzieć?

Na osoby, którym powiodło się w etapie szkolnym, czeka kolejne wyzwanie – etap okręgowy. Jest on zgoła odmienny od etapu szkolnego. Aby dobrze się do niego przygotować warto zasięgnąć pomocy z zewnątrz, dlatego przygotowaliśmy kompleksowe kursy Indeksu w Kieszeni, które skutecznie zapoznają z całym niezbędnym materiałem. We wpisie znajdziesz informacje, na czym polega etap okręgowy Olimpiady Informatycznej i jak sobie na nim poradzić.


Jak przygotować się na etap okręgowy Olimpiady Informatycznej?

Źródło: www.pexels.com


Kiedy odbywa się etap okręgowy Olimpiady Informatycznej?


W obecnym roku szkolnym etap rejonowy Olimpiady Informatycznej odbywa się od 14 do 16 lutego. Okręgów będzie wiele, jeden na kilka województw. Każdy powinien dostatecznie wcześnie dowiedzieć się, w jakim miejscu pisze. Olimpiada zwraca koszty przejazdu na miejsce zawodów, jeżeli zawodnik mieszka dostatecznie daleko.


Jak przebiega etap okręgowy OI?


Pierwszego dnia po przywitaniu zawodników odbywa się sesja próbna. Pojawia się jedno zadanie o trudności zauważalnie niższej od reszty zawodów. Wynik z tego zadania nie liczy się do klasyfikacji. Warto przetestować, czy komputer działa poprawnie oraz czy jest na nim wszystko, co uważasz, że powinno się na nim znaleźć. Komitet nie przyjmuje późniejszych reklamacji dotyczących stanu technicznego komputera, który został sprawdzony w trakcie dnia próbnego.

Przez kolejne dwa dni, w godzinach od 9 do 14 (pięć godzin), odbywają się właściwe rundy zawodów. Każda runda zawiera zazwyczaj dwa zadania. Rozwiązuje się je samodzielnie, bez żadnych dodatkowych materiałów, na dostarczonym komputerze niemającym kontaktu z Internetem.

Po konkursie odbywa się poczęstunek, a następnie omówienie zadań. Później ujawniane są wyniki punktowe zgłoszeń. Wyniki punktowe pozwalają ocenić jakość swojej pracy albo porównać się z rówieśnikami, ale właściwy werdykt (tj. promocja do finału) jest ujawniany dopiero jakiś czas po etapie okręgowym. 


Kto przechodzi dalej?


Zgodnie z regulaminem zawodów, do finału przechodzi 80 osób lub co najwyżej o 30% więcej, z czego organizatorzy prawie zawsze korzystają. Osiągnięcie nawet niewielkich wyników w finale daje wstęp na większość uczelni oraz maksymalny wynik z matury rozszerzonej z informatyki. Dodatkowo Olimpiada rozdaje wysokie nagrody pieniężne.


Dlaczego warto przygotowywać się do etapu okręgowego Olimpiady Informatycznej z Indeksem w Kieszeni?


Aby nauczyć się skutecznie do drugiego etapu OI, należy poznać wiele teorii umożliwiających analizowanie zadań i projektowanie rozwiązania oraz zrobić wiele zadań, aby móc poradzić sobie z napisaniem działającego programu w warunkach znacznie ograniczonego czasu i dużego stresu. 

W obu kwestiach pomoże kurs e-learningowy Indeksu w Kieszeni. Prowadzącymi kurs są laureaci Olimpiady w poprzednich edycjach, zatem będziesz zdobywać wiedzę z rzetelnego źródła. Sam kurs jest obszerny oraz opracowany specjalnie po to, aby obronną ręką przejść przez drugi etap.

5/5 - (na podstawie 14 ocen)
IwK - logo - miniturka - kursy maturalne i olimpijskie
Indeks w Kieszeni
kontakt@indekswkieszeni.pl