Finał Olimpiady Wiedzy Chemicznej dla Szkół Podstawowych – co musisz o nim wiedzieć?

Finał Olimpiady Wiedzy Chemicznej dla Szkół Podstawowych – co musisz o nim wiedzieć?

Finał każdego konkursu przedmiotowego jest zdecydowanie najbardziej emocjonującym etapem, nie inaczej ma się sprawa w przypadku Olimpiady Wiedzy Chemicznej dla Szkół Podstawowych. Finał ten znacznie różnił się od innych etapów olimpiady, przez co stanowił nie tylko wyzwanie, ale przede wszystkim zaskoczenie dla uczniów zmuszając ich do zupełnie nowego spojrzenia na zdobytą w wielomiesięcznych przygotowaniach wiedzę. Jeżeli chcesz kompleksowo przygotować się na finał Olimpiady Wiedzy Chemicznej dla Szkół Podstawowych to koniecznie sprawdź kursy Indeksu w Kieszeni


Finał Olimpiady – co go wyróżnia?

Struktura pierwszego i drugiego etapu Olimpiady Wiedzy Chemicznej dla Szkół Podstawowych nie odbiega od innych konkursów tego typu. Zadania w tej edycji można było podzielić na dwie duże grupy. Są to zadania obliczeniowe i zadania teoretyczne. Uczniowie rozwiązywali je poprzez specjalnie przygotowaną przez organizatorów konkursu platformę, która automatycznie sprawdzała naniesione przez nich odpowiedzi. Zadania opierały się na opublikowanym wraz z regulaminem zakresem materiału. Sposobem zadawania pytań nie odbiegały znacząco od znanych uczniom z wielu zbiorów zadań. Zupełnie inaczej wyglądał etap finałowy…

Z czego składa się finał Olimpiady Wiedzy Chemicznej dla Szkół Podstawowych?

W przeciwieństwie do etapów poprzednich finał Olimpiady Wiedzy Chemicznej dla Szkół Podstawowych tego roku składał się jedynie z kilku bardzo rozbudowanych zadań, które należało w pierwszej kolejności rozbić na czynniki pierwsze i zaplanować kolejność ich rozwiązywania. Kolejną różnicą był sposób zadawania pytań i zakres wiedzy, który był niezbędny do ich rozwiązania. Zadania opierały się na obszernych tekstach wstępnych. Opisywały one procesy i reakcje nieznane wcześniej uczniom i znacznie wykraczające poza podstawę programową obowiązującą dla szkół podstawowych. Uczniowie w przypadku tak skonstruowanych zadań muszą wykazać się umiejętnością analizowania danych naukowych prezentowanych w różnorodny sposób. Zadania finałowe opierały się na tekstach popularnonaukowych, technicznych, rysunkach, schematach bardzo skomplikowanych eksperymentów itp. 


Jak przygotować się na finał Olimpiady Wiedzy Chemicznej dla Szkół Podstawowych?

Źródło: www.pexels.com


Etap finałowy Olimpiady Wiedzy Chemicznej dla Szkół Podstawowych wpasowuje się w trend, za którym podąża wiele innych konkurs i olimpiad przedmiotowych. Trend ten dotyczy przedstawiania danej dziedziny nauki w kontekście użytkowym. Zadania z finału olimpiady omawiały przemysłowe i energetyczne aspekty zastosowania chemii. Procesy te nie są zawarte w podstawie programowej nawet na wyższych etapach edukacji chemicznej.


Finał Olimpiady – jak się do niego przygotować?

Wyjątkowa forma zadań finałowych wymaga zmodyfikowanego podejścia do nauki. Konieczne jest, by w przypadku etapu finałowego patrzeć globalnie na wiedzę chemiczną. Należy przede wszystkim zauważyć powiązania między poszczególnymi jej działami i wykorzystywać uniwersalne metody rozwiązywania zadań. Olimpiada Wiedzy Chemicznej dla Szkół Podstawowych raczej nie zawiera modelowych zadań, w których należy „wykuć” metodykę. Jeżeli chcesz dobrze przygotować się na finał, to koniecznie zajrzyj na dedykowaną jej podstronę. Znajdziesz tam kompleksowe kursy przygotowujące do OWCh od Indeksu w Kieszeni!

5/5 - (na podstawie 13 ocen)
IwK - logo - miniturka - kursy maturalne i olimpijskie
Indeks w Kieszeni
kontakt@indekswkieszeni.pl