Jaki jest przebieg finału Olimpiady Matematycznej?

Jaki jest przebieg finału Olimpiady Matematycznej?

Finał Olimpiady Matematycznej stanowi marzenie wszystkich startujących. Jest to prestiżowa impreza wieńcząca daną edycję Olimpiady. Uczestnicy nie tylko mają możliwość zmierzenia się z wymagającymi zadaniami, ale także sam udział zapewnia wiele z upragnionych nagród, na które liczą olimpijczycy. Sprawdź, co Indeks w Kieszeni może Ci powiedzieć o finale Olimpiady Matematycznej!


Źródło: www.usplash.com


Ile osób awansuje do finału Olimpiady Matematycznej?

Finał odbywa się po etapie okręgowym, z którego wyłoniona zostaje ponad setka najlepszych uczestników. Dokładna ich liczba zmienia się w zależności od roku, wahając się od 120 do 150. Wyjątkiem od tej reguły jest poprzednia, 72. Olimpiada Matematyczna, w której brało udział 172 zawodników. Z kolei rok wcześniej finał 71. OM nie odbył się z powodu pandemii.


Czas i miejsce finału Olimpiady Matematycznej

Finał Olimpiady Matematycznej zazwyczaj odbywa się pod koniec marca bądź w pierwszej połowie kwietnia. Finał obecnej, 73. Olimpiady Matematycznej, odbędzie się 30 i 31 marca. Ostatni etap to ruchome wydarzenie, miejsce zmienia się co roku.  W poprzednich edycjach miasta, w których się odbywał, to odpowiednio: Tarnów, Augustów, Końskie, Lublin, Łomża, Iława, Ostrołęka, Kielce


Formuła finału Olimpiady Matematycznej

Finał, podobnie jak zawody drugiego stopnia, składa się z dwóch dni, w których uczestnicy mają po pięć godzin na rozwiązanie trzech zadań. 

Zadania odpowiadają najpopularniejszym działom pojawiającym się w zadaniach olimpijskich. Zawsze pojawią się polecenia z geometrii, algebry, kombinatoryki i teorii liczb. Wszystkie te działy, jak również wiele tematów uzupełniających, można poznać w kursie Indeksu w Kieszeni. Zakres wiedzy jest podobny do tego wymaganego na drugim etapie, ale poziom trudności zadań jest wyższy. 

Na finale nie jest wymagana znajomość zaawansowanych twierdzeń, ale często trudno sobie poradzić bez przewijających się w zadaniach olimpijskich trików. Kurs Indeksu w Kieszeni zaznajamia z metodami przydatnymi na olimpiadzie, włączając w to bardziej zaawansowaną teorię.


Co czeka na laureatów?

Finał jest kilkudniową imprezą, w trakcie której, po samych zawodach, na uczestników czekają dwa dni atrakcji w oczekiwaniu na wyniki zmagań, ogłaszane na gali kończącej trzeci etap. Ogłaszana jest wówczas lista laureatów oraz składy reprezentacji na zawody międzynarodowe takie jak:

Międzynarodowa Olimpiada Matematyczna

Środkowoeuropejska Olimpiada Matematyczna

Zawody Matematyczne Państw Bałtyckich

Mistrzostwa Rumunii w Matematyce

Europejska Olimpiada Matematyczna dla Dziewcząt.

Reprezentanci Polski na wymienione zawody oraz młodsi (przed klasą maturalną) laureaci zostają zaproszeni na obóz naukowy przygotowujący do wymienionych konkursów.
Na laureatów czekają również nagrody materialne, a samo wyróżnienie zapewnia nawet indeks na wiele kierunków niezwiązanych z matematyką. Trzeba nadmienić, że sam awans do finału jest dużym osiągnięciem i zapewnia m.in. zaliczenie matury podstawowej oraz rozszerzonej z maksymalnym wynikiem, jak również wstęp na większość kierunków ścisłych oraz technicznych w Polsce.


Finał Olimpiady Matematycznej – podsumowanie

Finał Olimpiady Matematycznej to nie tylko wyzwanie dla każdego uczestnika, ale także szansa na zdobycie niesamowitych nagród oraz doświadczenia. Dzięki uczestnictwie w zawodach możesz także poznać grono wspaniałych osób dzielących Twoje zainteresowania. Jeżeli chcesz wziąć udział lub już bierzesz udział w Olimpiadzie to doskonale wiesz, że konieczne jest dobre przygotowanie. Z pomocą przychodzi Indeks w Kieszeni oferujący kompleksowe kursy przygotowujące do olimpiad przedmiotowych. Jeżeli zatem chcesz zwiększyć swoje szanse na wygraną, to koniecznie zajrzyj do naszej oferty. Sprawdź już teraz, jak wygląda nauka do Olimpiady Matematycznej z Indeksem w Kieszeni!

4.9/5 - (na podstawie 42 ocen)
IwK - logo - miniturka - kursy maturalne i olimpijskie
Indeks w Kieszeni
kontakt@indekswkieszeni.pl