Zapewne każdy z Was słyszał o tym, że wysokie miejsce zdobyte w Olimpiadzie ułatwia rekrutację na studia. Jeśli chcesz wiedzieć, co to dokładnie oznacza, na jakie uprawnienia mogą liczyć laureaci i finaliści, a także jakie inne nagrody można zdobyć na Olimpiadzie Fizycznej – koniecznie przeczytaj ten tekst!
Źródło: www.unsplash.com
Nie ma wątpliwości, że najważniejszą i najbardziej zachęcającą nagrodą jest możliwość otrzymania miejsca na wymarzonej uczelni. Co roku laureaci i finaliści mogą liczyć na preferencyjne warunki rekrutacji. Warunki i wymagania różnią się od siebie w zależności od danej uczelni.
Laureaci mogą liczyć na wolny wstęp na większość kierunków związanych z fizyką oraz na inne kierunki ścisłe na najlepszych polskich uczelniach – zarówno na uniwersytetach, jak i na politechnikach. Laureaci otrzymują najczęściej 100% punktów w rekrutacji, co zapewnia im miejsce na wybranym kierunku.
Finaliści natomiast mogą liczyć na preferencyjne warunki rekrutacji w postaci przyznania 100% punktów z danego przedmiotu. Niektóre uniwersytety oferują również maksymalną liczbę punktów rekrutacyjnych, ale zależy to od ich wewnętrznych zasad. Przykładowo Uniwersytet Jagielloński przyznaje maksymalną liczbę punktów z fizyki, a także z innych przedmiotów znajdujących się w tej samej grupie rekrutacyjnej, m.in. z biologii oraz matematyki.
Tytuł finalisty lub laureata Olimpiady Fizycznej zwalnia maturzystę z pisania matury z tego przedmiotu, co łączy się z przyznaniem automatycznie 100% możliwych do zdobycia punktów. Nie tylko ogranicza to stres związany z maturalnym maratonem, pozwala uzyskać dodatkowy dzień wolnego w tym gorącym okresie, ale także ułatwia rekrutację na studia za granicą. Większość uczelni wymaga przedstawienia wysokich wyników matur przy rekrutacji. 100% z fizyki znacznie zwiększa szanse na miejsce na wymarzonej uczelni!
Źródło: www.unsplash.com
Aż pięciu najlepszych uczestników Olimpiady ma szansę reprezentować Polskę na Międzynarodowej Olimpiadzie Fizycznej (IPhO). Przed wyjazdem uczestnicy biorą udział w obozie przygotowawczym, podczas którego dokładnie poznają zasady konkursu, a także rozwiną wiedzę fizyczną pod okiem najlepszych specjalistów. Koszty wyjazdu, pobytu oraz startu w IPhO pokrywa Komitet Główny Olimpiady Fizycznej.
W 2022 roku reprezentacja Polski zrezygnowała z udziału w Międzynarodowej Olimpiadzie Fizycznej, która odbywa się w Mińsku.
Uczniowie i nauczyciele mogą liczyć na atrakcyjne nagrody pieniężne i rzeczowe. Wszyscy finaliści otrzymują książki naukowe ufundowane przez Wydawnictwo Naukowe PWN. Laureaci dostają dodatkowo nagrody pieniężne lub rzeczowe, w zależności od ofiarności sponsorów w danym roku. Nauczyciele najlepszych olimpijczyków także otrzymują nagrody pieniężne w wysokości zależnej od edycji.
Co roku głównym sponsorem Olimpiady Fizycznej jest Ministerstwo Edukacji i Nauki, a o atrakcyjne nagrody dbają dodatkowo firmy: Hamamatsu, Labis, AMECAM oraz Uniwersytet Medyczny w Łodzi.
Laureaci i finaliści mogą ubiegać się o przyznanie stypendium naukowego na podstawie osiągnięć uzyskanych podczas Olimpiady Fizycznej. Stypendia mogą być przyznawane przez szkołę, uczelnię lub jednostki samorządu terytorialnego. Dodatkowo laureaci mogą ubiegać się o prestiżowe Stypendium Prezesa Rady Ministrów. Wsparcie finansowe znacznie ułatwia dalszy rozwój naukowy.
Najlepszym rozwiązaniem jest nauka pod okiem osób, które z Olimpiadą Fizyczną miały wiele do czynienia. Kursy przygotowane przez Indeks w Kieszeni prowadzą laureaci ubiegłych edycji, którzy doskonale znają zagadnienia i zasady Olimpiady. Kursy odbywają się stacjonarnie w Warszawie, ale także zdalnie, aby umożliwić uczniom z całej Polski najlepsze możliwe przygotowanie.
Strona przygotowana przez Zyskowni.pl