Jakie nagrody można otrzymać startując w Olimpiadzie Matematycznej?

Jakie nagrody można otrzymać startując w Olimpiadzie Matematycznej?

Olimpiada Matematyczna co roku cieszy się dużym zainteresowaniem wśród licealistów. Nic dziwnego, skoro oprócz poszerzenia kompetencji matematycznych uczestnicy mogą wygrać wartościowe nagrody. Najważniejszą z nich jest niewątpliwie indeks na studia, ale nie jest to jedyna nagroda, o którą można walczyć. Poniżej przedstawiliśmy wam szczegóły dotyczące nagród dla osób z najlepszymi wynikami!


Jakie nagrody Olimpiady Matematycznej czekają na zwycięzców?

Źródło: www.unsplash.com


Główne nagrody Olimpiady Matematycznej – indeks na studia


Dla wielu uczniów zdobycie statusu finalisty, a najlepiej laureata, jest najważniejszą motywacją do udziału w Olimpiadzie. Gwarantują one znaczne ułatwienia podczas rekrutacji na większość polskich uczelni. Laureaci otrzymują od razu maksymalną liczbę punktów na wybrane kierunki związane z matematyką, informatyką, inżynierią, ekonomią, oraz wiele innych. Wysokie wyniki w finale Olimpiady dają wolny wstęp na uniwersytety, a także uczelnie techniczne. Są to m.in.: na Uniwersytet Warszawski, Uniwersytet Jagielloński, Politechnikę Wrocławską, Akademię Górniczo-Hutniczą w Krakowie i wiele innych.

Status finalisty jest dużo łatwiejszy do otrzymania niż tytuł laureata, a także daje różne uprawnienia w zależności od uzgodnień wybranej uczelni. Na niektórych jest to równoznaczne z tytułem laureata i także zapewnia miejsce z maksymalną liczbą punktów w rekrutacji, np. na AGH, UW, UJ czy UWr, na kierunki związane z informatyką, matematyką oraz innymi przedmiotami ścisłymi, na które trudno się dostać. 

Często zdarza się tak, że finalista otrzymuje punkty jedynie za matematykę i musi spełnić pozostałe wymagania rekrutacyjne. Natomiast np. na Uniwersytecie Jagiellońskim finalista Olimpiady otrzymuje maksymalną liczbę punktów z matematyki, a także innych przedmiotów należących do tej samej grupy rekrutacyjnej (różne dla poszczególnych kierunków). 

100% z matury


Każdy finalista i laureat Olimpiady Matematycznej jest zwolniony z pisania egzaminu maturalnego z matematyki na poziomie rozszerzonym. Otrzymują automatycznie 100% punktów i mogą cieszyć się najlepszym wynikiem w kraju. Jest to korzystne nie tylko dla uczniów wybierających się na polskie uczelnie, ale także dla osób planujących studia za granicą, gdyż te uniwersytety rekrutują najczęściej na podstawie wyników z matury.


Nagrody Olimpiady Matematycznej – rzeczowe i stypendia


Jakie są nagrody Olimpiady Matematycznej?

Źródło: www.unsplash.com


Dla wszystkich uczestników finału OM przygotowano zestawy upominkowe sfinansowane dzięki Ministerstwu Edukacji i Nauki. Dodatkowo uczestnicy, którzy zajęli najwyższe miejsca, mogą liczyć na interesujące nagrody ufundowane przez sponsorów Olimpiady: Polskie Towarzystwo Matematyczne, fundację mBank, Akademię SmartUp i G-Research. 

Finaliści i laureaci mogą ubiegać się także o stypendia naukowe w związku z uzyskaniem wysokich wyników na Olimpiadzie. Wsparcie finansowe jest przyznawane przez szkoły, jednostki samorządu terytorialnego, a także przez różne fundacje i organizacje pozarządowe wspierające rozwój wyróżniających się młodych ludzi. Oprócz tego większość uczelni przyznaje laureatom, a często też finalistom, stypendium rektora już na pierwszym roku studiów. Jest to znacząca pomoc finansowa – zwłaszcza dla osób, które chcą poświęcić większość czasu na naukę, a nie pracę dorywczą.


Obóz naukowy Olimpiady Matematycznej i turnieje międzynarodowe


Co roku dla najlepszych uczestników Olimpiady organizowany jest dwutygodniowy obóz matematyczny. Mają szansę w nim uczestniczyć uczniowie delegowani na zawody międzynarodowe (Międzynarodową Olimpiadę Matematyczną, MEMO, Zawody Matematyczne Państw Bałtyckich) oraz ci z młodszych uczestników Olimpiady, którzy na finale uzyskali dobre wyniki. 

Podczas obozu uczniowie rozgrywają zawody indywidualne, drużynowe, a także mecze matematyczne. Oprócz tego mogą spędzić czas z osobami o podobnych zainteresowaniach, a także wziąć udział w wycieczkach krajoznawczych po okolicy.


Jak przygotować się do Olimpiady Matematycznej?


Przygotowania należy zacząć odpowiednio wcześnie, żeby dobrze przećwiczyć strukturę zadań i poznać obowiązujące zagadnienia. Aby Wam w tym pomóc, przygotowaliśmy wyjątkowe kursy matematyczne prowadzone przez laureatów i finalistów poprzednich edycji Olimpiady Matematycznej. Zajęcia będą się odbywać w formie stacjonarnych kursów w Warszawie, a także on-line w formie webinarów lub e-learningu. Dzięki temu każdy znajdzie formę odpowiednią dla siebie!

5/5 - (na podstawie 17 ocen)
IwK - logo - miniturka - kursy maturalne i olimpijskie
Indeks w Kieszeni
kontakt@indekswkieszeni.pl