Udział w Olimpiadzie Wiedzy o Polsce i Świecie Współczesnym to nie tylko świetna szansa na poznanie wielu ciekawych zagadnień, ale także możliwość zdobycia wyjątkowych nagród – nawet indeksu na studia! Nie są to jednak jedyne nagrody Olimpiady Wiedzy o Polsce i Świecie Współczesnym, jakie możesz otrzymać za wysoki wynik w zawodach. Chcesz wiedzieć, jak je zdobyć? Poniżej wyjaśniamy wszelkie wątpliwości.
Źródło: www.pexels.com
Zgodnie z art. 169 ust. 8 Ustawy z dnia 27 lipca 2005 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym, laureatom i finalistom Olimpiady przysługują ulgi w postępowaniu kwalifikacyjnym. W praktyce oznacza to, że osoby, które zdobyły status laureata mają zagwarantowane miejsca na najlepszych polskich uczelniach. Dotyczy to między innymi prawa na Uniwersytetach Warszawskim oraz Jagiellońskim.
Również finaliści mogą liczyć na znaczne ułatwienia, zmienne w zależności od wybranej uczelni. Na kierunki związane z prawem i wiedzą o społeczeństwie najczęściej, podobnie jak w przypadku laureatów, zapewniony jest wolny wstęp. Natomiast zdarza się też tak, że ulgi dotyczą np. tylko części etapu rekrutacji lub wybranych przedmiotów maturalnych.
Laureaci i finaliści mogą ubiegać się o przyznanie stypendium naukowego na podstawie osiągnięć uzyskanych podczas Olimpiady. Stypendia mogą być przyznawane przez szkołę, uczelnię lub jednostki samorządu terytorialnego.
Warto w tym miejscu dodać, że uczelnie często uruchamiają programy stypendialne już od pierwszego roku studiów. Nieraz są to wysokości niejednokrotnie pokrywającej koszty utrzymania (a nawet więcej!). Dodatkowo laureaci mogą ubiegać się o prestiżowe Stypendium Prezesa Rady Ministrów. Wsparcie finansowe znacznie ułatwia dalszy rozwój naukowy.
Zwycięzcy Olimpiady mogą liczyć na wysokie nagrody finansowe. Można otrzymać nawet do kilkunastu tysięcy złotych, a także nagrody rzeczowe, takie jak laptopy, aparaty i monety okolicznościowe. Oprócz tego wszyscy finaliści Olimpiady mogą liczyć na upominki w postaci książek związanych z Polską i światem. Rodzaj i wartość nagród są zróżnicowane w poszczególnych edycjach Olimpiady i mogą się różnić między sobą.
Źródło: www.pexels.com
Dla najlepszych uczestników OWOPŚW w miarę możliwości przygotowywano oferty staży lub praktyk w kraju i za granicą. Odbywały się one w obszarach związanych najczęściej z politologią, np. w biurach poselskich i senatorskich. Jest to świetna okazja dla młodych osób, aby zobaczyć od środka, jak wygląda praca w polityce.
Przede wszystkim musisz mierzyć wysoko i wierzyć, że osiągniesz swój cel! Oczywiście, sama wiara nie wystarczy, dlatego zapraszamy Cię na specjalne kursy przygotowujące do Olimpiady z WOS-u pod okiem prawdziwych ekspertów. Nasze zajęcia prowadzone są przez laureata Olimpiady Wiedzy o Polsce i Świecie Współczesnym, który doskonale wie, na co warto zwrócić uwagę w przygotowaniach. Prowadzimy zajęcia zarówno w formie stacjonarnej w Warszawie, jak i online – tak aby każdy uczeń, niezależnie od miejsca zamieszkania, mógł skorzystać z najlepszego przygotowania do Olimpiady!
Strona przygotowana przez Zyskowni.pl