Specyfiką Olimpiady Historycznej, która wyróżnia ją na tle innych olimpiad, jest konieczność wyboru przez uczestnika specjalizacji. Jest ich sześć i odpowiadają epokom historycznym (starożytność, średniowiecze, nowożytność, XIX wiek, XX wiek oraz dodatkowo historia parlamentaryzmu w Polsce). W ramach specjalizacji pisze się prace pisemne na wszystkich trzech etapach Olimpiady (szkolny, okręgowy, centralny) oraz odpowiada na jedno z trzech pytań losowanych w części ustnej zarówno w etapie szkolnym jak i okręgowym (w finale już dwa pytania dotyczą specjalizacji). W etapie szkolnym i okręgowym drugie pytanie dotyczy zagadnienia losowanego z zakresu całej podstawy programowej. Trzecie pytanie na wszystkich etapach zadawane jest z lektur, które uczestnik wybrał z listy podanej na stronie olimpiadahistoryczna.pl
W związku z tym, że pytania w części ustnej są losowane, skupię się na tematach prac pisemnych z wybranej przeze mnie specjalności czyli epoki nowożytnej. Wezmę pod uwagę etap okręgowy i centralny ponieważ praca na etapie szkolnym pisana jest w domu (są na to około dwa miesiące). Na początek zobaczmy jaka była tematyka kilku minionych edycji Olimpiady:
Kilka trendów od razu rzuca się w oczy:
Oczywiście przewidzenie konkretnego tematu nie jest proste, zważywszy na fakt, że jeden rok jest okrągłą rocznicą wielu różnorodnych wydarzeń z przeszłości.
Podsumowując – jak widać, możliwe jest wyróżnienie pewnych trendów w zakresie tematyki prac pisemnych. Nie zwalnia to jednak z konieczności nauki, nie powinno również sugerować pomijania niektórych działów.
Jakkolwiek można samodzielnie pobawić się próbę odgadnięcia tematów z przyszłej edycji Olimpiady, tak trudno samodzielnie opanować materiał na najwyższym poziomie a przede wszystkim przygotować się do Olimpiady pod względem techniczno-organizacyjnym. W Indeksie w Kieszeni kładziemy bowiem nacisk nie tylko na przekazanie wiedzy historycznej ale również know-how czyli doświadczenia a także znajomości organizacji i przebiegu Olimpiady „od kuchni”. Tylko Indeks w Kieszeni zapewnia trenowanie umiejętności istotnych pod kątem osiągnięcia sukcesu w Olimpiadzie Historycznej, takich jak chociażby ćwiczenie pisania prac czy odpowiedzi ustnej pod okiem laureata. IwK zapewnia również materiały przygotowane ściśle pod kątem startu w Olimpiadzie. Nie warto zostawiać wszystkiego szczęściu czy trudzić się samemu niepotrzebnymi problemami.
Zachęcam wobec tego serdecznie – kontaktujcie się z nami i już niebawem będziemy mogli rozpocząć wspólną naukę!
Strona przygotowana przez Zyskowni.pl