Odebrałeś wyniki matur i nie są takie, jakich się spodziewałeś? To naturalne, że możesz czuć rozczarowanie, stres czy niepokój. Jednak to wcale nie oznacza, że Twoje plany na studia czy przyszłość muszą się zmienić. Wciąż masz możliwości, które pozwolą Ci wrócić na właściwy tor, czyli matura poprawkowa 2025 – poniżej znajdziesz wszystkie informacje, z jakimi warto się zapoznać!
Źródło: www.pixabay.com
Do egzaminu poprawkowego w sierpniu może podejść każdy maturzysta, który:
W oświadczeniu należy wskazać przedmiot, z którego chce się poprawić wynik. Wniosek składa się do dyrektora szkoły lub dyrektora Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej, do której wcześniej składano deklarację przystąpienia do matury. Poprawka to szansa na szybkie podniesienie wyniku i jeszcze w tym roku rozpoczęcie studiów. Choć czasu na przygotowanie jest niewiele, wielu osobom udaje się dobrze wykorzystać te tygodnie, by zdać egzamin i kontynuować swoje plany.
Informacja o miejscu przeprowadzania egzaminu poprawkowego zostanie opublikowana przez Okręgową Komisję Egzaminacyjną do 8 sierpnia 2025 r.
Jeśli masz poczucie, że Twój egzamin maturalny został oceniony nieprawidłowo, możesz skorzystać z prawa do wglądu w swoją pracę. To ważny krok, który pozwala dokładnie sprawdzić, jak zostały przyznane punkty i czy wszystko zostało ocenione zgodnie z kluczem.
Aby zobaczyć swoją pracę, należy złożyć wniosek do właściwej Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej (OKE). Można to zrobić:
We wniosku należy podać m.in.:
Po złożeniu wniosku OKE wyznaczy termin, w którym możesz przyjść i obejrzeć swoją pracę. Wgląd odbywa się w siedzibie OKE lub w innym wyznaczonym miejscu, a w niektórych komisjach możliwe jest także udostępnienie kopii skanów arkusza online.
Jeśli po dokładnym sprawdzeniu pracy stwierdzisz, że zostały popełnione błędy w ocenie (np. źle policzone punkty lub błędnie oceniona odpowiedź), możesz złożyć wniosek o ponowne sprawdzenie pracy.
Źródło: www.pixabay.com
Odwołanie należy wnieść do Kolegium Arbitrażu Egzaminacyjnego. W odwołaniu musisz dokładnie wskazać, które zadania Twoim zdaniem zostały ocenione nieprawidłowo i dlaczego. Należy dołączyć zdjęcia lub kopię pracy oraz uzasadnienie.
Cały proces, od wglądu do złożenia odwołania, powinien odbyć się w ciągu 6 miesięcy od ogłoszenia wyników (czyli do stycznia 2026 r.).
Trzeba pamiętać, że zmiana wyniku po odwołaniu zdarza się rzadko i dotyczy głównie oczywistych błędów formalnych lub oczywistych pomyłek w liczeniu punktów. Jeśli jednak masz realne podstawy, warto spróbować — to Twoje prawo i szansa na odzyskanie nawet kilku brakujących punktów, co znacznie może zmienić przebieg dalszych perypetii edukacyjnych.
Źródło: www.pixabay.com
Niepowodzenie w maju lub sierpniu nie oznacza końca marzeń. Wiele osób decyduje się na podejście do matury w kolejnym roku, tym razem z jeszcze lepszym przygotowaniem i większym spokojem.
W Indeksie w Kieszeni od lat wspieramy osoby, które chcą podejść do egzaminu dojrzałości w sposób świadomy i przemyślany. Dzięki pracy w małych grupach, doświadczonym Prowadzącym i indywidualnemu podejściu nasi kursanci mogą nadrobić zaległości, uporządkować wiedzę i zbudować pewność siebie.
Nieudany wynik matury to trudny moment, ale nie warto się poddawać. Możesz:
Jeśli chcesz rozpocząć naukę od zaraz lub od wybranego momentu i przygotować się do matury 2026 z większym spokojem, zapraszamy do uczestnictwa w naszych kursach. Sprawdź naszą aktualną ofertę przygotowania do matury i przekonaj się, jak możemy Ci pomóc w osiągnięciu celu!
Matura to ważny etap, który potrafi budzić wiele pytań i niepewności — zwłaszcza jeśli wynik nie był taki, jak oczekiwałeś. Aby ułatwić Ci poruszanie się w temacie poprawki, odwołań i formalności, przygotowaliśmy zestaw najczęściej zadawanych pytań wraz z odpowiedziami.
Znajdziesz tu informacje o tym, kto i kiedy może podejść do poprawki, jak wygląda procedura odwołania, czy trzeba za coś płacić oraz gdzie odbywają się egzaminy. Mamy nadzieję, że ta część pomoże Ci spokojnie i świadomie podjąć kolejne kroki.
Nie. Do poprawki w sierpniu mogą podejść wyłącznie osoby, które nie zdały jednego egzaminu obowiązkowego.
Nie w sierpniu. Rozszerzenia można poprawiać tylko w maju w kolejnym roku.
Otrzymasz świadectwo maturalne 10 września 2025 r. i będziesz mógł brać udział w dodatkowej rekrutacji na studia.
Deklarację należy złożyć do 15 lipca 2025 r.
Podczas samego wglądu musisz być obecny osobiście. Możesz zrobić zdjęcia pracy i skonsultować je później z nauczycielem.
Nie. Wynik zmienia się tylko wtedy, gdy zostaną stwierdzone błędy w ocenie.
W maju 2026 roku.
Tak, jeśli nie zdałeś więcej niż jednego egzaminu obowiązkowego, musisz poprawić je wszystkie w kolejnym roku.
Nie. Przystąpienie do matury poprawkowej w sierpniu oraz procedura wglądu do pracy i odwołania są bezpłatne. Koszty mogą pojawić się dopiero wtedy, gdy ktoś przystępuje do egzaminu jako tzw. „osoba po terminie” w kolejnych latach i nie wypełnia określonych obowiązków (np. nie przystąpi do któregoś obowiązkowego egzaminu).
Egzamin poprawkowy pisemny odbywa się w wyznaczonych szkołach lub ośrodkach wskazanych przez Okręgową Komisję Egzaminacyjną. Dokładną informację o miejscu zdający otrzymuje do 8 sierpnia 2025 r.. Egzamin ustny przeprowadzany jest zazwyczaj w tej samej szkole, w której maturzysta zdawał egzamin w maju.
Strona przygotowana przez Zyskowni.pl