Matura z angielskiego i co dalej?
Jakie studia wybrać?

Matura z angielskiego i co dalej?
Jakie studia wybrać?

matura z angielskiego
Źródło: www.pixabay.com

Filologia angielska po maturze z języka angielskiego – dobre studia dla pasjonatów

 

Jeśli Twoją prawdziwą pasją jest zgłębianie tajników języka i kultury angielskiej, wybierz studia na kierunku filologia angielska. Rekrutacja na ten kierunek potrwa do 31 października 2022 roku. studia pierwszego stopnia zazwyczaj trwają od trzech do trzech i pół roku i kończą się uzyskaniem dyplomu licencjata. To dobry wybór po maturze z angielskiego.

Popularnymi specjalizacjami na tym kierunku są: nauczanie języka angielskiego (w przedszkolu, szkole publicznej, prywatnej szkole językowej), translacja z językiem biznesu, język IT, komunikacja językowa w biznesie i administracji – jak widzisz, wybór jest dość szeroki i na pewno znajdziesz coś dla siebie.

Zależnie od wybranej specjalizacji po studiach możesz znaleźć zatrudnienie między innymi w placówkach oświatowych – zarówno w przedszkolu jak i w szkole podstawowej czy ponadpodstawowej – na uczelniach wyższych, w szkołach językowych, w mediach, w turystyce, w instytucjach kulturalnych, w międzynarodowych korporacjach.

Największym, naczelnym celem tych studiów jest wykształcenie człowieka, który będzie biegle posługiwał się językiem angielskim. To niezaprzeczalne. Równie istotnym celem tego kierunku jest jednak również nauka o kulturze anglosaskiej, kształcenie literackie i kulturowe. Studenci w trakcie nauki na tym kierunku doskonale poznają literaturę anglosaską, a także historię oraz kulturę krajów anglojęzycznych.

Po ukończeniu studiów absolwent powinien mieć, między innymi następujące umiejętności: znajomość języka angielskiego na poziomie C1 – C2, poprawne redagowanie tekstów w języku angielskim, znajomość kultury obszaru  anglojęzycznego, znajomość literatury i jej historii w obszarze anglojęzycznym.

Studia w tym zakresie możesz wybrać na jednej z kilkunastu uczelni publicznych i niepublicznych. Między innymi oferują je takie ośrodki jak:

– Uniwersytet Gdański;
– Uniwersytet Pedagogiczny im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie;
– Uniwersytet Rzeszowski;
– Uniwersytet Śląski w Katowicach;
– Uniwersytet Szczeciński;
– Uniwersytet w Białymstoku;
– Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie;
– Uniwersytet Warszawski;
– Uniwersytet Zielonogórski;
– Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu;
– Uniwersytet Jagielloński w Krakowie.

Stosunki międzynarodowe – interdyscyplinarne studia po maturze z angielskiego

 

Studia na kierunku stosunki międzynarodowe to ciekawe, interdyscyplinarne studia, które możesz wybrać po maturze z języka angielskiego. Rekrutacja na nie potrwa do 31 października 2022 roku.

Popularne specjalizacje, które możesz wybrać w toku studiów, to: administracja europejska, biznes i marketing międzynarodowy, bezpieczeństwo międzynarodowe, biznes międzynarodowy, dyplomacja.

matura z angielskiego
Źródło: www.pixabay.com

Ten kierunek możesz wybrać na jednej z kilkunastu uczelni, w tym takich jak:

– Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy;
– Uniwersytet Łódzki;
– Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie;
– Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu;

– Uniwersytet Opolski;
– Uniwersytet Wrocławski.

W trakcie studiów na tym kierunku spotkasz się z takimi przedmiotami jak: idee polityczne
współczesnego świata, geostrategiczne uwarunkowania stosunków międzynarodowych, polityka
zagraniczna Polski, geografia ekonomiczna i polityczna.


Po studiach będziesz mógł znaleźć pracę w placówkach dyplomatycznych, w tym także w
ambasadach
, różnego rodzaju urzędach, agencjach marketingowych i prasowych,
przedsiębiorstwach mających zagranicznych kontrahentów.

Matura z angielskiego i zainteresowania ekonomią to droga do handlu międzynarodowego

 

Matura z angielskiego to nie tylko humanistyczna droga. To bardzo ciekawy, rozwojowy kierunek studiów, po którym znajdziesz pracę w każdej większej korporacji zajmującej się handlem zagranicznym. Rekrutacja na kierunek handel międzynarodowy już trwa i dobiegnie końca 15 października 2022 r. Takie studia możesz podjąć na jednej uczelni publicznej i jest to Wyższa Szkoła Bankowa w Poznaniu. W trakcie studiów na tym kierunku będziesz mógł poznawać tajniki zarządzania przedsiębiorstwem, a także dowiesz się, jak właściwie ocenić wpływ czynników zagranicznych na funkcjonowanie działalności w kraju.

 

matura z angielskiego
Źródło: www.pixabay.com

Jeśli czujesz się naprawdę pewnie, gdy chodzi o posługiwanie się językiem angielskim, to masz do wyboru ścieżkę w pełni anglojęzyczną, na której zajęcia odbywają się wyłącznie w języku obcym. Na koniec studiów musisz przygotować projekt, który będzie praktycznym wykorzystaniem wiedzy przekazanej przez wykładowców. To dla Ciebie świetny sprawdzian, warto więc przyłożyć się do takiego projektu.

Czego będziesz się uczył w trakcie studiów? Między innymi:

– języka angielskiego na poziomie zaawansowanym;
– analizy międzynarodowej sytuacji politycznej i gospodarczej;
– negocjacji i zawieraniu umów;
– zarządzania przedsiębiorstwem;
– organizacji handlu międzynarodowego.

Będziesz miał takie przedmioty jak prawo w gospodarce, podstawy zarządzania, ekonomia czy psychologia w biznesie.

To kierunek dla tych, którzy dobrze czują się zarówno podczas nauki przedmiotów z dziedziny prawa, jak i ekonomii, a także świetnie porozumiewają się w języku angielskim. Jest to odpowiedni kierunek dla tych abiturientów, którzy zdawali maturę z angielskiego.

Matura z angielskiego – podsumowanie

Matura z języka angielskiego to dobry wybór dla wszystkich tych, którzy świetnie odnajdują się w globalnej wiosce. Globalizacja stała się faktem, a takie studia jak stosunki międzynarodowe czy handel międzynarodowy otwierają drzwi do kariery w światowych korporacjach, dyplomacji czy firmach zajmujących się handlem zagranicznym. To naprawdę dobry wybór, bo praca w tych sektorach należy do jednych z bardziej stabilnych i rozwojowych. Warto przyłożyć się więc do nauki języka angielskiego.

 

5/5 - (na podstawie 21 ocen)
IwK - logo - miniturka - kursy maturalne i olimpijskie
Indeks w Kieszeni
kontakt@indekswkieszeni.pl