fbpx

Matura z chemii i co dalej? Jakie studia wybrać?

Matura z chemii i co dalej? Jakie studia wybrać?

Matura z chemii nie jest najłatwiejszym egzaminem, dlatego warto dobrze się do niego przygotować,
Dobrą pomocą będzie kurs przygotowujący do matury z platformą Indeksu w kieszeni. Jakie masz możliwości, jeśli
chodzi o studia, gdy wybierzesz właśnie ten przedmiot na egzamin dojrzałości? Możliwości są
różnorodne, między innymi chemia, chemia kosmetyczna, kryminalistyczna i sądowa, budowlana,
medyczna, analityka chemiczna lub medyczna.

matura z chemii
Źródło: www.pixabay.com

Chemia na maturze – studia z chemii kosmetycznej

Studia na kierunku lub specjalności chemia kosmetyczna możesz podjąć na uczelniach publicznych
takich jak: Uniwersytet imienia Mikołaja Kopernika w Toruniu, Wyższa Szkoła Inżynierii i Zdrowia w
Warszawie czy Uniwersytet Łódzki.

Chemia kosmetyczna to kierunek interdyscyplinarny, łączy w sobie wiedzę z zakresu nauk ścisłych jak i nauk biologicznych. Nauczysz się na nim jak wytwarzać produkty kosmetyczne, jakie jest ich oddziaływanie na człowieka czy środowisko. Będziesz miał między innymi takie przedmioty jak podstawy chemii analitycznej, chemia organiczna, formy kosmetyczne czy analiza instrumentalna.

Co możesz robić po tych studiach? Czeka na Ciebie praca w przemyśle chemicznym, kosmetycznym lub farmaceutycznym, a także w laboratoriach badawczych.

matura z chemii
Źródło: www.pixabay.com

Chemia kryminalistyczna i sądowa – ciekawe studia po maturze z chemii

Chemia kryminalistyczna i sądowa, to bardzo ciekawy kierunek, dla każdego miłośnika kryminalistyki. Studia i praca po nich różnią się od tego co możesz obejrzeć w takich serialach jak CSI. Jednakże rzeczywistość jest naprawdę o niebo ciekawsza niż seriale. Na tym kierunku zdobędziesz wiedzę z pogranicza chemii, toksykologii, kryminologii a nawet prawa. Dowiesz się jak prawidłowo analizować materiały dowodowe z różnych dziedzin, między innymi na obecność narkotyków czy leków. Dowiesz się jak badać materiał biologiczny pobrany na miejscu przestępstwa lub od podejrzanego.

Będziesz uczyć się toksykologii, wykorzystywania odczynników chemicznych, dowiesz się po co technikom lampa ultrafioletowa na miejscu zbrodni. Będziesz miał między innymi takie przedmioty jak: analiza DNA w kryminalistyce, podstawy kryminologii.

W trakcie studiów będziesz miał przede wszystkim zajęcia praktyczne w laboratoriach, po ich
ukończeniu będziesz mógł pracować w laboratoriach kryminalistycznych, współpracować ze służbami
mundurowymi czy pracować na zlecenie wymiaru sprawiedliwości.

Żeby studiować ten kierunek, matura z chemii jest obowiązkowa, możesz wybrać studia z chemii kryminalistycznej na jednej uczelni publicznej którą jest Uniwersytet w Białymstoku.

matura z chemii
Źródło: www.pixabay.com

Matura z chemii – kierunek chemia budowlana

Jeśli interesuje Cię jak produkować materiały wykorzystywane w budownictwie, to kierunek chemia budowlana jest stworzony właśnie dla Ciebie. To kierunek interdyscyplinarny, zdobędziesz na nim wiedzę z pogranicza chemii i budownictwa. Jest to kierunek międzyuczelniany, więc będziesz miał okazję poznać różne uczelnie w różnych miastach. Rozpocząć naukę możesz na kilku uczelniach publicznych, między innymi na Politechnice Gdańskiej, Politechnice Łódzkiej, Akademii Górniczo-Hutniczej imienia Stanisława Staszica w Krakowie.

W trakcie studiów będziesz miał między innymi takie przedmioty jak: nauka o materiałach, chemia analityczna, fizyka budowli, procesy korozyjne, nowoczesne techniki analityczne, dzięki którym nauczysz się na przykład zasad projektowania i doboru materiałów budowlanych.

Po skończeniu tego kierunku będziesz mógł podjąć pracę jako technolog, inżynier produkcji, analityk
w firmach produkujących materiały budowlane.

Chemia medyczna – potrzebna matura z chemii

Jeśli matura z chemii pójdzie Ci naprawdę dobrze, możesz wybrać także taki kierunek studiów, jak chemia medyczna. To studia dla tych, którzy chcą studiować kierunek nastawiony na nauki przyrodnicze i ścisłe. Jeśli interesuje Cię medycyna, ale nie chcesz jej studiować bezpośrednio, to możesz wybrać kierunek chemia medyczna. W ten sposób dołożysz swoją cegiełkę do rozwoju medycyny.

W trakcie studiów będziesz miał między innymi zajęcia z farmakologii, toksykologii i chemii leków, a także morfologii organizmów, genetyki czy analizy związków chemicznych.

matura z chemii
Źródło: www.pixabay.com

Po studiach z chemii medycznej będziesz mógł znaleźć zatrudnienie w przemyśle farmaceutycznym, biomedycznym czy biotechnologicznym.

Ten kierunek możesz studiować na takich uczelniach jak: Uniwersytet imienia Mikołaja Kopernika w Toruniu, Uniwersytet Jagielloński w Krakowie, Uniwersytet w Warszawie, Uniwersytet Wrocławski, Politechnika Łódzka.

Podsumowanie

Matura z chemii daje Ci przeróżne możliwości rozwoju, zarówno w kierunkach bardziej medycznych jak chemia medyczna czy kosmetyczna, jak i w kierunku budownictwa, analityki czy kryminalistyki. Na pewno znajdziesz coś dla siebie, zgodnego ze swoimi zainteresowaniami i predyspozycjami. To przedmiot, który otwiera przed Tobą wiele drzwi do pracy w ciekawych miejscach, dających stabilne zatrudnienie. Wszystko zależy od Ciebie, dlatego dobrze zdecydować się na kurs maturalny z chemii, żeby egzamin dojrzałości poszedł naprawdę dobrze. Pozwoli Ci to na wybór kierunku studiów zgodnego z Twoimi umiejętnościami.

4.8/5 - (na podstawie 28 ocen)
IwK - logo - miniturka - kursy maturalne i olimpijskie
Indeks w Kieszeni
kontakt@indekswkieszeni.pl