Moim pierwszym skojarzeniem jeśli chodzi o studia po maturze z fizyki na pewno nie był kierunek lekarski. Wybór ten okaże się bardzo dobry dla tych, którzy lubią się uczyć, rozwijać i dla których ciężka praca nie stanowi końca świata.
Program nauczania na tym kierunku obejmuje zarówno przedmioty przedkliniczne: anatomia, patomorfologia, chemia organiczna, jak i kliniczne – przedmioty kierunkowe: choroby wewnętrzne, chirurgia, okulistyka.
Absolwenci uzyskują możliwość odbycia stażu podyplomowego, który trwa trzynaście miesięcy, a także zdania Lekarskiego Egzaminu Końcowego – po tym egzaminie mogą wybrać swoją specjalizację.
Po odbyciu stażu i zdaniu egzaminu końcowego mogą ubiegać się do okręgowej rady lekarskiej o przyznanie prawa wykonywania zawodu lekarza. Mogą go wykonywać w publicznych i niepublicznych zakładach opieki medycznej, sanatoriach, pogotowiu ratowniczym, laboratoriach i instytucjach badawczych.
Gdzie studiować kierunek lekarski?
– Krakowska Akademia im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego w Krakowie;
– Gdański Uniwersytet Medyczny;
– Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie;
– Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach;
– Uniwersytet Medyczny w Lublinie;
– Uniwersytet Medyczny w Łodzi;
– Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie;
– Uniwersytet Zielonogórski;
– Warszawski Uniwersytet Medyczny.
Informatyka to ten kierunek, który daje poczucie bezpieczeństwa jeśli chodzi o pracę po ukończeniu studiów. Oczywiście pod warunkiem, że nie będziesz tylko zaliczał jednego semestru za drugim, ale rzeczywiście będziesz pragnął się rozwijać. Absolwenci tego kierunku znajdują pracę jako programiści, testerzy, webmasterzy, front-end developerzy czy administratorzy sieci.
Gdzie warto studiować ten kierunek?
– Uniwersytet Śląski w Katowicach;
– Politechnika Lubelska;
– Politechnika Łódzka;
– Politechnika Świętokrzyska;
– Politechnika Warszawska;
– Politechnika Krakowska im. Tadeusza Kościuszki;
– Wojskowa Akademia Techniczna (WAT);
– Akademia Górniczo Hutnicza w Krakowie.
W trakcie studiów będziesz uczęszczał między innymi na takie przedmioty jak: podstawy programowania, technologie sieciowe, logika i teoria mnogości, podstawy baz danych, metody numeryczne w inżynierii, analiza matematyczna i wiele innych.
Najpopularniejsze specjalności na tym kierunku to administracja systemami informatycznymi, bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni, e-commerce, informatyka w zarządzaniu, programowanie.
W trakcie studiów przewidziane są zajęcia w języku angielskim, tak żeby absolwent uzyskał jak najszerszy zakres posługiwania się tym językiem, zwłaszcza specjalistycznym. To pomoże w zdobyciu pracy nie tylko na terenie naszego kraju, ale także zagranicą.
Matura z fizyki to pierwszy krok, aby podjąć studia na wymarzonym kierunku. Pamiętaj jednak, że ta nauka to nie tylko wzory, wyliczenia i teoria. To nauka, która ma wpływ na takie dziedziny jak informatyka, medycyna, robotyka, a nawet przemysł żywieniowy. Popularne kierunki fizyczne to między innymi: fizyka, fizyka medyczna, astronomia, biofizyka molekularna.
Po studiach fizycznych możesz znaleźć pracę między innymi w przemyśle ciężkim, przemyśle żywieniowym, branży informatycznej, elektrycznej, energetycznej czy w laboratoriach.
W trakcie studiów spotkasz między innymi z takimi przedmiotami jak algebra, analiza matematyczna, podstawy fizyki kwantowej, termodynamiki i fizyki statystycznej.
Gdzie możesz studiować ten kierunek? Rekrutację prowadzą między innymi, takie uczelnie jak:
– Uniwersytet Śląski w Katowicach;
– Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu;
– Uniwersytet Jagielloński w Krakowie;
– Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach;
– Uniwersytet Łódzki;
– Uniwersytet Warszawski;
– Uniwersytet Wrocławski;
– Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu;
– Uniwersytet Opolski;
– Uniwersytet Rzeszowski;
– Uniwersytet Szczeciński;
– Uniwersytet w Białymstoku;
– Uniwersytet Zielonogórski.
Po maturze z fizyki, możesz wybrać również taki kierunek jak automatyka i robotyka. To dziedzina przyszłości – zdecydowana większość absolwentów automatyki praktycznie nie musi się obawiać wejścia na rynek pracy, ponieważ praca prawdopodobnie będzie na nich czekać.
Studenci w trakcie studiów na tym kierunku otrzymują interdyscyplinarną wiedzę między innymi z zakresu matematyki, fizyki oraz informatyki.
Popularne specjalności na tym kierunku to: automatyka maszyn, biomechanika i biorobotyka, automatyka przemysłowa.
Ten kierunek możesz studiować na następujących uczelniach:
– Politechnika Krakowska im. Tadeusza Kościuszki;
– Politechnika Śląska w Gliwicach;
– Politechnika Świętokrzyska;
– Politechnika Warszawska;
– Politechnika Łódzka;
– Politechnika Warszawska – Wydział Mechaniczny Energetyki i Lotnictwa.
Po studiach czekają na Ciebie między innymi takie stanowiska jak: programista automatyk, inżynier robotyki, specjalista ds. automatyzacji procesów, konstruktor.
Fizyka na maturze daje Ci naprawdę rozległe możliwości jeśli chodzi o wybór kierunków studiów, a następnie pracy. To ten przedmiot, który sprawia, że Twoja ścieżka kariery okaże się klarowna i pewna. Nie będziesz musiał martwić się o pracę, zarobki i swoją przyszłość. Musisz oczywiście włożyć w to sporo pracy własnej, ale naprawdę warto.
Strona przygotowana przez Zyskowni.pl