Dzisiaj rozmawiamy z Kacprem Gałązką, jednym z prowadzących kurs maturalny przygotowujący do egzaminu z geografii z Indeksem w Kieszeni.
Kacper Gałązka: Cześć! Przygoda z geografią zaczęła się od najmłodszych lat. Pamiętam, jak z dziadkiem jeździłem palcem po mapie. Zawsze interesowała mnie przyroda i jakoś tak mi zostało. W gimnazjum i liceum brałem udział w licznych konkursach. Chciałem iść na studia z tym związane, dlatego wybrałem rozszerzenie z geografii.
KG: Najbardziej interesuje mnie geografia fizyczna, z czego najbardziej geologia i geomorfologia.
KG: Od początku wiedziałem, że chcę iść na kierunek związany z geologią. Rozważałem między AGH w Krakowie a UW. Ostateczne jednak wybrałem Warszawę i jestem bardzo zadowolony z tego wyboru.
KG: Przede wszystkim dbałem o systematyczność. Musiałem sam pracować po godzinach z repetytoriami itp. Niestety nie korzystałem z pomocy IwK, a szkoda, ponieważ materiały i sposób przekazu są świetne, bo są przygotowane przez maturzystów dla maturzystów.
KG: Myślę, że przede wszystkim ciężka praca i odrobina szczęścia. Dużo też mi dała wieloletnia pasja, przez co nie musiałem poświęcać dużo czasu, żeby przyswoić niektóre rzeczy.
KG: Liczba godzin w szkole to za mało. Nie każdy nauczyciel umie dobrze przekazać wiedzę, przez co maturzyści muszą się uczyć w większości sami, a nie każdy wie jak. My w IwK znamy dobre sposoby oraz wiemy, co jest istotnego w nauce do matury i jakich umiejętności należy nauczyć kursantów, aby otrzymali najwyższe możliwe wyniki.
KG: Uważam, że jest dość trudna, bo geografia to interdyscyplinarna nauka i poza czysto geograficznymi pojęciami trzeba mieć trochę wiedzy biologicznej, chemicznej, fizycznej, historycznej, ekonomicznej czy politologicznej. Dlatego jest tego naprawdę sporo. Jest to pole do popisu dla omnibusów, przy czym wzrasta przez to poziom trudności takiego egzaminu. Szczególnie, że egzaminatorzy bardzo surowo oceniają zadania otwarte. Było ich dużo, a w nowej formule ma być jeszcze więcej, co oznacza, że trzeba się do matury o wiele dokładniej przygotowywać.
KG: Oczywiście, że się przydaje. Widzę to z autopsji, ponieważ pierwszy rok na geologii poszedł mi dzięki temu gładko. Na innych geo kierunkach jest potrzebna ta wiedza, ale nie tylko, bo m.in. ekonomia. Co do pracy to mi przydaje się teraz w IwK 😉 Oczywiście w pracy, jeśli ktoś będzie pracował w zawodzie po takich kierunkach, to również się przydaje.
KG: Poza nauką lubię wycieczki szczególnie te w góry. W wolnych chwilach czytam kryminały, thrillery i fantastykę. Jak znajdę czas, to grywam też w RPGi.
KG: Moim zdaniem podopieczni przede wszystkim zyskują nasze doświadczenie, odpowiednie przygotowanie merytoryczne i wsparcie. Staramy się motywować maturzystów. Walczymy o to, aby się nie poddawali i w jakiś sposób też pokochali geografię.
KG: Uważam, że dla niektórych maturzystów może być to nawet lepsze rozwiązanie, ponieważ umożliwia pracę w elastycznych godzinach, bo robi się zadania kiedy się chce. Oczywiście potrzebna jest tu też samodyscyplina, ale prowadzący pilnują terminów. Poza tym kontakt z prowadzącymi jest cały czas, co jest dużym plusem i można brać w takim kursie udział z każdego miejsca na świecie.
Strona przygotowana przez Zyskowni.pl