Matura z geografii – wywiad z Prowadzącym

Matura z geografii – wywiad z Prowadzącym

Wywiad z Michałem Kulińskim, prowadzącym kurs maturalny przygotowujący do matury z geografii

 

Wywiad z prowadzącym kurs maturalny z geografii

 

Dzisiaj rozmawiamy z Michałem Kulińskim finalistą XLVI Olimpiady Geograficznej i prowadzącym kurs maturalny przygotowujący do egzaminu z geografii z Indeksem w Kieszeni. 

 

Indeks w KieszeniCześć! Dzięki, że zgodziłeś się na wywiad 😊 Może zaczniemy od tego, jak u Ciebie zaczęła się przygoda z geografią? Dlaczego właśnie ta dziedzina?

Michał Kuliński: Moja przygoda z geografią zaczęła się tak naprawdę w przedszkolu, już wtedy zacząłem obsesyjnie przeglądać atlasy, z czasem moje zainteresowanie geografią poszerzyło się i ugruntowało. Interesował mnie świat oraz zachodzące w nim procesy. Chciałem zrozumieć, dlaczego Ziemia wygląda tak, a nie inaczej.

 

IwKA Ciebie co najbardziej interesuje w geografii?

MK: Trudno powiedzieć, ponieważ jest wiele aspektów geografii, które mnie bardzo interesują, ciekawią mnie zależności społeczno-ekonomiczne w gospodarce surowcami, czy powiązania pomiędzy poszczególnymi gałęziami gospodarki. Jednak najbardziej interesujące wydają mi się zagadnienia związane z procesami geologicznymi i wynikającym z tego ukształtowaniem powierzchni terenu.

 

IwKCzy od początku miałeś konkretne plany odnośnie studiów? Wiedziałeś, na jaką uczelnię chcesz się wybrać?

MK: Ze względu na moje różne zainteresowania nie miałem jasnych planów odnośnie studiów. Na początku wybrałem kierunek, który wydawał mi się perspektywiczny, jednak z czasem przeniosłem się na studia, które dotyczyły stricte moich zainteresowań. Interesowały mnie najlepsze uczelnie w Polsce.

 

IwK: A jak wyglądała Twoja nauka do matury?

MK: Moja nauka do matury polegała na wielokrotnym rozwiązywaniu arkuszy. Oprócz tego skupiłem się na powtarzaniu treści z poprzednich lat edukacji geografii. Często też przerysowywałem różne mapy, żeby lepiej zapamiętać treści fizycznogeograficzne. 

 

IwKCo uważasz, że zadecydowało o tym, że udało Ci się uzyskać wysoki wynik?

MK: Przede wszystkim systematyczna praca jest kluczem do sukcesu. Ponadto fakt, że pasjonuje się geografią, na pewno ułatwił mi przyswajanie wiedzy.

 

IwKJakie błędy najczęściej popełniają osoby, które polegają wyłącznie na zajęciach szkolnych w przygotowaniu do matury?

MK: Wydaje mi się, że jest to przede wszystkim nieodpowiednie uporządkowanie treści zdobytych na lekcjach geografii. Dużym problemem jest też brak holistycznego spojrzenia na przedmiot, warto łączyć fakty z różnych działów geografii oraz nauczyć się patrzeć szerzej na tę naukę.

 

IwKCzy uważasz, że matura z geografii jest trudna na tle pozostałych przedmiotów?

MK: Uważam, że matura z geografii nie należy do najłatwiejszych, czego dowodzą rokroczne statystki CKE. Na szczęście istnieje wiele ścieżek pomocy w nauce geografii, jak chociażby Indeks w Kieszeni. 

 

IwK: Czy wiedza zdobyta podczas przygotowań do matury przydaje Ci się podczas studiów, przyszłej pracy zarobkowej?

MK: Jak najbardziej, znajomość geografii wspiera prace naukowe w różnych dziedzinach tj. fizyka, czy nawet informatyka. Przydatność wiedzy geograficznej w pracy oczywiście zależy od jej charakteru, ale sądzę, że posiadanie rozszerzonych informacji z zakresu geografii jest dużym atutem.

 

IwKNo dobrze, a co poza nauką? Jakie masz zainteresowania poza geografią?

MK: Poza nauką bardzo lubię podróżować koleją, czy chodzić po górach. Te dwa zajęcia bardzo często wypełniają mój wolny czas.

 

IwK: Co Twoim zdaniem zyskują podopieczni inicjatywy Indeksu w Kieszeni przygotowując się na kursie pod opieką Mentorów? 

MK: Przede wszystkim świeże spojrzenie na naukę geografii, podparte własnymi, sprawdzonymi metodami. Oprócz tego dzięki tej inicjatywie można poszerzyć swoje horyzonty o informacje odnośnie praktycznej nauki do matury, czy na temat wielu przydatnych informacji odnośnie studiów.

 

IwK: Wiele osób obawia się, że ciężko będzie im nauczyć się do matury z geografii korzystając z e-learningu. Dlaczego Twoim zdaniem jest to możliwe?

MK: Jest to możliwe z wykorzystaniem wszechstronnych programów do e-learningu, z których korzysta Indeks w Kieszeni. Sądzę, że wyobraźnia i pomysłowość prowadzących w kontekście prowadzenia zajęć usprawnia uczenie się zdalnie.

 

IwK: Dzięki za wywiad! 
5/5 - (na podstawie 17 ocen)
IwK - logo - miniturka - kursy maturalne i olimpijskie
Indeks w Kieszeni
kontakt@indekswkieszeni.pl