Matura z polskiego i co dalej? Jakie studia po maturze z polskiego?

Matura z polskiego i co dalej? Jakie studia po maturze z polskiego?

matura z polskiego
Źródło: www.pixabay.com

Dziennikarstwo i komunikacja społeczna – po maturze z języka polskiego

Dziennikarstwo to od wielu lat jeden z najpopularniejszych kierunków studiów. Praca w mediach, kariera dziennikarza śledczego rozwiązującego najbardziej tajemniczą sprawę ostatnich lat czy reportera wojennego może kusić. Tym bardziej, że wokół takiej ścieżki kariery narosło wiele mitów. Jak wyglądają studia na kierunku dziennikarstwo, które możesz podjąć po maturze z języka polskiego? Jakich przedmiotów będziesz się uczyć?

Rekrutacja na kierunek dziennikarstwo zakończy się 31 października 2022 r. Możesz wybrać jedną z kilkunastu uczelni publicznych, aby rozpocząć studia na tym kierunku. Są to między innymi takie ośrodki jak:

– Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu;

– Uniwersytet Jagielloński w Krakowie;

– Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie;

– Uniwersytet Śląski w Katowicach;

– Uniwersytet Wrocławski;

– Uniwersytet Łódzki;

– Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach;

– Uniwersytet Gdański;

– Uniwersytet Szczeciński;

– Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie;

– Uniwersytet Zielonogórski.

W trakcie studiów poznasz nie tylko warsztat dziennikarski. Są to przede wszystkim studia interdyscyplinarne, dzięki którym dowiesz się, jakie są strategie komunikacyjne czy negocjacyjne, a także przyswoisz wiedzę z zakresu socjologii czy psychologii. 

Współczesne specjalizacje na tym kierunku to coś nowego, idącego z duchem czasu. Rzadziej spotyka się specjalizacje związane z pracą w ogólnokrajowym dzienniku, częściej zaś z pracą w mediach społecznościowych. Dlatego spotkasz się z takimi dziedzinami jak: dziennikarstwo i nowe media, dziennikarstwo internetowe czy dziennikarstwo mediów społecznościowych, chociaż oczywiście będziesz miał do wyboru także dziennikarstwo prasowe czy ogólne.

Możliwości po studiach jest wiele: możesz szukać pracy w każdym portalu informacyjnym, gazecie, redakcji – zarówno tradycyjnej, jak i internetowej – a także w dziale prasowym każdej firmy czy w biurze rzeczników prasowych firm i instytucji.

Nowe media, nowe możliwości – matura z polskiego otwiera drogę do marketingu

Rekrutacja na kierunek marketing potrwa do 31 października 2022 r., tak więc masz sporo czasu, żeby zdecydować się na niego, jeśli zdawałeś maturę z języka polskiego.

Rekrutację prowadzą między innymi takie uczelnie jak: 

– Uniwersytet Łódzki;

– Uczelnia Techniczno-Handlowa im. H. Chodkowskiej w Warszawie;

– Akademia Leona Koźmińskiego w Warszawie.

W ramach tego kierunku studiów będziesz zdobywać wiedzę między innymi z takich przedmiotów jak: marketing, badania marketingowe, negocjacje handlowe, marketing usług, zachowania konsumenta, e-marketing, zarządzanie marketingiem, komunikacja rynkowa.

Dobrymi specjalnościami na tym kierunku są między innymi: marketing internetowy i nowe media. 

Po studiach będziesz mógł szukać pracy jako: specjalista do spraw marketingu, pracownik obsługi klientów, specjalista do spraw reklamy, specjalista do spraw analizy oraz badań rynku i inne. Znajdziesz ją w agencjach reklamy czy public relations, w każdej firmie posiadającej dział marketingu, a także w instytutach badawczych. 

Jaką wiedzę zdobędziesz podczas studiów? Zapoznasz się z nauką o marketingu, o jego rodzajach, posiądziesz informacje o prawidłowości i problemach funkcjonowania organizacji takich jak przedsiębiorstwa i instytucje publiczne. Nabędziesz umiejętności rozwiązywania problemów marketingowych, negocjacyjnych. Zrozumiesz podstawowe kategorie ekonomiczne, zarówno w obszarze przedsiębiorstwa, jak i całego państwa.

matura z polskiego
Źródło: www.pixabay.com

Psychologia w biznesie to nie tylko negocjacje – dobry wybór po maturze z polskiego

Również na tym kierunku, rekrutacja potrwa do 31 października 2022 r. Najpopularniejszymi specjalnościami na nim są: business partner i rozwój biznesu, psychologia komunikacji, negocjacji i mediacji, psychologia marketingu i nowych mediów.

W ramach studiów na kierunku psychologia w biznesie nauczysz się między innymi zarządzania kadrami w szeroko pojętym biznesie od małych firm po wielkie korporacje. 

Będziesz w stanie zauważać wpływ mechanizmów psychologicznych na procesy związane między innymi z postrzeganiem pieniądza, inwestycji, zachowaniami na rynkach finansowych. Zdobędziesz również niezbędną wiedzę o badaniach rynkowych, a także ich znaczeniu w szeroko pojętym biznesie. Oczywiście nauczysz się również negocjacji, w tym negocjacji biznesowych, mediacji czy innych rodzajów komunikacji. 

Zdobędziesz również wiedzę z zakresu: podstaw ekonomii, procesów społecznych, marketingu społecznego czy statystyki opisowej.

Studia na tym kierunku możesz wybrać na jednej z następujących uczelni:

– Wyższa Szkoła Bankowa w Bydgoszczy;

– Wyższa Szkoła Bankowa w Chorzowie;

– Wyższa Szkoła Bankowa w Gdańsku;

– Wyższa Szkoła Bankowa w Gdyni;

– Wyższa Szkoła Bankowa w Poznaniu;

– Wyższa Szkoła Bankowa w Szczecinie;

– Wyższa Szkoła Bankowa w Toruniu;

– Wyższa Szkoła Bankowa w Warszawie.

Pracę po tym kierunku znajdziesz w działach agencji reklamowych, w biurach promocji, centrach badania rynku, mediach, firmach farmaceutycznych czy instytucjach naukowo-dydaktycznych.

matura z polskiego
Źródło: www.pixabay.com

Matura z polskiego – Podsumowanie

Matura z polskiego daje Ci różne możliwości. Jeśli tylko interesuje cię stały rozwój swoich umiejętności miękkich, możesz wybrać różne kierunki studiów z działu humanistyka. Zarówno dziennikarstwo, jak i psychologia w biznesie, to kierunki interdyscyplinarne, na których zdobędziesz szereg nowych umiejętności takich jak podstawy ekonomii czy rodzaje komunikacji. Warto wybrać kierunek studiów, który związany jest z Twoimi zainteresowaniami, ale daje także możliwość zdobycia stabilnej, dobrej pracy. Wybór jest całkiem spory.

5/5 - (na podstawie 17 ocen)
IwK - logo - miniturka - kursy maturalne i olimpijskie
Indeks w Kieszeni
kontakt@indekswkieszeni.pl