Matura z WOSu – wywiad z Prowadzącym

Matura z WOSu – wywiad z Prowadzącym

Matura z WOSu wywiad z Prowadzącym Nikodemem Kiełbasą

Wywiad z prowadzącym kurs maturalny z wiedzy o społeczeństwie

Dzisiaj rozmawiamy z Nikodemem Kiełbasą, jednym z prowadzących kurs maturalny przygotowujący do egzaminu z wosu z Indeksem w Kieszeni.

Indeks w Kieszeni: Cześć! Dzięki, że zgodziłeś się na wywiad 😊 Może zaczniemy od tego, jak u Ciebie zaczęła się przygoda z WOSem? Dlaczego właśnie ta dziedzina?

Nikodem: Cześć, cieszę się, że mamy okazję porozmawiać. Moja przygoda z WOSem zaczęła się już w gimnazjum, kiedy ten przedmiot po raz pierwszy pojawił się w moim planie lekcji. Chociaż, jeszcze za czasów podstawówki fascynowały mnie elementy typowo wojskowe na historii. Nauka WOSu nigdy nie była dla mnie nudna i z wielką chęcią uczyłem się więcej niż wymagała tego podstawa. WOS na skalę przedmiotów szkolnych jest o tyle wyjątkowy, że nie da się go zamknąć w skali wielotomowych podręczników niezmieniających się od dekad. WOS ciągle ewoluuje tak jak całe społeczeństwo.

IwK: A Ciebie co najbardziej interesuje w WOSie?

Nikodem: To, co wyróżnia go spośród innych przedmiotów, czyli wszelkie nowinki ze świata społeczno-politycznego zmieniające się niekiedy rokrocznie. I wszystkie aspekty dotyczące życia w społeczeństwie, bo społeczeństwo to ja, ty i każdy inny.

IwK: Czy od początku miałeś konkretne plany odnośnie studiów? Wiedziałeś na jaką uczelnię chcesz się wybrać?

Nikodem: Zdecydowanie nie, można powiedzieć, że zwlekałem z decyzją do ostatniej chwili. Najcięższą decyzją był wybór pomiędzy Warszawą, a Krakowem. Zdecydowałem się na studiowanie w stolicy i im więcej czasu mija od podjęcia tej decyzji tym bardziej jestem z niej zadowolony.

IwK: A jak wyglądała Twoja nauka do matury?

Nikodem: Przede wszystkim arkusze i robienie zadań z poprzednich lat, w ten sposób, po przerobieniu odpowiedniej ilości zadań można nauczyć się sposobu w jaki należy podchodzić do poleceń. Do tego bycie na bieżąco ze wszystkim co dzieje się w kraju i na świecie.

IwK: Jakie błędy najczęściej popełniają osoby, które polegają wyłącznie na zajęciach szkolnych w przygotowaniu do matury?

Nikodem: Przepracowują się na przerabianiu topornych tematów ze szkolnych podręczników, które są tworzone nie w taki sposób, aby jak najzwięźlej zawrzeć najpotrzebniejszą wiedzę, ale tak by zapełnić ustawowe 45 minut lekcji.

IwK: Czy uważasz, że matura z WOSu jest trudna na tle pozostałych przedmiotów?

Nikodem: Z pewnością jest specyficzna, co dla wielu osób oznacza, że jest trudniejsza. Jeśli spojrzymy na średnie wyniki matur z dowolnego roku WOS plasuje się zawsze na dole stawki z średnim wynikiem w przedziale 20%-30%. Jeśli jednak nauczycie się dokładnie tej specyficzności matury z WOSu uzyskanie dobrego wyniku będzie w zasięgu Waszych rąk.

IwK: Czy wiedza zdobyta podczas przygotowań do matury przydaje Ci się podczas studiów, przyszłej pracy zarobkowej?

Nikodem: Wiedza, którą zdobyłem podczas przygotowań pozwala mi chociażby przekazywać ją dalej moim kursantom w IwK. Poza tym wiedza z WOSu jest tą, która przyda się najbardziej w wielu codziennych aspektach życia.

IwK: No dobrze, a co poza nauką? Jakie masz zainteresowania poza WOSem?

Nikodem: Amatorsko gram na gitarze. Naukę rozpocząłem mniej więcej na początku liceum, a więc w tym samym czasie co poważniejszą naukę do matury. Muzyka, w szczególności tworzona samemu, pomaga mi się zrelaksować i przestawić umysł na spokojniejsze częstotliwości.

IwK: Co Twoim zdaniem zyskują podopieczni inicjatywy Indeksu w Kieszeni przygotowując się na kursie pod opieką Mentorów? 

Nikodem: Pewność tego, że będą mieli całą wiedzę jakiej potrzebują do napisania matury na wysoki procent i jednocześnie nie zagubią się w gąszczu literatury i jak najefektywniej wykorzystają swój czas.

IwK: Wiele osób obawia się, że ciężko będzie im nauczyć się do matury z WOSu korzystając z e-learningu. Dlaczego Twoim zdaniem jest to możliwe?

Nikodem: Przy wyborze e-learningu kontakt ze swoim korepetytorem ma się praktycznie cały czas. Można od razu skupić się na pracy nad zadaniami samemu tak jak na maturze i przy każdej niejasności skontaktować się ze swoim korepetytorem, który rozłoży problem na czynniki pierwsze i na spokojnie wszystko wyjaśni.

IwK: Dzięki za wywiad! 

Nikodem: Dzięki!

4.8/5 - (na podstawie 23 ocen)
IwK - logo - miniturka - kursy maturalne i olimpijskie
Indeks w Kieszeni
kontakt@indekswkieszeni.pl