Olimpiada Chemiczna – fakty i mity

Olimpiada Chemiczna – fakty i mity

Olimpiada Chemiczna - fakty i mity

Olimpiada Chemiczna – fakty i mity


Wiele osób startujących w olimpiadach czerpie informacje od swoich znajomych lub nauczycieli danego przedmiotu w szkole, którzy może sami jeszcze, przed laty, brali w niej udział. Niestety bywają to rady nie do końca przystające do najnowszej edycji konkursu, sama formuła potrafi zmieniać się gruntownie raz na 3 lata. Właśnie dlatego przygotowaliśmy serię „Fakty i mity” w której postaramy się rozwiać kilka narosłych wokół różnych olimpiad wątpliwości!

„Kluczem do zwycięstwa w olimpiadzie jest dogłębna znajomość całej zalecanej literatury.”


MIT – Jest to jedynie prawdą w bardzo małym stopniu, podstawy teoretyczna są niezbędne, ale znacznie ważniejsza jest umiejętność sprawnego kojarzenia faktów i „ogłada chemiczna” – coś co nabiera się dopiero po głębszym zrozumieniu tematu. Kluczem więc jest nabycie odpowiedniego podejścia do rozwiązywania zadań, dlatego zamiast wertować dziesiątki książek lepiej przerobić zadania z ubiegłych lat i skonsultować się z bardziej doświadczoną osobą.

Dużą zaletą kursu IWK jest możliwość skonfrontowania nabytej z książek wiedzy z olimpijskimi realiami, oraz możliwość bardziej wybiórczej nauki, gdyż nasi kursanci otrzymują wyselekcjonowany materiał dydaktyczny, co pozawala nadmiernej zbędnej nauki na pamięć.

„Do etapu laboratoryjnego nie można się przygotować czytając wyłącznie podręczniki do chemii analitycznej”


FAKT
– Niemożliwe jest uzyskanie dobrego wyniku punktowego z część doświadczalnej na 2. i 3. etapie bez żadnej praktyki laboratoryjnej. Sama wiedza teoretyczna nigdy nie zastąpi doświadczenia, każdy zawodnik powinien zapoznać się z ważniejszymi reakcjami identyfikacyjnymi, przeprowadzając je osobiście. W tej części zawodów ważna jest także odpowiednia strategia w rozwiązywaniu zadania, ponieważ ilości odczynników i czas są bardzo ograniczone.

Na kursie IWK uczestnicy otrzymują możliwość wzięcia udziału w zajęciach doświadczalnych i zdobycia wspomnianej praktyki laboratoryjnej.

„Bez dobrej znajomości matematyki moje szanse są ograniczone”


FAKT
– Matematyka nie bez powodu jest królową wszelkich nauk i jej opanowanie na zadowalającym poziomie jest absolutnie niezbędne aby osiągnąć olimpijski sukces. Warto także zaopatrzyć się w rozbudowany kalkulator naukowy, gdyż liczenie równań kwadratowych i układów zajmuje sporo czasu a urządzenie może to zrobić za nas!

Kursanci IWK mogą liczyć na pomoc zarówno z chemią jak i podstawami matematycznymi, dbamy o to aby operację matematyczne używane podczas rozwiązywania zadań były dla każdego kursanta zrozumiałe.

„Wiedza i umiejętności zdobyte pod kątem olimpiady nie przydadzą się ewentualnego egzaminu maturalnego”


MIT
–  Materiał pod olimpiadę jest oczywiście znacznie szerszy i bardziej dogłębny, ale wciąż zawiera wszystkie zagadnienia maturalne. Co więcej, każde zagadnienie jest istotnie pogłębione i kursant lepiej rozumie cały materiał. W razie niepowodzenia w Olimpiadzie Chemicznej, szanse na uzyskanie świetnego wyniku z egzaminu maturalnego drastycznie wzrastają!

Mamy nadzieję, że udało nam się rozwiać większość wątpliwości stojących za przygotowaniem do Olimpiady Chemicznej! Jeśli wciąż poszukujecie odpowiedzi na jakieś pytania to koniecznie zajrzyjcie do naszej zakładki BAZA WIEDZY, gdzie dokładnie opisaliśmy każdą z olimpiad przedmiotowych.

Natomiast chętnych do nauki z nami zapraszamy do kontaktu przez fanpage lub odwiedzenia zakładki dedykowanej Olimpiadzie Chemicznej i zapisu przez formularz!

Nie czekaj, już teraz zrób pierwszy krok by mieć INDEKS W KIESZENI!

5/5 - (na podstawie 15 ocen)
IwK - logo - miniturka - kursy maturalne i olimpijskie
Indeks w Kieszeni
kontakt@indekswkieszeni.pl