Przed Wami nasz nowy artykuł z serii Fakty i Mity Olimpijskie. Zapraszamy do lektury!
MIT – Oswajanie się z zadaniami olimpijskimi należy zacząć jak najwcześniej- świetnym czasem na rozpoczęcie przygotowań są początki liceum lub nawet koniec gimnazjum. Brak znajomości termodynamiki lub optyki na poziomie licealnym nie sprawia, że potencjalny olimpijczyk nie jest w stanie rozwiązać trudnego zadania z mechaniki ( zadania z tego działu stanowią znaczną część zadań olimpijskich). Oczywiście w przygotowaniach nie należy zaniedbywać żadnego działu, warto jednak od początku łączyć poznawanie teorii z rozwiązywaniem coraz trudniejszych zadań. Błędnym podejściem jest próba jak najszybszego przyswojenia całego szkolnego materiału- bardziej istotne jest dogłębne zrozumienie najważniejszych idei i przećwiczenie ich w olimpijskich problemach. Rozwiązywanie wielu zadań olimpijskich stanowi najistotniejszą część naszego kursu i jest obecne na każdych naszych zajęciach.
MIT – Olimpiada jest przeznaczona dla uczniów liceów i nie ma na celu sprawdzania wiedzy typowo uniwersyteckiej. Część uczestników wychodzi jednak z założenia, że zadania staną się dla nich łatwiejsze, gdy nauczą się zaawansowanych technik rozwiązywania problemów, jakimi dysponują studenci. Organizatorzy układają jednak zadania w ten sposób, żeby sprawdzały zrozumienie fizyki, a nie umiejętność posługiwania się wyższą matematyką. Proste, licealne metody stosowane pomysłowo i ze zrozumieniem są najszybszą i najpewniejszą drogą do rozwiązania każdego olimpijskiego problemu. Nasze kursy nie są przeładowane zbędną teorią- jasno i klarownie wprowadzamy najważniejsze idee, które szybko znajdują zastosowanie w rozwiązywanych na zajęciach zadaniach.
FAKT – Czasem niemożność wpadnięcia na pewien pomysł stanowi przeszkodę nie do przejścia. Nawet organizatorom ciężko jest oszacować, jak wypadnie dane zadanie, zdarzają się takie, którym na zawodach nie podołał prawie nikt. Z drugiej strony duże zróżnicowanie poziomu można potraktować jako korzyść w kontekście przygotowań- kluczowe jest odpowiednie stopniowanie trudności. Staramy się, aby początkujący olimpijczyk przeszedł z nami drogę od zadań najprostszych do tych najbardziej ambitnych.
Mamy nadzieję, że udało nam się rozwiać większość wątpliwości stojących za przygotowaniem do Olimpiady Fizycznej! Jeśli wciąż poszukujecie odpowiedzi na jakieś pytania to koniecznie zajrzyjcie do naszej zakładki BAZA WIEDZY, gdzie dokładnie opisaliśmy każdą z olimpiad przedmiotowych.
Natomiast chętnych do nauki z nami zapraszamy do kontaktu przez fanpage lub odwiedzenia zakładki dedykowanej Olimpiadzie Fizycznej i zapisu przez formularz!
Nie czekaj, już teraz zrób pierwszy krok by mieć INDEKS W KIESZENI!
Strona przygotowana przez Zyskowni.pl