Indeks w Kieszeni

Kategorie

Kategorie

Olimpiada Historyczna - część ustna

Olimpiada Historyczna – część ustna

Najczęściej popełniane błędy na części ustnej


Część ustna jest nieodzownym elementem Olimpiady Historycznej. Jak sobie z nią w takim razie poradzić? Chcąc pomóc Wam znaleźć odpowiedź na to pytanie, publikujemy na nowy artykuł!


Przykładanie zbyt dużej wagi do notatek

Po wylosowaniu pytań otrzymujesz ok. 10-15 min na przygotowanie się do odpowiedzi i zrobienie notatek. Dużo uczestników pisze wtedy szczegółowo o zagadnieniach, które mają poruszyć, przez co spieszy się i stresuje. Zamiast tego warto pisać hasłami o zagadnieniach które zamierzasz wspomnieć w swojej wypowiedzi. Wtedy: po pierwsze będziesz mieć czas żeby przygotować się do wszystkich pytań; po drugie nie będziesz stresował się tym, że akurat nie pamiętasz drobnego szczegółu o który sama komisja może zresztą nie spytać; po trzecie nie będziesz podczas odpowiedzi ciągle patrzył na kartkę na której zapisałeś swoje myśli, co spowoduje że odpowiedź będzie lepiej odbierana.


Nadmierna spontaniczność

Mimo, że możesz uważać się za osobę dobrze formułującą swoje myśli, warto zaplanować schemat odpowiedzi ustnej. Każda powinna zacząć się od wstępu czyli krótkiego zarysowania tła opisywanych wydarzeń, następnie przechodzimy do właściwej odpowiedzi a na końcu staramy się dokonać podsumowania. Oczywiście nie zawsze będziesz w stanie ściśle się go trzymać np. komisja może uznać że odpowiadasz tak dobrze, że przerwie odpowiedź i przejdzie do następnego pytania. Warto też po wylosowaniu pytań zacząć od tego, które wydaje Ci się najłatwiejsze i do którego czujesz się najlepiej przygotowany/a.


Nieodpowiednia komunikacja niewerbalna

Poza tym, że najważniejsza jest oczywiście treść wypowiedzi, warto zadbać także o inne elementy ogólnej prezentacji. Stosowny ubiór, pewne brzmienie głosu, nieunikanie kontaktu wzrokowego z egzaminatorami są również czynnikami, które budują pozytywny obraz.


Brak opanowania

Często zdarza się, że egzaminujący zadają dodatkowe krótsze pytania już w trakcie odpowiedzi uczestnika, co wywołuje u niego dyskomfort, zwłaszcza gdy nie potrafi na nie odpowiedzieć. W tej sytuacji, jeśli nie znasz odpowiedzi na dodatkowe pytanie, postaraj się powiedzieć o czymś zbliżonym, przejść do pokrewnego zagadnienia. Jeśli nie jest to możliwe po prostu powiedz szczerze, że w tej chwili nie potrafisz sobie przypomnieć – wrażenie powinno być lepsze niż pół minuty ciszy. Poza tym, oczywiście nigdy nie uniknie się stresu ale warto spróbować nad nim zapanować przez pomyślenie o czymś przyjemnym, techniki relaksacyjne związane z oddechem itd.


Negatywne nastawienie

To ostatnia, ogólna uwaga, którą można odnieść całościowo do startu w Olimpiadzie. Najważniejsze jest pozytywne podejście i wiara we własne siły. Przejmowanie się na zapas zwyczajnie nie ma uzasadnienia. Obojętnie czy startujesz w Olimpiadzie pierwszy, drugi czy trzeci raz warto żebyś był/a pewien/pewna swoich zdolności i możliwości, które przy współpracy z Indeksem w Kieszeni umożliwią Ci odniesienie sukcesu w Olimpiadzie! Nie czekaj, zacznij przygotowania już dziś – zapraszamy do kontaktu przez fanpage lub odwiedzenia zakładki dedykowanej Olimpiadzie Historycznej i zapisu przez formularz!

Zapisz się do naszego newslettera, aby być na bieżąco z nowościami i wydaniami.

Subskrybując, zgadzasz się z naszą Polityką Prywatności i wyrażasz zgodę na otrzymywanie aktualizacji od naszej firmy.
Zapisz się do naszego newslettera, aby być na bieżąco z nowościami
i wydarzeniami.
Subskrybując, zgadzasz się z naszą Polityką Prywatności i wyrażasz zgodę na otrzymywanie aktualizacji od naszej firmy.
© 2024 Indeks w Kieszeni. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Strona przygotowana przez Zyskowni.pl