Indeks w Kieszeni

Kategorie

Kategorie

Olimpiada Informatyczna z Indeksem w Kieszeni - fakty i mity

Olimpiada Informatyczna – fakty i mity



Wiele osób startujących w olimpiadach czerpie informacje od swoich znajomych lub nauczycieli danego przedmiotu w szkole, którzy może sami jeszcze, przed laty, brali w niej udział. Niestety bywają to rady nie do końca przystające do najnowszej edycji konkursu. Właśnie dlatego przygotowaliśmy serię „Fakty i mity” w której postaramy się rozwiać kilka narosłych wokół różnych olimpiad wątpliwości! Dziś przyszedł czas na Olimpiadę Informatyczną – miłej lektury!


„Aby wystartować w olimpiadzie trzeba bardzo dobrze znać wiele języków programowania”



MIT!
Aktualnie na Olimpiadzie można korzystać jedynie z dwóch języków programowania, C++ oraz Pythona. Wystarczy więc opanować składnię tylko tych dwóch języków. Dodatkowo zadania na olimpiadzie są czysto algorytmiczne i do ich rozwiązania wystarczą podstawowe konstrukcje programistyczne, pętle, zmienne tablice, funkcje. Nie trzeba nawet wiedzieć nic o programowaniu obiektowym, oraz można sobie nawet poradzić bez wiedzy jak działają wskaźniki w C++.


„Byłe(a)m na finale Olimpiady Matematycznej, na pewno sobie poradzę i bez problemów dojdę też do finału Olimpiady Informatycznej”



MIT!
Bardzo wielu uczestników Olimpiady Matematycznej decyduje się również wystartować w Olimpiadzie Informatycznej. Duża część z nich niestety odpada na II etapie, gdzie nie jest w stanie poradzić sobie z poprawnym zaimplementowaniem oraz przetestowaniem rozwiązań w określonym limicie czasowym. Sama umiejętność rozwiązywania zadania algorytmicznych od strony matematycznej nie wystarcza. Żeby dojść do finału potrzebne są też spore umiejętności programistyczne.


„Znajomość przepływów nie przyda się na Olimpiadzie Informatycznej”



MIT!
Przepływy są jednym z tematów wykluczonych z Międzynarodowej Olimpiadzie Informatycznej jednak na Polskiej Olimpiadzie Informatycznej zdarzały się w przeszłości czasem zadania, które dało się za pomocą przepływów rozwiązać.


„Jak przeczytam „Wprowadzenie do algorytmów Cormena” od deski do deski to będę całkiem dobrze przygotowany(a)”



MIT!
Mimo, że Cormen jest świetną książką dotyczącą algorytmów to zawiera ona mnóstwo tematów niepotrzebnych na Olimpiadzie oraz nie zawiera też wielu tematów, które na Olimpiadzie przydać się mogą. Tak naprawdę niewielu olimpijczyków przeczytało całego Cormena mimo, że pewnie każdy o nim słyszał.


„Wśród olimpijczyków – wszyscy słyszeli o Cormenie, ale nikt go nie przeczytał”



To pewnie nie jest prawda, ale głowy nie dam 😉

Mamy nadzieję, że udało nam się rozwiać większość wątpliwości stojących za przygotowaniem do Olimpiady Informatycznej! Jeśli wciąż poszukujecie odpowiedzi na jakieś pytania to koniecznie zajrzyjcie do naszej zakładki BAZA WIEDZY, gdzie dokładnie opisaliśmy każdą z olimpiad przedmiotowych.

Natomiast chętnych do nauki z nami zapraszamy do kontaktu przez fanpage lub odwiedzenia zakładki dedykowanej Olimpiadzie Informatycznej i zapisu przez formularz!

Nie czekaj, już teraz zrób pierwszy krok by mieć INDEKS W KIESZENI!

 

Zapisz się do naszego newslettera, aby być na bieżąco z nowościami i wydaniami.

Subskrybując, zgadzasz się z naszą Polityką Prywatności i wyrażasz zgodę na otrzymywanie aktualizacji od naszej firmy.
Zapisz się do naszego newslettera, aby być na bieżąco z nowościami
i wydarzeniami.
Subskrybując, zgadzasz się z naszą Polityką Prywatności i wyrażasz zgodę na otrzymywanie aktualizacji od naszej firmy.
© 2024 Indeks w Kieszeni. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Strona przygotowana przez Zyskowni.pl