Pierwszym etapem Olimpiady Informatycznej jest etap szkolny. Podobnie jak w przypadku wielu innych olimpiad, a w przeciwieństwie do późniejszych etapów, Olimpiada Informatyczna na etapie szkolnym odbywa się zdalnie i długoterminowo. Zmierzysz się z tym etapem przez internet, korzystając z systemu SiO2 oraz swojego własnego środowiska programistycznego.
Etap szkolny odbywa się zazwyczaj od połowy października do połowy listopada, trwa około miesiąca. Dokładny czas trwania w roku 2023/2024 to od 16 października do 20 listopada. Odbywa się on poprzez instalację systemu SiO2 należącej do Uniwersytetu Warszawskiego. Jest to jeden adres dla całej Polski.
Na etap szkolny wpierw należy się zarejestrować. Polecam zrobić to najpóźniej na parę dni przed początkiem Olimpiady. Oczywiście później też można się zarejestrować, jednakże warto uniknąć niepotrzebnego pośpiechu. Zdecydowanie nie polecam tego robić dokładnie w minucie rozpoczęcia Olimpiady, ponieważ w okolicach początku i końca etapu szkolnego system informatyczny lubi się zapychać, a czasami nawet przestaje działać. Rejestracja polega na podaniu podstawowych danych osobowych. Nauczyciel nie musi się rejestrować ani potwierdzać rejestracji ucznia.
Podczas etapu szkolnego mierzysz się z pięcioma zadaniami. Różnią się od poleceń przeznaczonych na późniejsze etapy, często na przykład wymagają dużo dłuższego obmyślania rozwiązań, czasami nawet komitet pozwala sobie w etapie szkolnym na eksperymenty.
Dwa interesujące mechanizmy etapu szkolnego to forum i próbne uruchomienia. Forum pozwala uczestnikom na wymianę testów do zadań oraz ogólne dyskusje (w tzw. Hyde parku). Zakazane jest dzielenie się swoimi rozwiązaniami i ich złożonościami obliczeniowymi.
Po zakończeniu etapu szkolnego komitet przez około półtora tygodnia trzyma uczestników w niepewności, po czym udostępnia wyniki prac. Każde zadanie zostaje ocenione w stupunktowej skali, co daje łącznie pięćset punktów do zdobycia. Zakwalifikowanych do drugiego etapu zostaje bazowo czterysta osób, ale komitet może podnieść ten próg do trzydziestu procent, co praktycznie zawsze robi, dlatego w rzeczywistości kwalifikuje się około pięćset osób. Chociaż jest aż pięćset punktów do zdobycia, to najczęściej próg wynosi pomiędzy sto a dwieście punktów.
Być może zastanawiasz się, jaką strategię przyjąć na etap szkolny – myśleć nad rozwiązaniami wzorcowymi czy może szukać częściowych punktów? Niewykluczone, że zastanawiasz się, jakie algorytmy będą potrzebne i czy w ogóle jakieś będą na etapie, na którym zadania polegają głównie na myśleniu? Jak się w ogóle przygotowywać do pierwszego etapu? Na te pytania udzieli odpowiedzi Indeks w Kieszeni.
Z pomocą Indeksu w Kieszeni:
– poznasz kluczową wiedzę na pierwszy etap;
– opracujesz własną strategię;
– nabędziesz doświadczenia poprzez praktykę.
Mamy wieloletnie doświadczenie w pracy z uczniami przygotowującymi się do Olimpiady Informatycznej. Posiadamy wiele autorskich materiałów – między innymi lekcji i zadań. Jako kursant IwK zyskasz dostęp do kontaktu z mentorami, którzy osiągnęli w przeszłości sukces i naprowadzą Cię na drogę do Twojego własnego sukcesu.
Mamy nadzieję, że z pomocą Indeksu w Kieszeni osiągniesz swój zamierzony cel i jeszcze bardziej rozwiniesz swoją pasję do informatyki. Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą!
Zapraszamy na kurs przygotowujący do Olimpiady Informatycznej z Indeksem w Kieszeni!
Strona przygotowana przez Zyskowni.pl