Zastanawiacie się jak przygotować się do Olimpiady Języka Angielskiego? Nie mogliście lepiej trafić! Zapraszamy do lektury wpisu przygotowanego przez nas zespół anglistów, w którym poznacie tajniki skutecznej nauki do OJA!
Olimpiada Języka Angielskiego to konkurs sprawdzający głównie dwie rzeczy: znajomość języka angielskiego oraz wiedzę o Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii z zakresu m.in. polityki, geografii i literatury. Olimpiada dzieli się na trzy etapy, dwa z których są dodatkowo podzielone na egzamin ustny i pisemny. Jak nazwa wskazuje OJA to pewnego rodzaju zawody, jest dużo konkurencji i presji związanych z tym konkursem. Zakres tematyczny, z którego muszą być przygotowani uczestnicy jest dość znaczny.
Pamiętajcie jednak, że nikt nie jest w stanie przyswoić tyle szczegółowej wiedzy. Nie można znać odpowiedzi na wszystkie pytania, lecz można jak najbardziej być na nie przygotowanym.
Etap pisemny składa się głównie z gramatyki i czytania ze zrozumieniem. Żeby się do tego przygotować, najlepiej rozwiązywać arkusze z poprzednich lat. Znajdują się one na stronie OJA razem z kluczem odpowiedzi. Inne formy ćwiczenia gramatyki też są oczywiście pomocne, rozwiązując arkusze jednak ma się wgląd do tego jaki typ odpowiedzi jest oczekiwany od ucznia.
Jedno z trudniejszych zadań części pisemnej to uzupełnianie tekstu luk. Na ogół jest to fragment tekstu literackiego i może to brzmi banalnie, ale żeby się przygotować, trzeba najzwyczajniej czytać książki. Oczywiście nie czytamy wszystkiego po trochu w nadziei że znajdziemy fragment, który akurat się trafi na egzaminie. Czytaniem wyrabia się podświadome wyczucie jaką autorzy używają np. konstrukcje zdań, można się nauczyć szukania wskazówek o tekście w samym tekście.
Naszym zdaniem literatura to najistotniejszą część całego egzaminu, szczególnie ustnego. To z omawianych książek na ogół wynikają kolejne tematy rozmowy i pytania komisji. Wybierając lektury, z których się przygotujecie, kierujcie się więc własnymi zainteresowaniami. Nie musicie się starać wybrać literaturę tak, żeby zrobić wrażenie na komisji. Warto wybierać tematy, o których macie coś do powiedzenia, takie, które was zaciekawiły. To wam może bardzo ułatwić egzamin ustny. Będziecie czuli się bardziej komfortowo rozmawiając o tematach, w których czujecie się pewnie i Wasz rozmówca też od razu zauważy że posiadacie wiedzę i jesteście pewni siebie w wypowiadaniu się. Szeroka wiedza ogólna jest oczywiście fundamentalna, lecz jakbyście nie znali odpowiedzi na pytanie komisji, nie bójcie się im powiedzieć, że jesteście lepiej przygotowani z innego tematu.
Ten egzamin ma sprawdzić Waszą wiedzę. Potraktujcie więc ogrom zakresu tematycznego nie jako przytłaczająca ilość informacji, lecz jako możliwość pogłębiana wiedzy i wybrania tematów, o których chcielibyście się nauczyć więcej.
Mamy nadzieję, że po lekturze tego artykułu wiecie już jak przygotować się do Olimpiady Języka Angielskiego! Jeśli jesteście zainteresowani udział w kursie, w którym będziecie uczyć się pod okiem laureatów najwyższych miejsc poprzednich edycji to koniecznie zajrzyjcie do dedykowanej zakładki!
Strona przygotowana przez Zyskowni.pl