Jak przygotować się do Olimpiady Języka Angielskiego?

Jak przygotować się do Olimpiady Języka Angielskiego?

Zastanawiacie się jak przygotować się do Olimpiady Języka Angielskiego? Nie mogliście lepiej trafić! Zapraszamy do lektury wpisu przygotowanego przez nas zespół anglistów, w którym poznacie tajniki skutecznej nauki do OJA!

 

 

Jak przygotować się do Olimpiady Języka Angielskiego?

 

Olimpiada Języka Angielskiego – zagadnienia

 

Olimpiada Języka Angielskiego to konkurs sprawdzający głównie dwie rzeczy: znajomość języka angielskiego oraz wiedzę o Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii z zakresu m.in. polityki, geografii i literatury. Olimpiada dzieli się na trzy etapy, dwa z których są dodatkowo podzielone na egzamin ustny i pisemny. Jak nazwa wskazuje OJA to pewnego rodzaju zawody, jest dużo konkurencji i presji związanych z tym konkursem. Zakres tematyczny, z którego muszą być przygotowani uczestnicy jest dość znaczny.

Pamiętajcie jednak, że nikt nie jest w stanie przyswoić tyle szczegółowej wiedzy. Nie można znać odpowiedzi na wszystkie pytania, lecz można jak najbardziej być na nie przygotowanym.

 

OJA – etap pisemny

 

Etap pisemny składa się głównie z gramatyki i czytania ze zrozumieniem. Żeby się do tego przygotować, najlepiej rozwiązywać arkusze z poprzednich lat. Znajdują się one na stronie OJA razem z kluczem odpowiedzi. Inne formy ćwiczenia gramatyki też są oczywiście pomocne, rozwiązując arkusze jednak ma się wgląd do tego jaki typ odpowiedzi jest oczekiwany od ucznia.

Jedno z trudniejszych zadań części pisemnej to uzupełnianie tekstu luk. Na ogół jest to fragment tekstu literackiego i może to brzmi banalnie, ale żeby się przygotować, trzeba najzwyczajniej czytać książki. Oczywiście nie czytamy wszystkiego po trochu w nadziei że znajdziemy fragment, który akurat się trafi na egzaminie. Czytaniem wyrabia się podświadome wyczucie jaką autorzy używają np. konstrukcje zdań, można się nauczyć szukania wskazówek o tekście w samym tekście.

 

Literatura na Olimpiadzie Języka Angielskiego

 

Naszym zdaniem literatura to najistotniejszą część całego egzaminu, szczególnie ustnego. To z omawianych książek na ogół wynikają kolejne tematy rozmowy i pytania komisji. Wybierając lektury, z których się przygotujecie, kierujcie się więc własnymi zainteresowaniami. Nie musicie się starać wybrać literaturę tak, żeby zrobić wrażenie na komisji. Warto wybierać tematy, o których macie coś do powiedzenia, takie, które was zaciekawiły. To wam może bardzo ułatwić egzamin ustny. Będziecie czuli się bardziej komfortowo rozmawiając o tematach, w których czujecie się pewnie i Wasz rozmówca też od razu zauważy że posiadacie wiedzę i jesteście pewni siebie w wypowiadaniu się. Szeroka wiedza ogólna jest oczywiście fundamentalna, lecz jakbyście nie znali odpowiedzi na pytanie komisji, nie bójcie się im powiedzieć, że jesteście lepiej przygotowani z innego tematu.

Ten egzamin ma sprawdzić Waszą wiedzę. Potraktujcie więc ogrom zakresu tematycznego nie jako przytłaczająca ilość informacji, lecz jako możliwość pogłębiana wiedzy i wybrania tematów, o których chcielibyście się nauczyć więcej.

 

Jak przygotować się do Olimpiady Języka Angielskiego? – podsumowanie

 

Mamy nadzieję, że po lekturze tego artykułu wiecie już jak przygotować się do Olimpiady Języka Angielskiego! Jeśli jesteście zainteresowani udział w kursie, w którym będziecie uczyć się pod okiem laureatów najwyższych miejsc poprzednich edycji to koniecznie zajrzyjcie do dedykowanej zakładki!

 

 

5/5 - (na podstawie 16 ocen)
IwK - logo - miniturka - kursy maturalne i olimpijskie
Indeks w Kieszeni
kontakt@indekswkieszeni.pl