Olimpiada Języka Angielskiego – wywiad z laureatką

Olimpiada Języka Angielskiego – wywiad z laureatką

Wywiad z Emilią Gwóźdź - dlaczego Olimpiada Języka Angielskiego?

Wywiad z laureatką Olimpiady Języka Angielskiego

 

Dzisiaj rozmawiamy z Emilią Gwóźdź, finalistką i laureatką Olimpiady Języka Angielskiego, dwukrotną zwyciężczynią w konkursie kuratoryjnym z języka angielskiego, a także osobą, która napisała Cambridge Advanced Exam na 98 proc.

Indeks w Kieszeni: Cześć! Dzięki, że zgodziłaś się na wywiad 😊 Może zaczniemy od tego, jak u Ciebie zaczęła się przygoda z olimpiadą? Dlaczego właśnie ta dziedzina?

Emilia Gwóźdź: Cześć, od 7 do 9 roku życia mieszkałam w Anglii i chodziłam tam do lokalnej szkoły. Od lat czytam książki i oglądam filmy prawie tylko po angielsku. Dużo podróżuję, więc mam dużo okazji ćwiczyć język angielski. Jako że znałam ten język zdecydowanie lepiej niż rówieśnicy, Olimpiada Języka Angielskiego była dość oczywistym wyborem.

IwK: A Ciebie co najbardziej interesuje w języku angielskim?

EG: Język angielski jest bardzo przydatny, szczególnie gdy, poza nim zna się tylko polski. Poza tym uwielbiam czytać, a znając angielski można przeczytać zdecydowanie więcej książek w oryginale i nie trzeba czekać aż wyjdzie polska wersja.

IwK: A jak wyglądały Twoje przygotowania do olimpiady?

EG: Zrobiłam wszystkie testy, które umiałam znaleźć. Myślę, że po dwa razy, jak nie więcej. Poza tym robiłam ćwiczenia z gramatyki i poszerzałam słownictwo, ale zdecydowanie najbardziej przydatne okazało się czytanie dużych ilości książek.

IwK: Co uważasz, że zadecydowało o tym, że odniosłeś sukces?

EG: Myślę, że zadecydowało to, jak dużo czasu poświęciłam i że bardziej niż inni uczestnicy stawiałam na czytanie i oglądanie jak największych ilości rzeczy po angielsku.

IwK: Jakie błędy najczęściej popełniają osoby uczące się do olimpiady bez wsparcia ze strony starszych kolegów i koleżanek?

EG: Bez wsparcia ciężko jest się domyślić jak się przygotować. Lista lektur na stronie olimpiady jest w dużej mierze stratą czasu. Bez wsparcia też o wiele ciężej się przygotować na części ustne, bo nie wiadomo, czego się spodziewać.

IwK: Powiedz szczerze: trudno przygotować się do Olimpiady Języka Angielskiego?

EG: OJA, tak jak raczej wszystkie inne olimpiady, jest trudna. Jeśli nie wie się, na czym się skupić i jak efektywnie wykorzystywać swój czas, to szanse na sukces nie są zbyt duże.

IwK: Czy wiedza zdobyta na olimpiadzie przydaje Ci się podczas studiów, przyszłej pracy zarobkowej?

EG: Znajomość języka angielskiego przydaje się w prawie każdej dziedzinie życia. Czuję się komfortowo za granicą, jest zdecydowanie więcej zasobów w Internecie po angielsku, jest o wiele więcej filmów, książek i muzyki. Poza tym aplikując na studia za granicą czy na staże mam zdecydowaną przewagę nad rówieśnikami z Polski.

IwK: No dobrze, a co poza nauką? Jakie masz zainteresowania poza językiem angielskim?

EG: Poza angielskim uczę się jeszcze niemieckiego i francuskiego. A z innych zainteresowań to, jak już zapewne zauważyłeś, uwielbiam czytać. W szczególności fantasy. Poza tym gram w brydża sportowego, interesuję się polityką i ekonomią, i uwielbiam podróżować.

IwK: Co Twoim zdaniem zyskują podopieczni inicjatywy Indeksu w Kieszeni ucząc się wspólnie z laureatami?

EG: Uczniowie Indeksu nie muszą marnować swojego czasu na przebrnięcie przez wszystkie książki z bibliografii. Indeks oferuje przydatne informacje w bardziej przystępnej formie. Poza tym, prowadzący nadaje przygotowaniom odpowiednie tempo i można mu w każdej chwili zadać pytania.

IwK: Wiele osób obawia się, że ciężko będzie im nauczyć się do Olimpiady Języka Angielskiego korzystając z e-learningu. Dlaczego Twoim zdaniem jest to możliwe?

EG: Nie ma co ukrywać, że uczenie się przez Internet nie jest dla każdego. Mimo to, taka forma nauki niesie ze sobą wiele korzyści. Można przerabiać materiały o dowolnej porze i nie trzeba dojeżdżać na zajęcia. Poza tym nie trzeba czekać do następnej stacjonarnej lekcji, żeby zadać swoje pytania.

IwK: Dzięki za wywiad! Powodzenia na studiach i w kształceniu kolejnych roczników olimpijczyków!

Grupa odnośnie Przygotowań do Olimpiady Języka Angielskiego

Chcesz być ze wszystkim na bieżąco? Dołącz do grupy na Facebooku!

4.9/5 - (na podstawie 19 ocen)
IwK - logo - miniturka - kursy maturalne i olimpijskie
Indeks w Kieszeni
kontakt@indekswkieszeni.pl