Jeśli interesuje Cię nadchodząca Olimpiada Literatury i Języka Polskiego dla Szkół Podstawowych, to poniżej znajdziesz wszystko to, o czym powinieneś wiedzieć!
Olimpiady dla uczniów szkół podstawowych najczęściej różnią się formą w porównaniu ze swoimi starszymi odpowiedniczkami, przeznaczonymi dla licealistów. Tak jest również w przypadku Olimpiady Literatury i Języka Polskiego. Sprawdźmy więc, jak wyglądają zawody szkolne, do których będziesz przystępować.
Źródło: www.unsplash.com
Zawody szkolne przeprowadzane są na terenie Twojej szkoły bądź, w przypadku zbyt małej liczby chętnych uczestników, w innej placówce położonej możliwie niedaleko Twojej. O wszystkim zostaniesz jednak poinformowany przez swojego nauczyciela. Termin odbywania zawodów szkolnych jest co roku ustalany przez Komitet Główny i najczęściej wypada w połowie października.
Twoim zadaniem na tym etapie będzie napisanie wypracowania na jeden z zadanych tematów oraz w wskazanej w poleceniu formie, np. rozprawki, opowiadania czy przemówienia. Dużą zaletą jest fakt, że tematy będziesz znać na dwa tygodnie przed zawodami. Dzięki temu możesz je dogłębnie przemyśleć i zaplanować sobie z wyprzedzeniem strukturę swojej pracy.
Na napisanie wypowiedzi otrzymasz 90 minut, co oznacza, że nie może być ona zbyt rozbudowana. Powinna być jedynie nieco obfitsza niż wypracowania, które znasz ze swojej praktyki szkolnej. Ocenie podlegać będzie zarówno warstwa merytoryczna, jak i stylistyczna Twojej wypowiedzi. Zostanie ona oceniona w skali od 0 do 30 punktów. W celu przejścia do kolejnego etapu musisz uzyskać przynajmniej 20 punktów. Wyniki udostępniane są na minimum cztery tygodnie przed zawodami okręgowymi.
Organizatorzy Olimpiady zdają sobie sprawę z tego, że zawody mogą być dla uczniów stresujące, dlatego dają im możliwość wcześniejszego rzetelnego przygotowania się do zmagań m.in. publikując ze znacznym wyprzedzeniem, bo wraz z początkiem wakacji, listy lektur obowiązujących w kolejnej edycji. W roku szkolnym 2022/23 przygotowano następujące propozycje:
1. Jules Verne, W 80 dni dookoła świata, przekład Zbigniew Florczak, Wydawnictwo Wilga, Warszawa 2019 lub inne wydania w tym przekładzie (wyd. 1: Warszawa 1952).
2. Catherine Clément, Podróż Teo, przekład Adam Szymanowski, Wydawnictwo Cyklady, Warszawa 1999.
3. Ryszard Kapuściński, Droga do Kumasi; Ja, biały; W cieniu drzewa, w Afryce, w: tegoż, Heban, Agora, Warszawa 2008 lub inne wydania (wyd. 1: Warszawa 1998).
4. Dorota Terakowska, Córka Czarownic, Wydawnictwo Literatura, Łódź 2022 lub inne wydania (wyd. 1: Chotomów 1991).
5. Adam Bahdaj, Podróż za jeden uśmiech, Wydawnictwo Literatura, Łódź 2019 lub inne wydania (wyd. 1: Warszawa 1964).
1. Adolf Dygasiński, Zając, wydanie dowolne (zalecane wydania ze słownikiem trudniejszych wyrazów).
2. Sara Pennypacker, Pax, przekład Dorota Dziewońska, Wyd. IUVI, Kraków 2016.
3. Colin Thiele, Chłopiec z burzy, w: tegoż, Chłopiec z burzy i inne opowiadania, przekład Danuta Górska, Janusz Ochab, Robert Waliś, Wyd. Albatros, Warszawa 2019.
4. Yann Martel, Życie Pi, przekład Zbigniew Batko, Wyd. Znak, Kraków 2003.
5. Cezary Harasimowicz, Mirabelka, Wyd. Zielona Sowa, Warszawa 2018 (lub wydanie następne).
Zwróć uwagę, że utwory zostały podzielone na dwa zagadnienia – podobnie do każdego z nich zostanie sformułowany temat możliwy do wyboru na etapie szkolnym. Oznacza to, że możesz się ograniczyć do lektury pięciu pozycji książkowych z jednego spośród wymienionych zagadnień. Jeżeli masz jednak sporo czasu, to warto przeczytać wszystkie – przyda się to w ramach etapu okręgowego oraz centralnego.
Oczywiście niezbędne będą również kompetencje z zakresu przygotowywania wypowiedzi pisemnych, które zostały przewidziane w programie nauczania szkolnego. Dobrze więc jest przypomnieć sobie podstawowe reguły kompozycyjne takich gatunków użytkowych jak rozprawka, artykuł, przemówienie czy opowiadanie. Doskonalić warsztat można również przez pisanie przykładowych prac oraz oddawanie ich do sprawdzenia osobie mającej ku temu odpowiednie kompetencje.
Wsparcie w przygotowaniach do Olimpiady możesz otrzymać dzięki kursowi Indeksu w Kieszeni. Otrzymasz od nas stałą opiekę mentorską oraz dostęp do rzetelnych materiałów, dostosowanych do zakresu tematycznego aktualnej edycji Olimpiady. Będziesz mieć okazję doskonalić swoje umiejętności oraz poszerzać wiedzę o przydatne zagadnienia. Z pewnością też będziesz się czuł mniej zagubiony w gąszczu wszystkich zagadnień, które powinieneś obdarzyć zainteresowaniem.
Choć od zawodów szkolnych dzieli Cię jeszcze trochę czasu, to z pewnością nie warto odwlekać przygotowań na ostatnią chwilę. Zwłaszcza że czeka na Ciebie kilka książek do przeczytania. Być może okaże się również konieczne przypomnienie sobie niektórych wiadomości z zakresu szkoły podstawowej.
Pamiętaj, że Olimpiada Literatury i Języka Polskiego przede wszystkim ma Tobie przynieść satysfakcję oraz radość z poszerzania swoich intelektualnych horyzontów o nowe fabuły literackie, ich bohaterów, oraz rodzące się na ich kanwie interpretacje. Z takim podejściem każdy kolejny etap zmagań stanowić będzie dla Ciebie niegasnące źródło przyjemności!
Kurs Indeksu w Kieszeni z pewnością spowoduje, że Twoje przygotowania okażą się pasjonującą przygodą, zaś Twoje szanse na odniesienie sukcesu znacząco wzrosną. Zapraszamy do skorzystania z naszej oferty.
Strona przygotowana przez Zyskowni.pl