Indeks w Kieszeni

Kategorie

Kategorie

Olimpiada Matematyczna - fakty i mity

Olimpiada Matematyczna – fakty i mity

Olimpiada Matematyczna – fakty i mity


Uczniowie startujący w Olimpiadzie Matematycznej często nie mogą liczyć na wsparcie ze strony swoich nauczycieli. Zadania olimpijskie odbiegają bowiem od tych „szkolnych” zarówno pod względem tematyki, jak i poziomu trudności. Często też nie mają oni znajomych/kolegów, którzy w Olimpiadzie brali bądź też biorą udział. Dlatego przygotowaliśmy serię ,,Fakty i mity”, w której rozwiejemy Wasze wątpliwości!

„By dostać się do II etapu Olimpiady trzeba zrobić prawie wszystkie zadania na I etapie”


MIT
– Mimo, że czas na rozwiązanie serii 12 zadań I etapu Olimpiady to aż trzy miesiące, a podczas ich rozwiązywania można posiłkować się źródłami w postaci książek i Internetu, to często próg do II etapu mieści się w granicach 6-7 zadań (czyli około połowy). Różni się on co prawda w zależności od regionu (ponieważ Komitet stara się, by próg nie sprawił, że w pewnych regionach będzie bardzo niewielu zawodników). Jednak te różnice nie są przeważnie duże. Oznacza to że nie ma co się przejmować. Jeśli nie potrafisz rozwiązać jakiegoś zadania (a te, zwłaszcza jeśli ukrywają się pod numerem 4, 8 lub 12, potrafią być naprawdę trudne).

Na kursie IWK wszystkie zagadnienia zostały uporządkowane w formie przejrzystych prezentacji, którym towarzyszą pytania sprawdzające oraz zróżnicowane formy sprawdzania wiedzy

„Pięć godzin na drugim oraz trzecim etapie to cała masa czasu”


MIT
– Mimo, że na pierwszy rzut oka może się wydawać, że pięć godzin na rozwiązanie trzech zadań to dużo czasu (zwłaszcza, jeśli porówna się to z maturą, gdzie na rozwiązanie około dwudziestu zadań są trzy godziny), to należy pamiętać, że specyfika zadań olimpijskich sprawia, że rozwiązanie jednego zadania może zająć nawet kilka godzin. Często trzeba spróbować ,,ugryźć” dane zadanie na wiele sposobów. Potem jeszcze spisać jego rozwiązanie i je sprawdzić, a w to wszystko umiejętnie wpleść jeszcze przerwę na odpoczynek. Nikt nie jest przecież robotem i nie potrafi się skupić przez 5 godzin bez szkody na jakości swojej pracy. Dlatego tak ważne jest, aby nauczyć się umiejętnie planować czas. A w sytuacji, gdy orientujemy się, że nie będziemy w stanie zrobić wszystkich zadań, umiejętnie wybrać, nad którymi się skupić, a które odrzucić.

Na kursie IWK wszyscy uczestnicy otrzymują możliwość wzięcia udziału w warsztatach na których przeprowadzamy pełną symulację II etapu!

„Literatura do Olimpiady Matematycznej jest bardzo obszerna, a zadania bardzo zróżnicowane, dlatego nie da się do niej w pełni przygotować”


FAKT
– Wykaz literatury na Olimpiadzie Matematycznej to 25 książek, aczkolwiek należy pamiętać że jest to lista dość stara i od dawna nieuaktualniana. W większości są to po prostu zbiory zadań o tematyce olimpijskiej. Prawdą jest, że literatury w dosłownym tego słowa znaczeniu na Olimpiadzie nie ma. Żeby się do niej przygotować należy po prostu robić zadania. Nawet gdyby przerobić wszystkie zadania ze wszystkich Olimpiad Matematycznych z całego świata (co samo w sobie jest nierealizowalne nawet w najmniejszym zakresie) i tak nie mielibyśmy pewności, że natrafimy na zadanie zbliżone do tego, które przerobiliśmy już wcześniej. Dlatego to na czym należy się skupić to maksymalizacja szansy trafienia na zadanie z którym sobie poradzimy. Które będzie nam się z czymkolwiek kojarzyć poprzez przerobienie odpowiednio dużej liczby dobrze wyselekcjonowanych zadań.

Prowadzący kurs IWK przeczytali wszystkie w oparciu o swoje wieloletnie doświadczenie, przygotowali prezentacje oraz zbiory zadań poruszające wszystkie zagadnienia, motywy i ,,tricki’’, jakie pojawiają się na Olimpiadzie Matematycznej. Masz więc pewność, że nie przeoczysz żadnej istotnej dawki wiedzy! Jedyne co musisz zrobić to zabrać się za naukę, wszystkimi mniej praktycznymi czynnościami zajęliśmy się za Ciebie! 😉

 

Mamy nadzieję, że udało nam się rozwiać większość wątpliwości stojących za przygotowaniem do Olimpiady Matematycznej! Jeśli wciąż poszukujecie odpowiedzi na jakieś pytania to koniecznie zajrzyjcie do naszej zakładki BAZA WIEDZY, gdzie dokładnie opisaliśmy każdą z olimpiad przedmiotowych.

Natomiast chętnych do nauki z nami zapraszamy do kontaktu przez fanpage lub odwiedzenia zakładki dedykowanej Olimpiadzie Matematycznej i zapisu przez formularz!

Nie czekaj, już teraz zrób pierwszy krok by mieć INDEKS W KIESZENI!

Zapisz się do naszego newslettera, aby być na bieżąco z nowościami i wydaniami.

Subskrybując, zgadzasz się z naszą Polityką Prywatności i wyrażasz zgodę na otrzymywanie aktualizacji od naszej firmy.
Zapisz się do naszego newslettera, aby być na bieżąco z nowościami
i wydarzeniami.
Subskrybując, zgadzasz się z naszą Polityką Prywatności i wyrażasz zgodę na otrzymywanie aktualizacji od naszej firmy.
© 2024 Indeks w Kieszeni. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Strona przygotowana przez Zyskowni.pl