Indeks w Kieszeni

Kategorie

Kategorie

Przygotowania do Olimpiady Matematycznej

Przygotowania do Olimpiady Matematycznej

Olimpiada Matematyczna bez dwóch zdań należy do najtrudniejszych organizowanych co roku w Polsce konkursów dla uczniów szkół ponadpodstawowych. Tym różni się on innych olimpiad przedmiotowych, że nie wymaga zakuwania dużej ilości teoretycznych zagadnień, a wyrobienia w sobie zdolności do znajdywania rozwiązań bardzo nieszablonowych poleceń. W tym artykule dowiesz się jak sprawić by przygotowania do Olimpiady Matematycznej przyniosło efekty w postaci awansu do finału!

Free Black Click Pen on White Paper Stock Photo

Źródło: www.pexels.com

Przygotowania do Olimpiady Matematycznej – jak sprawić by było efektywne?

Olimpiada Matematyczna w swojej formule wydaje się być bardzo rzetelna i obiektywna, i z pewnością pod pewnymi względami taka właśnie jest. Jednak z uwagi na dość niewielką liczbę zadań na każdym etapie występuje stosunkowo duży element losowości. Albo zbiór zadań z danego dnia będzie nam pasował, albo nie. Nie zmienia to jednak faktu, że dobre przygotowanie i doświadczenie w radzeniu sobie z zadaniami olimpijskimi drastycznie zwiększa szanse na finał. 

Czego można spodziewać się na Olimpiadzie Matematycznej?

Pierwszy etap jest korespondencyjny (to znaczy, że zadania robi się samemu w domu i wysyła pocztą) i składa się z dwunastu zadań – trzy serie po cztery zadania każda. Na każdą z serii jest miesiąc czasu – termin oddania pierwszej to koniec września, drugiej – października, a trzeciej – listopada. Dzięki możliwości pracy w domu do zadań można podejść na spokojnie i dać sobie tyle czasu, ile potrzeba. Można też korzystać z dobrodziejstw Internetu – ważne tylko, aby nie ściągać!

Przygotowania do Olimpiady Matematycznej – etap okręgowy

Etap okręgowy jest już trudniejszy – przede wszystkim odbywa się w warunkach kontrolowanych, a ilość czasu jest ograniczona. Zarówno okręg, jak i finał są dwudniowe. Każdego dnia otrzymujemy trzy zadania, na rozwiązanie których mamy pięć godzin. Wydaje się, że 100 minut na jedno zadanie to masa czasu. Niestety, aby wpaść na poprawne rozwiązanie trzeba próbować naprawdę wielu sposobów. Niejednokrotnie zdarza się, że do wpadnięcia na właściwy pomysł tego czasu zabraknie. Dlatego też, aby wejść do finału czy zostać laureatem nie trzeba zrobić wszystkich ani nawet prawie wszystkich zadań! Na jednej z olimpiad, w której brałem udział, by wejść do finału wystarczyło zrobić mniej niż dwa zadania.

Na czym tracą uczestnicy, którzy nie uczą się w Indeksie w Kieszeni?

Kandydaci na olimpijczyków teoretycznie mają szeroką gamę materiałów, z których mogą się przygotowywać – masy książek i zadań z poprzednich edycji polskiej Olimpiady, jak i jej zagranicznych odpowiedników. Problem jednak polega na tym, że materiałów jest tak dużo, że nie jest możliwe przerobienie ich wszystkich w ciągu całego swojego życia, a co dopiero mówić o horyzoncie czasowym liceum. Potrzebna jest więc odpowiednia selekcja zadań i materiałów. Przygotowując się z IWK otrzymasz materiały, które pomogą Ci szybko i skutecznie opanować podstawowe triki i zagadnienia, a próbne olimpiady zaznajomią Cię z realiami konkursu. Nauczysz się odpowiedniego planowania czasu i w trakcie prawdziwej Olimpiady będziesz mógł skuteczniej skupić się na zadaniach.

Przygotowania do Olimpiady Matematycznej – podsumowanie

Najlepiej uczyć się mądrze i skutecznie – dokładnie taki tok nauki oferujemy w Indeksie w Kieszeni! Zachęcam do zajrzenia w zakładkę odnośnie przygotowań 🙂

Zapisz się do naszego newslettera, aby być na bieżąco z nowościami i wydaniami.

Subskrybując, zgadzasz się z naszą Polityką Prywatności i wyrażasz zgodę na otrzymywanie aktualizacji od naszej firmy.
Zapisz się do naszego newslettera, aby być na bieżąco z nowościami
i wydarzeniami.
Subskrybując, zgadzasz się z naszą Polityką Prywatności i wyrażasz zgodę na otrzymywanie aktualizacji od naszej firmy.
© 2024 Indeks w Kieszeni. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Strona przygotowana przez Zyskowni.pl