Olimpiada Matematyczna – wywiad z laureatem

Olimpiada Matematyczna – wywiad z laureatem

Olimpiada Matematyczna, wywiad z laureatem Konradem Czarncekim

Wywiad z laureatem Olimpiady Matematycznej

Dzisiaj rozmawiamy z Konradem Czarneckim, laureatem Olimpiady Matematycznej.

IwK: Cześć! Dzięki, że zgodziłeś się na wywiad 😊 Może zaczniemy od tego, jak u Ciebie zaczęła się przygoda z olimpiadą? Dlaczego właśnie ta dziedzina?

Matematyką zacząłem się interesować jeszcze w najmłodszych klasach szkoły podstawowej. Odkąd pamiętam brałem udział w licznych konkursach i to z powodzeniem. Start w licealnej Olimpiadzie Matematycznej to był dla mnie prosty wybór.

IwK: A Ciebie co najbardziej interesuje w matematyce?

Moimi ulubionymi dziedzinami są szeroko pojęte matematyka dyskretna, kombinatoryka i teoria grafów.

IwK: Czy od początku miałeś konkretne plany odnośnie studiów? Wiedziałeś na jaką uczelnię chcesz się wybrać?

Odkąd pamiętam chciałem studiować matematykę, jednak nie miałem pewności, na jakiej konkretnej uczelni chciałem ten plan wcielić w życie. Kiedy w liceum dowiedziałem się o możliwości równoczesnego studiowania matematyki i informatyki na Uniwersytecie Warszawskim, gdzie mam okazję uczyć się w towarzystwie wielu znajomych.

IwK: A jak wyglądały twoje przygotowania do olimpiady?

Uczęszczałem na wszelkie koła matematyczne dostępne w mojej szkole. Poza tym zdarzyło mi się wyjechać na parę obozów przygotowujących do Olimpiady Matematycznej. Oczywiście musiałem także poświęcić sporo wolnego czasu na robienie zadań z poprzednich edycji Olimpiady.

IwKCo uważasz, że zadecydowało o tym, że odniosłeś sukces?

Głównym powodem było zapoznanie się z rodzajami zadań występujących na Olimpiadzie i skupienie się na przerabianiu archiwalnych materiałów. Nie bez znaczenia byli także nauczyciele przygotowujący i środowisko uczestników, z którymi mogłem wspólnie zdobywać wiedzę wymaganą do odniesienia sukcesu.

IwK: Powiedz szczerze: trudno przygotować się do Olimpiady Matematycznej?

Nie jest to wprawdzie najłatwiejsze wyzwanie, jednak uważam, że jeśli poświęci się wystarczająco dużo czasu na naukę niezbędnej teorii i tego, jak można ją wykorzystać przy rozwiązywaniu zadań z wszystkich etapów Olimpiady.

IwK: Czy wiedza zdobyta na olimpiadzie przydaje Ci się podczas studiów?

Główną zaletą, jaką dają przygotowania do Olimpiady jest umiejętność logicznego myślenia i nieszablonowego podejścia do matematycznych zagadnień. Dzięki temu można się odnaleźć na każdym przedmiocie związanym z matematyką na studiach. Oprócz tego pojawiają się zajęcia, które przerabiają zakres pokrywający się w znacznej części z wiedzą stosowaną na tym konkursie.

IwK: No dobrze, a co poza nauką? Jakie masz zainteresowania poza matematyką?

W wolnym czasie szczególnie lubię uprawiać sport i oglądać różne rozgrywki i wydarzenia sportowe. Przez wiele lat grałem w piłkę nożną i chodziłem na treningi tenisa. Mimo tego, że głównie interesują mnie nauki ścisłe, to często też czytam książki i oglądam filmy.

IwK: Co Twoim zdaniem zyskują podopieczni inicjatywy Indeksu w Kieszeni ucząc się wspólnie z laureatami?

Doświadczenie, jakie zdobyły osoby z tytułami olimpijskimi jest na wagę złota w kontekście starannego dobierania przydatnych materiałów.

IwK: Nie ukrywajmy, nauka do olimpiady to sporo wyrzeczeń i ciężkiej pracy. Co takiego w kursie Indeksu w Kieszeni do Olimpiady Matematycznej sprawia, że nauka staje się łączeniem przyjemnego z pożytecznym.

Dzięki kursowi Indeksu w Kieszeni przygotowującego do Olimpiady Matematycznej można zaoszczędzić wiele czasu, który byłby potencjalnie zmarnowany na błądzenie po ślepych zaułkach rozległej dziedziny, jaką jest matematyka. Zamiast tego można zdać się na wybór zadań przez osoby prowadzące i zajmujące się kursem.

IwK: Dzięki za wywiad! Powodzenia na studiach i w kształceniu kolejnych roczników olimpijczyków!

Również dziękuję.

4.8/5 - (na podstawie 29 ocen)
IwK - logo - miniturka - kursy maturalne i olimpijskie
Indeks w Kieszeni
kontakt@indekswkieszeni.pl