Indeks w Kieszeni

Kategorie

Kategorie

Olimpiada Statystyczna, wywiad z laureatem Piotrem Tyburskim

Olimpiada Statystyczna – wywiad z laureatem

Olimpiada Statystyczna, wywiad z laureatem Piotrem Tyburskim

Wywiad z laureatem Olimpiady Statystycznej

Dzisiaj rozmawiamy z Piotrem Tyburskim, laureatem Olimpiady Statystycznej

Indeks w Kieszeni: Cześć! Dzięki, że zgodziłeś się na wywiad. Może zaczniemy od tego, jak u Ciebie zaczęła się przygoda z olimpiadą? Dlaczego właśnie ta dziedzina?

PT: Cześć, miło mi. Statystyka w moim życiu pojawiła się dość niespodziewanie – po prostu pewnego dnia w szkole pojawiło się ogłoszenie o etapie szkolnym Olimpiady i uznałem, że warto spróbować. 

IwK: A Ciebie co najbardziej interesuje w statystyce?

PT: Myślę, że fakt, że nauka ta dysponuje narzędziami, które pozwalają nam zbadać duże zbiorowości (miliony osób), a i tak z dużym prawdopodobieństwem uzyskamy poprawne wyniki dla dowolnej osoby z tej zbiorowości. Zagadnieniem związanym z tym fenomenem, a wywołującym na mnie wrażenie jest zasada trzech sigma.

IwK: A jak wyglądały twoje przygotowania do olimpiady?

PT: Szczerze mówiąc, do etapu szkolnego przygotowywałem się raczej spontanicznie, ale od etapu okręgowego w górę starannie przykładałem się. Miałem również szczęście uczęszczać na szkolne koło statystyczne, co również przyczyniło się do mojego sukcesu.

IwK: Co uważasz, że zadecydowało o tym, że odniosłeś sukces?

PT: Uważam, że kombinacja nauki samodzielnej, wytrwałości, wsparcia z wspomnianego koła statystycznego oraz oczywiście szczęścia ☺

IwKJakie błędy najczęściej popełniają osoby uczące się do olimpiady bez wsparcia ze strony starszych kolegów i koleżanek?

PT: W pierwszej chwili myślę o dwóch rodzajach błędów. Po pierwsze, uczą się niewłaściwych porcji materiału – spędzać czas na przyswajaniu wiedzy, która (prawie) nigdy nie pojawi się na Olimpiadzie lub przeciwnie – zaniedbywać kluczowe elementy. Po drugie, często zaniedbywanym elementem jest strategia związana zarówno z odpowiednimi typami zadań, jak i zarządzaniem czasem na Olimpiadzie. Oczywiście wszystkie te elementy pokrywam na naszych kursach e-learningowych ☺

IwKPowiedz szczerze: trudno przygotować się do Olimpiady Statystycznej?

PT: Tak i nie ☺ Tak, bo rzeczywiście zakres materiału jest dość obszerny i (szczególnie z części teoretycznej) zdarzają się takie pytania, na które trudno się przygotować – ale wtedy ta trudność dotyczy wszystkich uczestników Olimpiady. Nie, gdyż zakres materiału (szczególnie część matematyczna) pokrywa się z maturą rozszerzoną z matematyki. Ponadto (moim zdaniem) w OS nie ma typowego dla wielu olimpiad przedmiotowych zjawiska „progu nie do przejścia” – tutaj przy odpowiedniej ilości pracy, właściwych materiałach ☺,  wytrwałości i szczęściu moim zdaniem każdy może osiągnąć etap centralny.

IwK: Co Twoim zdaniem zyskują podopieczni inicjatywy Indeksu w Kieszeni ucząc się wspólnie z laureatami?

PT: Wiele elementów – w skrócie: dopasowane do Olimpiady materiały podzielone na łatwe do przyswojenia „paczki”, zadania i testy o strukturze identycznej do olimpijskiej, strategie jak zarządzać czasem oraz w jaki sposób należy wykonywać poszczególne typy zadań. Istotny jest również fakt, że podopieczny posiada wsparcie mentorskie – w każdej chwili może zadać nurtujące go pytanie i w ciągu 12-24 godzin otrzyma gotową, wyczerpującą odpowiedź.

wK: Wiele osób obawia się, że ciężko będzie im nauczyć się do Olimpiady Statystycznej korzystając z e-learningu. Dlaczego Twoim zdaniem jest to możliwe?

PT: Rzeczywiście jest to specyficzna forma nauki. Jednak materiały Indeksu w Kieszeni posiadają wiele szczegółowych wyjaśnień zarówno na samych prezentacjach, jak i w wykonywanych przez podopiecznego testach. Ponadto, w razie wątpliwości na specjalnie utworzonej indywidualnej grupie e-learningowej Prowadzący jest do dyspozycji ucznia ☺

IwK: No dobrze, a co poza nauką? Jakie masz zainteresowania poza statystyką?

PT: Jeśli pogoda pozwala lubię spędzać czas aktywnie – biegam, pływam lub gram w gry zespołowe z kolegami z liceum. W zimowe dni moją główną pasją są szachy.

Zapisz się do naszego newslettera, aby być na bieżąco z nowościami i wydaniami.

Subskrybując, zgadzasz się z naszą Polityką Prywatności i wyrażasz zgodę na otrzymywanie aktualizacji od naszej firmy.
Zapisz się do naszego newslettera, aby być na bieżąco z nowościami
i wydarzeniami.
Subskrybując, zgadzasz się z naszą Polityką Prywatności i wyrażasz zgodę na otrzymywanie aktualizacji od naszej firmy.
© 2024 Indeks w Kieszeni. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Strona przygotowana przez Zyskowni.pl