Indeks w Kieszeni

Olimpiada Statystyczna 2025

Zdominuj Olimpiadę Statystyczną!

Olimpiada Statystyczna

podstawowe informacje

Olimpiada Statystyczna mimo swojego niewielkiego stażu jest uznawana za jedną z najlepiej zorganizowanych olimpiad przedmiotowych. Za jej organizację odpowiada Główny Urząd Statystyczny, w którym odbywają się eliminacje centralne. Jej tematyka obejmuje zarówno wiedzę matematyczną, społeczną jak i historyczną. Jeżeli tematyka statystyki jest Ci bliska lub jesteś nią zainteresowany, wybierz właśnie tę olimpiadę i zmierz się z konkurentami!

Olimpiada Statystyczna pozwala rozwijać statystyczne zainteresowania licealistom z całej Polski – dołącz do nich już dziś!

Indywidualny kurs e-learningowy
Olimpiada Statystyczna

Połączenie indywidualnej nauki zdalnej z warsztatami weekendowymi przed etapem okręgowym

Nauka pod okiem laureatów najwyższych miejsc Olimpiady Statystycznej

Materiały podzielone na moduły, a w każdym z nich: prezentacje, testy, kartkówki, skrypty, karty pracy

Indywidualne podejście – nauka odbywa się na specjalnie do tego celu założonej grupie – jesteś tam TYLKO Ty oraz Prowadzący, dodatkowo otrzymujesz dostęp do naszej dedykowanej platformy edukacyjnej z pomocami naukowymi

Materiały video – do kursu dołączone są nagrania video, na których członkowie zespołu merytorycznego IWK tłumaczą najtrudniejsze, lub najbardziej prawdopodobne w wystąpieniu na olimpiadzie zagadnienia

Regularnie sprawdzane postępy

Ciągła możliwość kontaktu – weterani Olimpiady Statystycznej czekają na Twoje pytania

Autorski zbiór zadań o wartości 129 zł GRATIS – sprawdź szczegóły TUTAJ

Olimpiada Statystyczna
2024/25
Kurs od zaraz
PROMOCJA DO 05.12!
cena regularna 2799 zł
1699 zł
Rozłóż płatność na raty
Olimpiada Statystyczna
2025/26
Kurs od zaraz + 1 rok
PROMOCJA DO 05.12!
cena regularna 3499 zł
2499 zł
Rozłóż płatność na raty

Rozpocznij profesjonalne przygotowania!
Skorzystaj z niższych cen przed aktualizacją cennika!

Olimpiada Statystyczna
2024/2025
Kurs od zaraz
PROMOCJA DO 01.08
cena regularna 2999 zł
2599 zł
Rozłóż płatność na raty
Olimpiada Statystyczna
2024/2025
Kurs od 1 września
PROMOCJA DO 01.08
cena regularna 2599 zł
2399 zł
Wymagany zadatek 500 zł

Rozpocznij profesjonalne przygotowania!
Skorzystaj z niższych cen przed aktualizacją cennika!

Dzięki nowoczesnej formie nauki docieramy z naszymi kursami do osób z całej Polski – już dziś możesz dołączyć do grona zadowolonych uczniów, którzy osiągnęli z nami sukces! Skontaktuj się z nami i nie czekaj – Olimpiada Statystyczna jest w zasięgu Twojej ręki!

OLIMPIADA 2025

Ułatwienia rekrutacyjne dzięki Olimpiadzie Statystycznej

Politechnika Białostocka

Dowolny kierunek studiów pierwszego stopnia prowadzony przez Politechnikę z pominięciem konkursu świadectw.

Akademia Leona Koźmińskiego w Warszawie

Administracja – spec. prawno-biznesowa, ekonomia – rynki zagraniczne, finanse i rachunkowość, prawo, prawo i finanse, zarządzanie, psychologia w zarządzaniu.

Politechnika Krakowska

Automatyka i robotyka, elektrotechnika, informatyka w inżynierii komputerowej, inżynieria produkcji, nowoczesne materiały i technologie materiałowe.

Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu

Na kierunki prowadzone przez wydziały kampusu toruńskiego, z wyjątkiem kierunków, na których obowiązuje egzamin wstępny.

Uniwersytet im. Adama Mickiewicza

Wszystkie kierunki z zastrzeżeniem konieczności zdania egzaminu z rysunku w przypadku architektury.

Uniwersytet Łódzki

Zarówno laureaci, jak i finaliści uzyskują wolny wstęp na pierwszy rok studiów na wielu atrakcyjnych kierunkach z pominięciem postępowania rekrutacyjnego.

Poznaj naszą kadrę

Piotr Tyburski
Piotr Tyburski

Opinie naszych klientów

Mateusz Stachowicz
22.07.2024
Martyna Cieślik
22.07.2024
JanBoniński
22.07.2024
Piotr Górski
20.07.2024
Natalia Gdula
12.06.2024

Ogólna ocena 4.7/5, na podstawie 135 opinii

Co wyróżnia nasze kursy?

Platforma edukacyjna

Wszystkie materiały wykorzystywane podczas kursu w każdej chwili dostępne są na Twoim osobistym koncie na platformie.

Regularna nauka

Moduły z prezentacjami, skryptami, testami i kartkówkami do pracy w dowolnym miejscu.

Ciągły kontakt

Możliwość zadawania pytań 24/7 na grupie z prowadzącymi, którzy zawsze pomogą.

Kontrola postępów

Regularne kartkówki, testy i sprawdziany z dokładnym kluczem odpowiedzi.

Indywidualne podejście

Kurs dopasowany do Twojego obecnego poziomu wiedzy oraz oczekiwań odnośnie wyniku na olimpiadzie.

Próbne olimpiady

W trakcie kursu rozwiążesz przynajmniej kilka próbnych arkuszy, dzięki czemu sprawdzisz swój poziom wiedzy.

Formuła Olimpiady Statystycznej

Etap I

Zawody szkolne
  • test wielokrotnego wyboru rozwiązywany elektronicznie w szkole uczestnika (50 pkt)
  • do etapu okręgowego przechodzi maksymalnie po 3 uczestników z każdej szkoły, o ile uzyskali min. 50% punktów za test

Etap II

Zawody okręgowe
  • TEST A – test wielokrotnego wyboru rozwiązywany pisemnie w miejscu zorganizowanym przez komitet okręgowy (50 pkt)
  • TEST B – odpowiedzi pisemne na zadane pytania dotyczące analizy statystycznej opisanych zjawisk (30 pkt)
  • do etapu centralnego przechodzi 3 uczestników z każdego z 16 okręgów oraz pozostałych 22 najlepszych z całej Polski (70 osób)

Etap III

Zawody centralne
  • etap I – test wielokrotnego wyboru rozwiązywany elektronicznie w okręgowym Urzędzie Statystycznym (50 pkt)
  • do następnego etapu przechodzi 30 uczestników z całej Polski i uzyskują oni tytuł finalisty
  • etap II – test z pytaniami otwartymi (zadania obliczeniowe, pisemne) rozwiązywany w Głównym Urzędzie Statystycznym w Warszawie (60 pkt)
  • 10 uczestników uzyskuje tytuł laureata Olimpiady Statystycznej

Olimpiada Statystyczna – FAQ

Zgłoszenia do Olimpiady Statystycznej dokonuje szkoła, wskazując skład Komisji Szkolnej oraz uczniów, którzy wezmą udział w Olimpiadzie. W tym celu jako uczestnik powinieneś się zgłosić do swojego nauczyciela matematyki lub do odpowiedniej, wyznaczonej w szkole osoby. Rejestracja odbywa się w określonym terminie, który jest podawany na oficjalnej stronie Olimpiady. Po zgłoszeniu szkoły, uczniowie mogą przystąpić do rywalizacji, zaczynając od etapu szkolnego.

Olimpiada Statystyczna składa się z trzech etapów: szkolnego, okręgowego oraz dwuczęściowego etapu centralnego.

Etap szkolny odbywa się w Twojej szkole, etap okręgowy oraz pierwsza część etapu centralnego w Wojewódzkim Urzędzie Statystycznym. Drugą część etapu centralnego uczestnicy Olimpiady piszą w siedzibie Głównego Urzędu Statystycznego w Warszawie.

Eliminacje szkolne z reguły odbywają się w listopadzie, etap okręgowy w połowie grudniu, z kolei etap centralny na przełomie lutego i marca, z 2 tygodniowym odstępem czasowym między obydwoma częściami.

Olimpiada Statystyczna to ogólnopolska Olimpiada skierowana do uczniów szkół ponadpodstawowych. Jej celem jest popularyzacja wiedzy z zakresu statystyki, ekonomii i wiedzy o świecie oraz rozwijanie umiejętności analizy danych i wnioskowania statystycznego. Składa się z kilku etapów, w których uczestnicy rozwiązują zadania teoretyczne i praktyczne z zakresu statystyki, matematyki i nauk społeczno-ekonomicznych. Rywalizacja odbywa się na poziomie szkolnym, okręgowym i centralnym, a uczestnicy mają okazję wykazać się swoimi umiejętnościami w rozwiązywaniu problemów statystycznych, analizie danych oraz interpretacji wyników.

Olimpiada Statystyczna to konkurs interdyscyplinarny. Jej podstawą są różnorodne zagadnienia z zakresu statystyki: podstawowa i zaawansowana analiza danych, kombinatoryka, wnioskowanie statystyczne, teoria prawdopodobieństwa, zmienna losowa i wiele innych. Ponadto, Olimpiada porusza kwestie związane z zastosowaniem statystyki w naukach społecznych, ekonomii, demografii, polityce, finansach, a nawet w życiu codziennym.

Już uzyskanie tytułu finalisty umożliwia istotne ułatwienie procesu rekrutacji, włącznie z tytułem złotego indeksu na wiele kierunków renomowanych uczelni. Tytuł laureata daje wolny wstęp z pominięciem rekrutacji na najbardziej prestiżowe kierunki studiów. . Pełna lista jest dostępna na stronie Olimpiady. Ponadto, na uczestników drugiej części etapu centralnego czekają atrakcyjne nagrody, włącznie z nagrodami finansowymi dla najlepszej trójki. Sam start w Olimpiadzie jest zaś motywacją do ciągłego poszerzania swojej wiedzy z racji jej interdyscyplinarności.

Olimpiada Statystyczna składa się z trzech etapów: szkolnego, okręgowego i centralnego. Zakres materiału wymagany na poszczególne etapy jest podobny, lecz zadania różnią się trudnością, a zagadnienia częstością występowania. 

Na etapie szkolnym uczestnicy rozwiązują test online, który sprawdza ich wiedzę z podstaw statystyki. Zagadnienia bardziej złożone pojawiają się rzadko. W etapie okręgowym zadania są bardziej zaawansowane i wymagają głębszego zrozumienia metod statystycznych, pojawiają się również zadania wieloetapowe. Etap centralny obejmuje zadania kompleksowe, w tym zadania otwarte, w których uczestnik musi przedstawić swój tok rozumowania oraz udowodnić jego słuszność.

Nie, każdy etap ma formę pisemną.

Etapu szkolny trwa 60 minut, a etap okręgowy 90. Pierwsza część finału to 75-minutowy test, a druga to 3 pytania problemowe z 75-minutowym czasem na odpowiedź.

Przede wszystkim należy przyswoić ogromną ilość wiedzy teoretycznej. Pomocne przy tym nie są jedynie podręczniki podstawy programowej, ale przede wszystkim podręczniki o charakterze akademickim m.in. „Statystyka” Johnsona. Najbardziej różnicującym etapem jest finał, ponieważ uczestnicy muszą w 2 miesiące przyswoić podstawy matematyki, analizy danych, metod statystycznych oraz programowania. Jest to spore wyzwanie, ale z pomocą IWK na pewno osiągalne.

Olimpiada Statystyczna wymaga od uczestników wielu kompetencji – jest to Olimpiada interdyscyplinarna. Oceniana jest szeroka wiedza teoretyczna z zakresu pojęć statystycznych i ekonomicznych. Ponadto, wymagane są umiejętności analizy danych statystycznych oraz rozwiązywania problemów związanych m.in. z rachunkiem prawdopodobieństwa, kombinatoryką, zmiennymi losowymi. Powoduje to, że oprócz znajomości pojęć ważne jest również rozwijanie statystycznego i matematycznego myślenia.

Olimpiada Statystyczna wyłania 10-15 laureatów na podstawie łącznej liczby punktów uzyskanej w pierwszej i drugiej części zawodów centralnych (do której awansuje 30 najlepszych uczestników pierwszej części).

Tytuł laureata Olimpiady Statystycznej otwiera wiele możliwości dla uczniów szkół ponadpodstawowych. Laureaci mogą otrzymać bezpośredni wstęp (tzw. indeks) na wybrane uczelnie wyższe, zwłaszcza na kierunki związane ze statystyką, matematyką i analizą danych. Przykładami takich uczelni są Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu czy Politechnika Warszawska. 

Osiągnięcie to może również przyciągnąć w przyszłości uwagę potencjalnych pracodawców i stanowić potwierdzenie wysokiego poziomu wiedzy i zaangażowania ucznia. Laureaci mogą także uzyskać nagrody rzeczowe i finansowe, w tym nagrody pieniężne i sprzęt elektroniczny m.in. laptop. Bycie laureatem to również okazja do nawiązania kontaktów z rówieśnikami oraz ekspertami w dziedzinie statystyki i ekonomii.

Tak, pamiętaj jednak, by był to kalkulator prosty.

Po zakończeniu Olimpiady Statystycznej na oficjalnej gali ogłaszane są wyniki oraz lista zwycięzców i laureatów. Uczestnicy, którzy osiągnęli najlepsze wyniki, otrzymują nagrody oraz dyplomy. Laureaci i finaliści mogą liczyć na różnorodne przywileje, takie jak indeks na wybrane kierunki studiów czy dodatkowe punkty przy rekrutacji. Dla wielu uczestników Olimpiada jest także początkiem dalszej przygody z naukami ścisłymi, statystyką i analizą danych.

Masz pytania? Chcesz się zapisać? Napisz do nas!

Zapisz się do naszego newslettera, aby być na bieżąco z nowościami
i wydarzeniami.
Subskrybując, zgadzasz się z naszą Polityką Prywatności i wyrażasz zgodę na otrzymywanie aktualizacji od naszej firmy.
© 2024 Indeks w Kieszeni. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Strona przygotowana przez Zyskowni.pl

Platforma oraz grupa na Facebooku

1. Początek kursu.

Platforma oraz grupa na Facebooku.

Zakładamy Ci konto na naszej platformie e-learningowej, na której znajdują się materiały, artykuły popularnonaukowe, czy nagrania video! Dodatkowo otrzymujesz dostęp do indywidualnej grupy na facebooku, na której utrzymujesz bieżący kontakt ze swoim Opiekunem.

Olimpiada Biologiczna - kurs e-learningowy

2. Regularna nauka.

Dopracowane moduły.

Na platformie otrzymujesz moduły - paczki materiałów z prezentacjami, skryptami, testami, kartkówkami. Z nimi pracujesz w dowolnym miejscu - w domu, w podróży, w bibliotece.

Olimpiada Biologiczna - ciągły kontakt z prowadzącym kurs

3. Ciągły kontakt.

Prowadzący do Twojej dyspozycji.

Na grupie, gdzie odbywa się kurs możesz zadawać pytania 24h na dobę 7 dni w tygodniu - Prowadzący są tam po to by zawsze Ci pomóc i rozwiać Twoje wątpliwości.

Olimpiada Biologiczna - kontrola postępu w czasie kursu

4. Kontrola postępów.

Sprawdziany, kartkówki i testy.

Twój progres w nauce jest kontrolowany wraz z każdym kolejnym modułem - służą temu wszelkie kartkówki, testy i sprawdziany które rozwiązane odsyłasz Prowadzącym do sprawdzenia.

Matura z filozofii - materiał dopasowany do Twoich potrzeb

5. Dopasowany materiał.

Do Twoich potrzeb i możliwości.

Rok temu otarłeś się o finał Olimpiady? A może dopiero zaczynasz swoją przygodę? Nieważne - nasz kurs (tempo pracy i materiały oraz pomoc Prowadzących) jest zawsze dopasowany do aktualnego stanu Twoich umiejętności i oczekiwań.

Warsztaty przed etapem okręgowym

6. Warsztaty weekendowe.

Przed etapem okręgowym.

Kilkanaście godzin zajęć w małej grupie osób w ciągu jednego weekendu na krótko przed etapem okręgowym - idealna forma powtórki najważniejszych zagadnień wraz z PRÓBNĄ OLIMPIADĄ!

O mnie

Jestem studentem Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. Moja przygoda ze statystyką i zgłębianiem się w tę dziedzinę rozpoczęła się już w liceum. Obecnie stanowi ona moją pasję i kontynuuję naukę na jej temat na studiach. Na co dzień zajmuję się badaniami naukowymi. Poza uczelnią lubię spędzać czas na wolnym powietrzu, podróżować oraz grywam hobbistycznie w szachy.

Na moim kursie

Postaram się uporządkować naukę w taki sposób, aby była w pełni przyjazna dla każdego kursanta. Dzięki wspólnym siłom i zaangażowaniu statystyka stanie się dla Ciebie nie tylko znacznie bardziej interesująca, ale również dokładnie zrozumiała pod każdym względem. Interdyscyplinarność olimpiady nie będzie już żadną przeszkodą, a dzięki dostępnym materiałom nauka stanie się znacznie łatwiejsza. Wybierając przygotowania z IWK możesz szybko oraz kompleksowo przyswoić całą niezbędną wiedzę do osiągnięcia sukcesu w Olimpiadzie Statystycznej.